ШТА ЈЕ ТО СРБИЈА ЗАПРАВО КУПИЛА ОД НАОРУЖАЊА? По квалитету, начину реаговања, домету…

ШТА ЈЕ ТО СРБИЈА ЗАПРАВО КУПИЛА ОД НАОРУЖАЊА? По квалитету, начину реаговања, домету…

5 августа 2020

Ако је судити по подацима из годишњег извештаја предузећа СДПР за прошлу годину, у коме јасно стоји да је издвојен новац за набавку ФК-3, Србија је купила тај моћни кинески ПВО систем. То је комбинација руског С-300 и америчког Патриота, указују стручњаци.

У извештају је прецизно наведено да су уговорени увозни послови у вредности од 620,3 милиона долара, који се односе на модернизацију мигова 29, набавку беспилотних летелица, али и ПВО система Мистрал и ФК-3. У Министарству одбране још не желе да причају о овој набавци, али нису ни демантовали информацију.



Уредник специјализованог портала „Балканска безбедносна мрежа“ који је први објавио податке о куповини, војни аналитичар Алексадар Радић сматра да је мотив набавке пре свега спољна политика. Јер, Србија пазари на три важна места, пре свега од Русије, затим од ЕУ и САД, а сада и од Кине.

„Западна средства су специфично скупа, а ако купите руско, онда сте у конфлику са америчким законом из 2017. године, који омогућава да се уведу санкције земљама које сарађују са Русима и купују нову војну технологију. Направљен је маневар кроз иглене уши када је реч о досадашњим куповинама из Русије“, сматра Радић.

Он каже да се Кинези углавном базирају на копирању руских решења, а делимично и америчких. Радић подсећа да је Кина деведесетих купила руски систем С-300, направила свој клон ХQ-9, а многа копирана техничка решења применила у изради других ПВО система.

Професор београдског Машинског факултета Момчило Милиновић оцењује за Спутњик да је кинески ПВО систем ФК-3 изванредан, јер ракете имају домет од 100 километара, 27 по висини.

„То је батерија која има три возила са по четири ракете, савршено спаковане. Представља напредовање у ПВО одбрани Кине до самог врха, по квалитету, начину реаговања и домету“, каже Милиновић.

Он објашњава да је систем заправо комбинација првог модернизованог решења руског система С 300 и америчког Патриота. Страшна комбинација, коначно ћемо имати одбрану коју смо хтели, каже професор Милиновић.

„Оно што је са Патриота, то је косо лансирање у зону захвата, ту је пасивни скенирајући радарски систем, копија Патриотовог радара. Батерија има три лансера са по четири ракете, који може да туче шест циљева. Један радар све ради, то је америчка концепција. Јако је важно да на средњем домету имамо тако врстан радарски систем, који нема одбрану од 360 степени, али има сјајну одбрану у зони очекивања“.

Кинески ПВО укрштен са Панциром

Милиновић не искључује могућност да ће Србија пазарити варијанту до 120 километара и додаје да је важно знати и колико батерија ће да купи Србија, али и како ће их разместити. Очигледно смо одлучили да кинески производ умрежимо са Панциром и то је велики технолошки изазов који ником другом није пао на памет, примећује наш саговрник.

„Панцир гађа тачкасте циљеве, крстареће авио бомбе, ласерски навођене, све што се баца из ваздуха јако прецизно, он је бабарога на свом домету, питање је да ли ћемо моћи ФК-3 на том великом домету исто тако успешно да користимо. Ако се то догоди, буквално да као јединствена јединица стоји, то ће Кинезима бити моћна реклама, јер је С-400 скуп. Ако решење ради, они би у том случају свима показали како је Србија успела да умрежи ФК-3, који је виши систем са Панциром, који брани зону где делује ФК-3“, објашњава Милиновић.

Лукава глава, сама прерачунава циљеве

Он додаје да је и глава за самонавођење, како каже, веома лукаво решена, сама врши прерачунавање циљева. Није потребно да се сигнал врати на командно вођење, па да се шаље на ракету. Сама врши прорачуне према броју циљева које види и сама одлучује на који ће да циља. Ако дође до ометања, командни систем на земљи преузма и наставља да води ракету.

Саму ракету Кинези су развијали 20 година, а према сазнањима нашег саговорника, онима који размишљају да купе систем нуде да га претворе у вертикални, нуде и топло и такозвано хладно лансирање.



„Треба јасно рећи и да ово није концепт руске ПВО одбране, већ га је Кина самостално направила скупљајући знања која има Патриот и решавајући све што је мана руског система. Одустали су од вертикалног лансирања, то је велика предност за гађање у било којој тачки. Мора да се усмери и не може да бира зоне у које није усмерена, а ако се усмери тамо где су циљеви, нема зезања, одлична је“.

Озбиљан скок борбених способности

Професор Милиновић закључује да је систем прилагодљив за Србију, јер је мала земља којој не требају екстремне перформансе.

„Стално се такмичимо са окружењем, мислим да ће сви у окружењу видети да је ово озбиљан скок наших борбених способности“, закључује.

Александар Радић сматра да ће Србија систем ФК-3 добити изузетно повољно и обајшњава да се нашао у годишњем извештају СДПР-а највероватније зато што је Кини уплаћен аванс, јер је то најчешћи принцип куповине.

„Сигуран сам да су нам Кинези дали добру цену, они продају наоружање у земље трећег света, интерес им је да се коначно пробију на европско тржиште“, закључује Радић.

(Спутњик)

KOMENTARI



10 коментара

  1. persida says:

    To sto su odvojene pare, ne znaci da je ista kupljeno. Pare su legle na Vucicev racun, a Kinezi se prave ludi, dobili procenat.

    • uddu says:

      Ha/ha/ha!Bolje i preciznije pogađaju tvoje reči nego sve ove kineske skalamerije od nazovioružja !Kakvi smo mi naivci.Bolje bi bilo da Izraelu plaćamo godišnje milijardu eura i oni će nas efikasno braniti,garantovano,njima niko ništa ne može !

    • Mile says:

      Te tvoje proizvoljne i zlonamerne teze nisu ni za okačiti mačku o rep, toliko su glupe da ni najtuplji mačak ne bi hteo da ih nosi.

      • persida says:

        Ti, Mile, manje da se druzis sa mackama, bolje ces videti stvarnost oko sebe.

  2. Slobodanka says:

    Ako profesor Milinović procenjuje da realizacijom nabavke FK-3 kod nas će se dogoditi ozbiljan skok odbrambenih sposobnosti jedino mogu da budem zadovoljna, naročito kad ova nabavka bude završena.

    • persida says:

      Slobodanka, a ko to tebe napada, osim izdajnickog SRPSKOG REZIMA, molim te, reci mi.

      • Slobodanka says:

        Znam te lisico iz kog di legla. Red bi bilo da kažeš vlasti, a ne režim. Reč "režim" koriste agresori i peta kolona. Ako nemamo odgovarajuću protivvazdušnu odbranu napašće nas ponovo isti oni koji su nas napadali u periodu 1991-2001 godine ali sada sa bližih pozicija. Ili će pod pretnjom takvog napada nastojati da isčupaju dugo očekivano priznanje njihovog kopileta Kosovo*. NATO već 21 godinu sedi na delu teritorije države Srbije. Ratna sokolica Rvatska namerava da kupi višenamenske borbene avione, objavljeno u januaru ove godine. NATO pakt u srcu Makedonije na bivšem Titovom vojnom poligonu Krivolak gradi najveću vojnu bazu na Balkanu, ta vojna baza biće veća i bolje opremljena i od Bondstila, i odatle nameravaju da kontrolišu ceo Balkan i Crno more. NATO će uložiti 51 milion evra u osavremenjivanje albanske vazduhoplovne baze Kučova u Albaniji. Protivraketna baza u Deveselu Rumunija je operativna, ona je 30-tak km severno od Dunava i vazdušnom linijom oko 100 km udaljena je od Srbije. Pričali su da im to treba za obzdavanje Irana, ali odatle je najbliža Srbija, verovatno će te rakete biti usmerene prema Crnom moru ali mogu li da ih usmere i prema nama. Najnovije: Amerika u blizini Srbije pravi najveću vojnu bazu za obuzdavanje Rusije! 11.07.2020. U okviru novog vojnog budžeta za 2021. godinu Pentagon je zatražio izdvajanje 130,5 miliona dolara za modernizaciju i proširenje aviobaze Kampija-Turziji (južno od Kluža) u Rumuniji za raspoređivanje većih snaga američkog Ratnog vazduhoplovstva, pokazuje dokument koji razmatra Kongres SAD. Bez toga, Rumunija će za svoje vazduhoplovne snage kupiti još 5 borbenih aviona F-16, a prethodne godine F-16 su kupile Rumunija i Grčka. Svi oko nas se naoružavaju, a ti onda samo razmišljaš o izdaji i kapitulaciji.

        • persida says:

          Tacno tako, od kad sam okupirala Srbiju, koristim rec rezim umesto vlast, a planiram da napadnem Slobicu krstarecim raketama. Slobica nek se na vreme naoruza.

      • Slobodanka says:

        Domet raketa kineskog PVO sistema FK-3 je 100 km, time se ne ugrožavaju države susedi koje se očigledno pojačano naoružavaju, ali se štiti naše nebo i naša teritorija. Kad vlast Srbije uradi nešto što je ispravno ti to nastojiš da ocrniš, ispljuješ i osudiš. Očigledno je da je tvoj radni zadatak slabljenje Srbije, verovatno i njen totalni slom. Kako stalno pljuješ i po Rusiji znači cilj ti je da nas što više udaljiš od Rusije i zatim da nas vodiš kao stoku na klanje. Au, ko si ti zapravo. Milička je pored tebe beba.

        • uddu says:

          100 km za let jedne rakete baš i nemaš vremena da reaguješ.Rakete se gađaju mnogo pre,!00 km ?Pa ta raketa je već u Subotici,Kikindi...i leti ka Beogradu.Te rakete su kupljene da bi se vlast reklamirala i branila od svog sopstvenog naroda,to jest,od nas !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u