Српско-албанско поверење

Српско-албанско поверење

15 јуна 2015

928 Vladimir Vuletić 45Пише: Владимир Вулетић

Недавна посета премијера Србије САД медијски је засенила један, дугорочно посматрано, много важнији догађај до кога је дошло неколико дана раније. Реч је о првој визити неког од највиших званичника Србије Албанији. Већ сама чињеница да је до ње дошло чини је посебном. Међутим, у зависности од правца будућих активности она би могла представљати и историјску прекретницу у српско-албанским односима.

Ти односи, било да се посматрају историјски, било актуелно, никада нису представљали пример добре сарадње међу народима. О томе сведоче не само историјски списи већ и тренутно стање у коме доминира проблем Косова, али и подаци који показују да Срби имају највећу етничку дистанцу управо према Албанцима.

Охрабрује чињеница да су два премијера потпуно свесна лоше полазне позиције на којој се темељи покушај да се односи учине бољим. Реализам у погледу на међусобне односе и грч на лицу који одаје дужину пута који треба превалити да би се односи поправили сведоче, међутим, да њихов сусрет није био само протоколарног карактера.

Стабилност западног Балкана највише зависи од односа Срба и Албанаца. Као што је однос Срба и Хрвата одређивао просперитет Југославије, тако данас однос Срба и Албанаца пресудно утиче на будућност региона. Због тога је наш, а надамо се и албански, приоритетни спољнополитички циљ да се на сваки начин подстичу поверење и сарадња.

Разлози за то су веома једноставни. Срби и Албанци су два најбројнија народа, с тим што су Албанци у демографској експанзији, док Срби, мада бројнији, имају опадајуће демографске трендове. И међу Србима и међу Албанцима јаче је изражен национални него либерални дух па се може очекивати да ће национализам и даље бити снажан политички покретач.

Сарадња Срба и Албанаца која подразумева јачање привредних, политичких и културних веза, мада тренутно делује као политичка утопија, јесте једини пут који води миру и благостању. То је лакше рећи него остварити, понајвише због тога што таква залагања тренутно буде више негативних него позитивних емоција. Па, ипак, ако се има у виду да је значајан број предрасуда и негативних осећања последица свесно усмераваних политичких порука и одлука, онда је јасно да у великој мери од политичара зависи како ће се развијати будући односи.

Ипак, одговорност политичара није искључива. Од самих грађана, посебно од невладиног и привредног сектора, зависи да ли ће и у којим областима бити успостављена сарадња и поверење. Изгледа да су активније оне невладине организације и удружења које се противе сарадњи него оне које је афирмишу. Ако сами грађани не учине напор и не схвате да сарадња доноси више користи, тешко да ће само политички напори уродити плодом.

Противници помирења истичу да се угрожени национални идентитет може очувати само кроз подстицање ривалства. Уверени су и да ће у свету озбиљније бити схваћена она етничка група која ствара више проблема. Надасве, очекују да ће у некој замишљеној будућности коначни сукоб омогућити да се изравнају историјски рачуни па отуда нормализација односа нема никаквог смисла.

Историја је, међутим, показала да политика „што горе то боље” не доноси ништа добро малим народима. Неповерење међу њима отвара простор за мешетарење великих сила, посебно у смутним временима као што су данашња. Само политика која бистри изворе неповерења и не допушта његово продубљивање, отварајући истовремено простор за сарадњу, доноси мир и стабилност.

Разумна политика у односима Срба и Албанаца подстицаће напоре ка успостављању сарадње и поверења. Конкретно, једна од најбољих идеја у том правцу јесте изградња аутопута Ниш–Приштина. Уместо подизања бедема, такви пројекти проширују канале сарадње. Насупрот томе, неразумна политика игра на карту јачања подозрења. Подозрење се најлакше подстиче разноврсним провокацијама, а најбољи начин да се не подлегне провокацијама јесу сталоженост и одржавање јасног курса ка постављеном циљу.

(Политика)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u