Спремите здрав руски доручак

Спремите здрав руски доручак

11 априла 2018

ПАРЧЕ ражаног хлеба, млад сир и чај – доручак је који себи приуште млади Руси који много журе.

Међутим, много поврћа и воћа, јаја, палачинке и чај уместо кафе су основа руског доручка. Руси доручкују искључиво намирнице из своје земље, а то сматрају најважнијим оброком током дана. Ређе пију кафу, а уместо њега користите руски или зелени чај. Обожавају и цене воће, па га једу свеже или у соку. Ретко једу кобасице и бели хлеб, али пржена јаја често, као и разне ђаконије од теста.

Црни ражани хлеб, мед и каша вековима су били најважнија намирница у руским сеоским и господским трпезама. Чај се пије одувек, најчешће руски (иван чај) са кришком лимуна и коцкицом шећера. У совјетско време најчешће се доручковао сендвич са бутером и “колбасом”, која личи на паризер. Данас се у великим количинама једе млад сир, свеж или као палачинкице “сиринки”, уз пржена јаја или омлет.

Када треба много да се ради пре ручка – Руси поједу овсену кашу кувану у млеку. Деца не воле кашу, али је то честа храна у вртићима и школским мензама. Руски малишани воле палачинке, па су блине обавезан викенд-доручак.

Мултинационалне компаније су се годинама трудиле да промене навике руских потрошача и нудиле су инстант кафу, корнфлекс-пахуљице, сендвиче и осталу индустријску храну, али руски доручак је остао обилан – са свежим воћем и поврћем, младим сиром, медом, као и чајем.

Понедељак:

Пржена јаја

Најчешћи доручак у руским породицама су пржена јаја. Воле и омлет, али више једу јаја пржена на око – “глазнаја”. Уз јаја не једу пасуљ и кобасице као Енглези, већ млад сир, парадајз и краставац, а у жуманце умачу столични ражани или црни бородински хлеб.

Уторак:

Каша

Од најранијег детињства деци се за доручак даје каша која је здрава и лако засити. Може бити од овса, хељде или проса, а негде је називају и “млечна супа”. Да се не би створиле “комочке” (грудвице) спрема се тако што се у шерпу стави млеко, па када проври, додаје се зрневље и непрестано меша. Каша ће бити готова за пет минута, склања се са рингле и додаје бутер, па поново меша. У кашу могу да се додају со или шећер, воће или коцкице чоколаде.

Среда:

Пита од младог сира

Ово је здрава верзија, јер се прави од младог сира, а спрема се у тигању што олакшава посао. Око 400 грама сира се уситни виљушком и помеша са два јајета док се не направи крем. Додају се пола кашичице соли, две кашике шећера и три кашике брашна. Најједноставије је пећи у тигању на тихој ватри, па када се испече једна страна – окрене се на другу. Једе се одмах.

Четвртак:

Блине

Најстарији руски рецепт који се једе целе године, а слави у марту као Масленица. Палачинке имају корен из паганског времена као култ сунца и нису француски изум. Једу се слане са младим сиром, слатке са медом или воћем.

Петак:

Вареники

Ово су у ствари кнедле, а Руси их обожавају. Када се каже “пељмени” мисли се на оне пуњене млевеним месом, док су “вареники” обично слатке. „Вареники” се праве тако што се 400 грама младог сира помеша виљушком са два јајета и две кашике шећера (ако ће се јести слатке). Додаје се брашно (четири-пет кашика) док тесто не престане да се лепи. Тесто се дели на неколико делова и сваки се формира у лоптицу која може да се развуче и пуни, рецимо, воћем. Када вода прокључа сипају се једна по једна и кувају неколико минута док не испливају. Служи се са сосом од воћа или једу слане.

Субота:

Шарлотка

Пита од јабука је савршен доручак за суботу, а може да се једе и као дезерт. Рецепт је из 19. века и прирема се тако што се четири јајета помеша са шољом шећера. Додају се 250 грама брашна и прашак за пециво. На плех се рашири тесто и поређају четири јабуке исечене на танке кришке. Пече се на 180 степени најмање пола сата. На крају се поспе циметом.

Недеља:

Сиринки

Кнедле од сира се пеку у тигању, па су брзо готове. Праве се од младог сира, јајета и мало брашна, као и со и шећер по укусу. Из теста се ваде лоптице и обликују у мале медаљоне па пеку у тигању. Једу се са џемом, павлаком, сиром…

ЕКСТРА РЕЦЕПТИ:

РЕЦЕПТ ЗА ПАЛАЧИНКЕ СОФИЈЕ, СУПРУГЕ ЛАВА ТОЛСТОЈА

Две кашике кефира (може и јогурт) се помеша са две шоље брашна, два јајета (препорука је да се беланце посебно умутни у шлаг), пола кашичице соде бикарбоне (или прашка за пециво), мало соли и шећера. Да би се разблажило додаје се вода или млеко. У тигањ се сипа уље, а у тесто мало бутера. Блине су печене са једне стране када се појаве мехурићи.

РЕЦЕПТ ЗА КВАШЕНИЦЕ СОВЈЕТСКИХ БАБУШКИ

Сув хлеб се исече на кришке широке центиметар. У чинију се помешају два јаја и кашика шећера. Обе стране хлеба се умоче у јаја и пеку.

РЕЦЕПТ ЗА БОРОДИНСКИ ХЛЕБ

Црни ражани хлеб са љуткастим коријандером подсећа на зрна сачме од које је на Бородинском пољу страдао генерал Тучков. Удовица је на том месту подигла манастир и као игуманија пекла овај чувени хлеб.

Бородински хлеб се прави тако што се четири кашике малтекса (природног заслађивача) прокува у 80 грама воде и охлади и дода још 250 грама воде, по две кашике уља и меда, две капикице соли, кашика и по јабуковог сирћета. То се умеша са 450 грама ражаног и 100 грама пшеничног брашна. Додају се две кашичице сувог квасца, кима и уситњеног коријандера. Одозго, на кору, стављају се зрна коријандера и пече као хлеб.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u