ТАЈНЕ СЛУЖБЕ: Игра у којој увек побеђује Мосад

ТАЈНЕ СЛУЖБЕ: Игра у којој увек побеђује Мосад

14 маја 2017

Ако је фудбал игра у којој увек побеђују Немци, онда је шпијунажа игра у којој увек побеђује Мосад! Реч „мосад” на хебрејском дословно значи „институт”, а представља јеврејску службу за прикупљање података, тајне операције и борбу против тероризма, али и довођење у Израел Јевреја из оних земаља које забрањују имиграцију у ту државу.

Једни кажу да је то најефикаснија машина за убијање људи на свету, најбољи платиша за сваку информацију по мишљењу других, или агенција с најсексепилнијим женским агентима по искуству трећих. Било како било, Мосад већ 63 године оперише као једна од најчувенијих и најефикаснијих тајних служби. Иначе, њено двориште је цео свет и буквално нису били ангажовани само у подручјима вечитог снега и леда или се то још није сазнало. Иако су једна од најмалобројнијих агенција у свету, Мосад је Израелу омогућио да опстане и победи у сваком рату који је водио: кртице у египатским, јорданским и сиријским структурама омогућиле су комплетан увид у њихове војске и циљеве 1967. године, због чега их је Израел до ногу потукао за само шест дана.

Убиства оправдана вишим циљем

Ова јединица, која се састоји од 200 најбољих командоса и неколико стотина резервиста, стекла је током година епитет вероватно најбоље антитерористичке снаге на свету. У Израелу, и уопште у војним круговима, постала је мит, тајно братство војника који у свом спартанском и вечитом рату с тероризмом ударају ниоткуда, а постигли су на десетине подвига. Међу њима су отмица и довођење нацисте Адолфа Ајхмана из Аргентине у Израел 1960. године, откривање Хезболаховог агента у САД, евакуација Јевреја из Босне током рата… Важно је истаћи да су још током августа 2001. године упозорили ЦИА да ће Ал Каида извршити велики терористички напад на Америку (месец дана касније десио се 11. септембар). Славу су стекли и након ликвидације одговорних за минхенски масакр на Олимпијским играма 1972. године, када су страдали израелски спортисти. Операција се симболично звала „Бес божији”, а Стивен Спилберг је о њој снимио играли филм „Минхен”.

Иначе, већина Јевреја подржава такозвана циљана убиства, која се у Израелу сматрају и питањем опстанка државе. Тако да, иако Мосад оперише под кредом: „Где нема савета, људи падају, али у мноштву саветника лежи безбедност”, кажу да су им ипак ликвидације непријатеља један од омиљених делова посла. Извели су бројне атентате на научнике и инжењере који су радили за Ирак, Иран и друге земље непријатељски расположене према Израелу. Мосад је наводно одговоран и за железничку несрећу у Северној Кореји у којој је страдао фисилни материјал и заједно с њим сиријски научници који су радили на иранском нуклеарном програму. Врхунац моћи демонстрирали су 4. јула 1976, приликом спасавања јеврејских талаца са аеродрома „Ентебе” у Уганди, када су у спектакуларној акцији која је трајала 90 минута ослободили 102 јеврејска таоца, при чему је само пет припадника израелских командоса рањено, премда је командант Јонатан Нетањаху страдао, док су сви палестински отмичари и 45 угандских војника убијени, а уништено је и 30 борбених мигова Уганде.

Идеолошки задојени и неупадљиви

Пошто о својим акцијама увек ћуте, некада им се приписују и заслуге за оно што нису починили. Амерички магазин „Венити фер” објавио је причу о елитној јединици за чије припаднике не постоји немогућа мисија и којима нису потребни политичари преговарачи да би обавили задатак. Чланови те јединице се не регрутују, већ се проналазе међу војницима целе израелске војске и треба да се истакну својом интелигенцијом, пожртвованошћу и способностима. Постоје две основне врсте војника у тој јединици: ситни људи, попут Ехуда Барака, који имају неки изузетан таленат – Барак може да отвори сваку браву на свету за отприлике осам секунди – или крупни момци попут Бенџамина Нетанијахуа, који могу доста да повуку. Унутар јединице готово да постоји стандард: припадници су прва генерација Израелаца који су одрасли на фармама на северу, огрубели од послова и набифлани идеологијом, класа модерних Јевреја које су оснивачи државе направили на пепелу старог света. Како год физички изгледали, сви у очима имају један посебан сјај.

Регрути пролазе веома напорну двогодишњу физичку обуку, али се тренирају и психолошки, да памте детаље и промишљају. „Командоси имају поверење у своју мисију – наћи непријатеља, убити непријатеља. То спасава животе Израелаца. Резултат је да су они морална снага, и то им даје невероватну моћ”, написао је Дејвис Хенсон, аутор књиге о Мосаду. У неком тренутку регрута отима група ветерана обучених у Арапе, одводе га у пустињу, где га испитују, јер официри морају знати ко неће издржати у таквој ситуацији. Нарочито је важна лекција кретање кроз непознат терен.

Обука се завршава четвородневном вежбом у пустињи, дуж пута који води ка Масади, тврђави на брду где су пре 2.000 година Зилоти, последњи браниоци старе Јудеје, водили своју финалну битку против римских легија које су опседале тврђаву. Према предању, када су их Римљани коначно освојили, Јевреји су се међусобно поубијали, а последњи је извршио самоубиство, тако да су до краја остали непокорени (верује се да је тако Мосад добио име). Војнике на врху дочекују загрљаји ветерана јединице и њеног команданта, који долази хеликоптером. Он им на униформе качи значку, чиме они постају пуноправни чланови тајног братства.

(Наташа АНЂЕЛКОВИЋ, ЕКСПРЕС)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u