Тајне живота српских монаха

Tajne života srpskih monaha

31 jula 2017

SRPSKI manastiri u srednjem veku, novi naslov u ediciji „Ovako se živelo“ u izdanju „Kreativnog centra“, kroz reč autorke dr Vesne Bikić i ilustracije Vladimira Bursaća daje sliku monaškog života u pravoslavnim svetinjama tog doba.

U knjizi upotpunjenoj bogatim izborom fotografija, autorka potanko opisuje kako same manastire, tako i običaje i navike koje su činile svakodnevicu monaha u srednjovekovnoj Srbiji: kada je i kako iskušenik priman u zajednicu monaha, šta su propisivali manastirski tipici, ko je biran za igumana manastira, kako je proticao život pustinjaka, šta su to poslušanja, kako su svetinje stizale u manastire a kako su monasi putovali, kako su lečili nemoćne i kako su pripremali i služili obede…

Dr Bikić u knjizi odgovara na sva ova, i mnoga druga pitanja koja su u vezi sa svakodnevnim životom stanovnika srpskih manastira, a uz to daje i pregled samih manastira Srbije tog doba, ali i kraći osvrt na značajnija dela freskoslikara i ikonopisaca koja su ukrasila zidine ovih zdanja.

Autorka piše o manastirskom naselju, otkrivajući nam značaj manastira kao duhovnog središta ali i kao naseobine, kakav su ove svetinje imale tokom srednjeg veka. Ona nam otkriva da je prototip manastira u srpskoj sredini ustanovljen krajem 12. veka u Studenici, zadužbini velikog župana Stefana Nemanje. Zakonik cara Dušana „propisivao“ je broj monaha rečima: „I na hiljadu kuća da se hrani u manastirima 50 kaluđera“…

UMEĆE „OPŠTEŽIĆA“

FOKUS ove knjige je na organizaciji „opštežića“, kao suštinskom umeću u srpskoj monaškoj praksi u kojoj je zajedničko življenje tradicionalno predstavljalo osnovni oblik života. Upravo to ovaj naslov i svrstava u ediciju „Kako se živelo“ koja predstavlja pregled svakodnevnih načina života ljudi od praistorije do danas, na području središnjeg Balkana, na kojem se vekovima uobličavala moderna Srbija.

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *