Жељко Мирковић: Буловић је нови Тесла

Жељко Мирковић: Буловић је нови Тесла

11 јула 2018

ПОСЛЕ четири године продукције и снимања широм Америке – од Њујорка, Лос Анђелеса, Вашингтона, Филаделфије, Бостона, Питсбурга, Сан Франциска…, до Београда и Бањалуке, велики филмски пројекат „Теслин народ“, сценаристе и редитеља Жељка Мирковића, ових дана улази у монтажу.

Како Мирковић истиче, за „Новости“, дугометражни документарац о истакнутим Србима и људима српског порекла у Америци, који су у последњих 200 година оставили значајан траг у друштву и историји ове земље, али и Србије, премијерно ћемо гледати већ у септембру или октобру. Најпре као филм, а затим као серијал од десет епизода које ће бити емитоване на националном каналу РТС.



– „Теслин народ“ носи снажну поруку и представља пројекат од националног интереса државе Србије и српског народа, а после премијера у нашој земљи наставиће свој живот даље, на пројекцијама широм Америке. Постоји огромно интересовање Срба ван Србије да се прикаже овај филм, и верујем да је он почетак једне врсте нашег „умрежавања“ са другим земљама, које нам је у овом тренутку неопходно и као народу, и као појединцима.

У овом пројекту, поред Теслине научне фондације из Филаделфије, која је и покренула сарадњу са Мирковићем, и нашег РТС, учествују и амбасада САД у Србији, бројне српске организације и дијаспора у Америци, наши млади успешни бизнисмени који послују на глобалном нивоу, најпознатији људи српског порекла из области науке, професори са Харварда, M.И.Т. Берклија, Стенфорда, Колумбије, као и културни ствараоци, редитељ Питер Богданович, глумица Лолита Давидович, продуцент Дан Тана…

Аутор чији филмови промовишу вредности нашег народа и успевају да нађу пут до највиших међународних институција, каже да медијска јавност у Србији, нажалост, готово уопште не познаје колико су припадници нашег народа успешни у свету.

– Када један народ има Николу Теслу, Михајла Пупина, троструког добитника Пулицерове награде Волта Богданича, Гордану Вуњак Новаковић, једину жену члана Њујоршке академије наука, Владимира Буловића, професора на М.И.Т. и водећег светског научника у области нанотехнологије, новог Теслу који је управо добио пола милиона долара за нови пројекат, али и легендарне оскаровце Карла Малдена, Стива Тешића, Питера Богдановича…, онда има акредитацију да се кроз своје знамените појединце у најбољем издању представи читавом свету. Зато је овај филм прича о народу који је оставио глобални печат кроз своје људе, и који путовањем кроз прошлост и садашњост жели да наговести да Србија може да има бољу будућност.

Како истиче Мирковић, људи о којима говори у филму обележили су америчко друштво, али и историју Србије, почев од првог досељеника Ђорђа Шагића, који је 1814. дошао у Филаделфију, а стигао је до места гувернера Новог Мексика, директора царине, америчког судије… Шагић је био и оснивач првих српских организација и цркава у Калифорнији.

– Тесла и Михајло Пупин свакако стоје на челу овог знаменитог низа, а у филму ћемо видети приче конгресменке Хелене Делић Бентли, једне од најпознатијих политичарки на америчкој сцени, која је у 92. години дала интервју за овај филм. Ту су и бизнисмени Милан Панић, Бранко Тупањац, Дејвид Вујић, који је био учесник „Аполо“ пројекта. Тај програм првог путовања човека на Месец креирало је седморо Срба.

Мирковић открива да ћемо у његовом филму упознати и Гордану Новаковић, једну од најцитиранијих професорки у овом тренутку у Америци, са Универзитета Колумбија.

– Славни оскаровац Питер Богданович говори и о свом оцу Бориславу. Овде се мало зна да је његов отац био сликар, и да је оставио значајан траг у ликовној уметности Америке. У „Теслином народу“ је и дијаспора млађе генерације, Владимир Куленовић, рецимо, тренутно један од најперспективнијих диригената у Чикагу – објашњава Мирковић.

СРПСКА ЗАСТАВА НА БЕЛОЈ КУЋИ

МИРКОВИЋ, који је са претходним документарцима освојио више од 50 интернационалних награда и кандидатуру за Оскар (филм „Други сусрет“ приказан је и у УН, у Конгресу САД…), каже да би Србија требало више да искористи неке важне историјске чињенице.

– Пре тачно сто година, 29. јула 1918, на захтев тадашњег америчког председника Вудроа Вилсона, застава Србије истакнута је на Белој кући. Српска застава је тада, поред француске, била једина која се нашла на јарболу институције која је симбол Америке.

KOMENTARI



2 коментара

  1. goran says:

    Najgenijalniji Srbi su gradili americko drustvo i americku armiju da bi Amerika konacno unistila Srbiju. U cemu su onda toliko veliki?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u