ВИКИЛИКС ОТКРИО: Велика завера САД и ЕУ о преузимању светске економије

ВИКИЛИКС ОТКРИО: Велика завера САД и ЕУ о преузимању светске економије

5 јуна 2015

wikileaks 4354„Викиликс“ је јуче објавио 17 тајних докумената који су повезани са контроверзним Општим споразумом о јавним услугама“ (ТиСА), на чијем потписивању иза затворених врата раде САД, ЕУ и још 23 државе чланице Светске трговинске организације, а који откривају да би корпорације требало да преузму неке кључне ингеренције држава.

„Викиликс“ је објавио да се тајни преговори о примени контроверзног споразума воде још од почетка 2013. године, а да главну реч воде САД и ЕУ, уз подршку Пакистана, Турске, Мексика, Аустралије, Израела и других.

Према подацима „Викиликса“, економије ових земаља данас чине две трећине светског бруто домаћег производа.

„На сферу јавних услуга иде око 80 одсто економије САД и ЕУ”. Чак и у земљама у развоју, попут Пакистана, на сферу услуга иде 53 одсто економије”, наводи се у документу.

На сајту Европске комисије објављено је да учесници у склапању споразума усмереног ка “либерализацији трговине услугама” чине седамдесет одсто светске трговине услугама.

Земље чланице БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република) искључене су из ових преговора, а „Викиликс“ наводи да је циљ овог споразума повећање притиска и противтежа земљама БРИКС-а.

Објављивање ових докумената најкрупније је „цурење“ информација у вези с овим споразумом, а „Викиликс“ пише да земље које су га потписале де факто предају контролу над делом своје економије.

Положај ТиСА дозвољава да управља свим видовима комерцијалних и некомерцијалних услуга. Под јурисдикцију овог споразума прећи ће целокупна социјална сфера, сфера услуживања у коју улазе водоснабдевање, енергетика, саобраћај, банкарски сектор, осигурање, телекомуникације, систем за пренос гаса…

Ник Дерден, директор невладине правне организације „Глобална правда сада“, изјавио је да ово цурење “појачава страх од претње коју ТиСА представља за животно важне друштвене услуге”.

– То је црна страница у историји демократије, с обзиром на то да можемо једино помоћу оваквих цурења информација да будемо у току с радикалним реструктурирањем нормативно-правне базе у области друштвених услуга које предлажу наше владе – рекао је адвокат.

Документација открива бројне спорне анексе и нацрте уговора о авиосаобраћају, домаћим регулативама, телекомуникационим услугама и транспарентности.

„Викиликс“ пише да ТиСа споразум представља озбиљну претњу по виталне јавне услуге.

Погодовање корпорацијама

Према 17 докумената, споразум би државе потписнице спречио да контролишу сервере на којима се чувају подаци њихових грађана, као и ко из иностранства тим подацима може да приступи.

Према ТиСА споразуму, државе не би тако лако шпијунирале грађане и контролисале њихову комуникацију, али не би могле да спречити да се њихови подаци селе по свету без надзора. У преводу: грађане би могли да шпијунирају сви остали сем њихове сопствене државе.

Према ономе што је за сада прикупио „Викиликс“, делови споразума који се односе на технологију недвосмислено промовишу интересе корпорација на рачун транспарентности и права на приватност.

Циљ ТиСА споразума је либерализација светске трговине услугама, од банкарских до здравствених, а иницирале су га САД.

Наиме, услуге чине 80 посто америчког економског аутпута, а у ЕУ у сектору услуга ради готово 75 посто запослених, док саме јавне услуге чине исто толико БДП-а.

ТиСа споразум је део стратешког „Т-партнерства“, које чине Транс-Пацифичко партнерство (ТПП), ТиСа и Трансатлантско партнерство о слободној трговини и улагањима (ТТИП).

Наставак „цурења“ документације

Ово није први пут да је „Викиликс“ објавио тајне делове ТиСА споразума. У јуну 2014. године, јавност је упозната са делом нацрта текста који се односи на финансијске услуге (Annex X: Financial Services), а који обухвата 50 земаља и 68,2 одсто светског протока услуга.

У тадашњем саопштењу за штампу, „Викиликс“ је навео да ТиСА има за циљ даљу дерегулацију глобалног финансијског тржишта, упркос очигледним доказима о неуспеху тренутне регулације ове области у виду глобалне финансијске кризе 2007-2008. године.

„Нацрт анекса о финансијским услугама поставља оквир који ће помоћи даљу експанзију финансијских мултинационалних бизниса, са центрима у Њујорку, Лондону, Паризу и Франкфурту, на друге државе, притом спречавајући регулаторне баријере“, открио је „Викиликс“ прошле године.

Викиликс“ намерава да уплати награду од сто хиљада долара за текст до сада необјављених делова споразума о „Транспацифичком партнерству“, а новац се прикупља од приватних донација непосредно на сајту „Викиликса“.

(Блиц)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u