Шта све чека Србију следећих 30 дана!?

Шта све чека Србију следећих 30 дана!?

13 јуна 2015

03_620x0  4354Србија ће у наредних месец дана бити изложена жестоком спољнополитичком притиску, а наћи ће се пред опасним изазовима од чијег разрешења зависи политичка стабилност наше земље и читавог региона!

Косовски преговори и обележавање злочина у Сребреници увезаће се у наизглед неразмрсив политички чвор, а распетљавање зависи од међународних фактора, регионалних партнера, али и од Београда.

Конкретно, пред премијером Александром Вучићем можда су до сада и најкомпликованији преговори са представницима косовских Албанаца у Бриселу.

Практично, 23. јуна требало би да се постигну коначни договори о телекомуникацијама, енергетици, уклањању „Парка мира“ на мосту преко Ибра и о формирању ЗСО.

Приштина би, дакле, морала да пристане да српска заједница са КиМ задржи садашњи начин телефонирања са централном Србијом, да се постигне договор за „Валач“ и „Газиводе“, да се парк у Косовској Митровици претвори у шетачку зону и да се уважи договорени статус ЗСО, а да то не буде НВО, како замишљају Албанци.

У припрему преговора, наводно, активно су укључене водеће земље ЕУ, али и Американци врше притисак на Приштину на попуштање око ЗСО.

Од епилога новог бриселског обарања руку зависиће и домети предстојеће посете немачке канцеларке Ангеле Меркел која ће 8. и 9. јула бити у Београду. А став Берлина пресудно ће утицати на одлуку о отварању првих преговарачких поглавља са ЕУ.

Паралелно с новим косовским искушењима, отвориће се и крупна политичка игра око јубилеја у Сребреници. Британци припремају резолуцију о сребреничком геноциду, а Русија би могла да стави вето на тај документ пред СБ УН.

Тај нови хладноратовски дуел Запада и Москве практично ће се опет преламати преко Београда. Јер, наши званичници наћи ће се пред ризиком опасне конфронтације са САД и ЕУ (којој држава стреми), уколико се отворено захвале Русији и осуде резолуцију.

Уочи сребреничког јубилеја, теледириговано се заоштравају и односи Срба и Бошњака. Јер, хапшење Насера Орића очигледно је темпирано баш сада, пошто он за Србе представља симбол злочинца, а за Бошњаке ослободиоца. Тако је Београду у руке уваљен нови врућ кромпир пред „сребренички тест“.

У тим околностима, све су јачи притисци и да српски премијер посети Сребреницу 11. јула, када би у Поточаре, између осталих, требало да стигну и Бил Клинтон и турски председник Реџеп Тајип Ердоган.

Поред свега, у Београду ће на Видовдан бити подигнут споменик Гаврилу Принципу, што би такође могло да зажуља неке у региону али и на Западу. Регионалне потресе употпуниће вероватно и нове турбуленције у Македонији, као и стални удари на Додика и опстанак РС.

КАЛЕНДАР ДОГАЂАЈА

21. јун – Дан сећања на жртве у НДХ логору у Јадовном

23. јун – Кључни преговори Београда и Приштине у Бриселу

26. јун – Премијер и министри са представницима ММФ

28. јун – Подизање споменика Гаврилу Принципу у Београду

8-9. јул – Ангела Меркел у званичној посети Србији

11. јул – Обележавање 20 година од злочина у Сребреници

KOMENTARI



2 коментара

  1. телетабис says:

    Па постоји једно једноставно решење. Сви знамо да наш Вучко ради 26 сати дневно већ трећу годину. Да наши министри скапавају на послу већ годину дана. Сви они су тако уморни да више нису у стању да доносе праве одлуке (мада их ни до сада нису доносили). Свима њима треба одмор. Идите и одморите се једно два месеца, биће боље и вама и Србији.

  2. Robert Lucas says:

    https://shariaunveiled.wordpress.com/2013/11/28/the-truth-behind-the-genocide-in-srebrenica-what-the-west-doesnt-want-you-to-know/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u