Тероризам – неком рат, неком брат

Terorizam – nekom rat, nekom brat

17 maja 2015

k551tlx22s9b4llf46bq0s0j6h6Događaji u Makedoniji pretiču jedan drugi. Tek što su usplamtjeli prosvjedi protiv aktualne vlasti, zbog jedne od ‘bombi’ koju su opozicioni socijaldemokrati pustili u javnost, a koja pokazuje da je država pokušala zataškati ubojstvo dvadeset dvogodišnjeg mladića Martina Neškovskog, kojeg je brutalno prebio pripadnik specijalne policije, desilo se Kumanovo i akcija makedonske policije tokom koje je poginulo osam policajaca i četrnaestorica ‘terorista’. Trenutno je mirno. Trenutno su dani žalosti.

A šta se zaista desilo u Kumanovu, odnosno u naselju Divo, predgrađu Kumanova? Ima li akcija makedonske policije veze sa prosvjedima na kojima se tražila ostavka premijera i Vlade? Pitanja je previše, a odgovora malo ili ih uopće nema. Idealna podloga za razne teorije zavjera. Naša sagovornica Biljana Vankovska, profesorica na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Skoplju, ističe da ulazimo u jako neizvesan period, ‘daleko opasniji od 2001. godine’. ‘Stvari ne valjaju, jer se više nalazimo u agoniji, a polarizacija je sve veća. Plašim se da ulazimo u predvorje intraetničkog konflikta. Političke elite vuku konce, a niko ne popušta i ne pokazuje želju da počne politički dijalog. Sada je čak i EU došla na rđav glas, jer je opozicija očekivala odlučnije mere od strane Brisela. Dakle, trenutno ne vidim ko bi mogao moderirati konflikt i to je užasno.’

Pričati o kumanovskom vikendu nemoguće je bez povratka u dane, pa čak i mjesece, pa i godine koji su mu prethodili. Nikola Gruevski vlada Makedonijom još od 2006. godine, a od tada do danas uspješno je srozavao državu i slobode u njoj. Recimo samo da je Makedonija 2009. godine, u izvještaju Reportera bez granica, bila na 34. mjestu po medijskim slobodama, da bi ovu godinu dočekala na 117. mjestu od 180 zemalja. Ono što je još uspio, a što je bilo vidljivo, prvo na studentskim prosvjedima protiv tzv. eksternog državnog ispita, a i tokom pet dana koji su prethodili kumanovskom vikendu, jeste ujedinjenost građana bez obzira na nacionalnost. Ujedinjenost protiv postojećeg režima, protiv diktature, protiv laži, protiv korupcije, protiv kriminala… Sve su to sinonimi za aktualnu makedonsku vlast. Tzv. bombe koje su puštane otkrile su svu beskrupuloznost vlasti, a možda najznačajnije se tek očekuju. Jedna od njih je ona o slučaju peterostrukog ubojstva na Smiljkovskom jezeru za koji su nepravomoćno na doživotne robije zbog terorističkog napada osuđena petorica Albanaca. To je izazvalo veliko nezadovoljstvo među makedonskim Albancima i pravi je izazov čuti šta će ta ‘bomba’ predstaviti.

Spomenimo ovdje još da su makedonski policajci još 2002. godine ubili sedmoro Pakistanaca i Indijaca pod optužbom da je riječ o pripadnicima Al Kaide, što se kasnije pokazalo netočnim i država se i zvanično izvinila zbog tog incidenta. Dakle, povijest falsificiranih terorističkih napada postoji. Da li je i kumanovski vikend jedan takav slučaj? Profesorica Vankovska misli da nije. ‘Nakon svega, čak su i opozicionari prestali sa tezama o namještenom sukobu. Mislim da je vjerojatnije da se radi o albanskim strukturama. Država je mjesecima u kolapsu pa je to idealna šansa za ovakve operacije. Plašim se da ovo prevazilazi Makedoniju i da neće stati’, pesimistična je naša sugovornica. A neće stati ni prosvjedi protiv vlasti jer je novi zakazan već za prvi dan nakon dvodnevnog Dana žalosti, a za sada nema naznaka da će i veliki prosvjed, zakazan za 17. maj, biti otkazan, ali nitko više ne zna u kom smjeru će se sve kretati. Vidljivo je samo da se građanima Makedonije, za sada, ne može manipulirati i da ne prihvataju sve što im se servira, posebno ako to serviraju mediji bliski Gruevskom. Ne treba, međutim, smetnuti s uma da su poluge sile ipak na njegovoj strani, kao i da strasti nije problem rasplamsati. Možda ne u Kumanovu, koje je ipak jedan od najpozitivnijih primjera suživota Albanaca i Makedonaca, ali i Srba, već u nekom drugom mjestu.

Vankovska ističe da je stanje u Makedoniji najgore u zadnjih 25 godina: ‘Vidim ispred sebe ljude spremne da gaze po leševima da bi ostali na vlasti ili da bi vlast osvojili, a to nikako nije definicija političke zajednice.’ Naslušali smo se i načitali ovih dana raznih analitičara koji tvrde da se kumanovski slučaj lako može preliti, posebno na Srbiju. Hitno je održana sednica Biroa za koordinaciju službi bezbjednosti, a na jug Srbije, uz granicu sa Makedonijom, poslat je i oveći kontingent specijalaca. Zlu ne trebalo. U isto vrijeme dok se, nakon sastanka, moglo čuti da nema naznaka da će se sukobi preliti, aktivirali su se stari huškački receptori srpskih medija. ‘Velika Albanija kuca na vratima’, krasilo je naslovnicu jednog beogradskog dnevnog lista, a ni ostali nisu zaostajali. Jedan od njih je najavio i početak rata 12. maja. Gotovo nikoga da postavi pitanje šta se stvarno desilo u Kumanovu. A ni najmanje ih to ne zanima jer prodaje li išta bolje novine od fabrikacije straha, posebno ako je tu glavni neprijatelj – arhineprijatelj, odnosno Albanac? Samo još jedan prilog bešćašću srpskog novinarstva koje čak priziva nove incidente, a ukoliko narednih dana ponovno budu napadnuti pojedini albanski lokali ili građani albanske nacije onda najveće zasluge idu upravo medijima.

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *