ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ИТАЛИЈУ – Један град више не постоји, 73 мртвих!

ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ИТАЛИЈУ – Један град више не постоји, 73 мртвих!

24 августа 2016

602568_2016-08-24t063944z-1232212106-s1betxftoaaa-rtrmadp-3-italy-quake_igСнажан земљотрес јачине 6,2 степени Рихтерове скале погодио је централну Италију, са епицентром 126 километара северно од Рима и неких 76 километара југоисточно од Перуђе. Земљотрес се догодио у среду рано ујутру, у 03.36 часова. Број погинулих попео се на 73, преноси државна агенција „Анса“. Међу жртвама земљотреса за сада нема српских држављана.

Страхује се да би тај број могао да буде већи с обзиром на то да су многа места под рушевинама и да је спасилачким екипама отежан прилаз.

Највише људи, њих десет, погинуло је у Пескари, пренела је АНСА, а потом следе Аматриче и Акумоли.

Италијански премијер Матео Ренци поручио је путем Твитера да су власти у контакту са званичницима погођених зона и да им је упућена додатна помоћ.

Снажан земљотрес, јачине 6,2 степени по Рихтеровој скали, погодио је јутрос у 03.36 сати планински део централне Италије.

Потрес су могли да осете и грађани у Риму и Фиренци, али је најтеже погођен градић Аматриче чији је градоначелник Серђио Пироци за медије изјавио:

– Потребна нам је помоћ. Покушавам да контактирам све службе. Град више не постоји.

Јак потрес је проузроковао клизиште које је буквално однело градић Аматриче. Према речима градоначелника, половина насеља је „нестала“, док се људи налазе под рушевинама.

У порушеном Аматриче је погинуло пет људи, али ова цифра још може да порасте. Локалне власти називају ситуацију „драматичном“.

Најпогођеније вароши су Акумоли, Аматриче, Поста и Арквата дел Тронто.

Земљотрес је регистрован недалеко од Перуђе, а погодио је област која се налази око 170 километара од Рима и осетио се на широком подручју средишње Италије након чега су многи људи истрчали на улице, наводи АП.

Први потрес забележен је нешто после 03.30 сати, како је саопштио Амерички геолошки завод, док је сат времена касније уследио још један, јачине 5,4 степени.

Потрес је био толико јак да је пробудио и становнике у центру Рима.

Јутро у коме су одзвањали јауци под рушевинама

Многе зграде су се срушиле у малим заједницама у близини епицентра земљотреса у области која није много насељена, а обухвата регионе Умбија, Марке и Лацио.

Чим је свануло, становници са лопатама и спасиоци са булдожерима почели су да рашчишћавају путеве и расклањају рушевине у потрази за жртвама.

Прве жртве земљотреса, који је разорио десетине села, чини старији пар чија се кућа срушила у месту Пескара дел Тронто у региону Марке, источно од епицентра, објавио је РАИ и други италијански медији, преноси АФП.

Броје се мртви

Алесандро Петрући, градоначелник суседне Арквате дел Тронто, каже да је Пескара једно од два до три села која су потпуно разорена.

Пријављена је и смрт једне особе у Акуломију, селу у близини епицентра, док су два тела извучена из рушевина зграде у Аматричеу.

Градоначелник Арквате дел Тронто, у близини Пескаре, рекао је да је још четворо људи затрпано рушевима и не одазивају се становницима који покушавају да их извуку.

Под рушевинама – мук

Званичници кажу да су Акумоли и Аматриче најпогођенији земљотресом.

Градоначелник Аматричеа Серђо Пироци наводи да је приступ селу блокиран, због чега спасилачке службе не могу да приђу.

– На једном путу има одрона, на другом мост само што се није срушио… Можемо да чујемо гласове људи испод рушевина – рекао је Пироци италијански медијима.

Градоначелник Акумолија Стефано Петрући каже да се испод рушевина, којима су затрпани људи, не чују знаци живота.

Италијански институт за земљотрес пријавио је 60 накнадних потреса током четири сата после првог, при чему је најјачи био јачине 5,5 степени.

Италија је једна од сеизмички најактивнијих земаља у Европи, наводи Ројтерс, подсећајући да је најпогубнији земљотрес од почетка 20. века погодио ту земљу 1908, када је у потресу који је изазвао и цунами погинуло око 80.000 људи у јужним областима, док је последњи велики земљотрес забележен у Л’Аквили 2009. одневши више од 300 живота.

Један ранији земљотрес погодио је област Лаквила у централној Италији, 90 километара јужно од најновијег земљотреса. У тој области је 1997. године, током земљотреса погинуло десетак људи и тешко је оштећен један од драгуља Умбрије, базилика Светог Фрање Асишког, са Дјотовим фрескама.

Нема страдалих Срба

Међу до сада пронађеним жртвама нема српских држављана, рекла је Тањугу конзул Амбасаде Србије у Италији Љиљана Зарубица. Она је истакла да Амбасада, од прве информације о земљотресу, прати све аспекте катастрофе и у контакту је са надлежним италијанским органима.

– У овом моменту немамо потврду да се међу до сада пронађеним жртавама налази неко од наших држављана. Настојимо да ступимо у контакт са органима цивилне заштите да бисмо установили да ли међу повређенима, погинулима или несталима има наших држављана – казала је Зарубица.

Она је додала да Амбасаду Србије у Италији до сада нису из Београда контактирале породице наших грађана који бораве у Италији.

– Активно пратимо ситуацију и настојаћемо да обезбедимо информације што је могуће пре, као и да посредством Министарства спољних послова обавестимо нашу јавност благовремено – навела је Зарубица.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u