Ако Србија призна Косово ЕВО ШТА ЋЕ ДОБИТИ ЗА ТО…

Ако Србија призна Косово ЕВО ШТА ЋЕ ДОБИТИ ЗА ТО…

22 августа 2019

Епилог састанка председника Србије Александра Вучића и америчког државног секретара Мајка Помпеа у Њујорку је да Србија има подршку САД у наставку дијалога Београда и Приштине, али и да Вашингтон жели постизање свеобухватног споразума о нормализацији односа, који води — узајамном признању. Шта нам је Америка у ствари поручила?

Да ли је Америка сковала план који ипак прејудицира коначан исход, и шта се крије иза термина „узајамно признање“?



Зоран Миливојевић, дипломата у пензији, каже да из овог сусрета произилазе две ствари, као и да је овај сусрет требало дефинише и да искристалише позиције.

Уважени српски аргументи

„Из овога сусрета произилази да администрација на челу са Трампом има интереса да се у косовски процес укључи и да можда добије неко решење за њеног мандата. Новина је, што нама иде у прилог, то да је Америка уопште спремна да разговара о статусу Косова, без обзира на то што САД на крају очекују неко признање. Вашингтон је показао да је ипак спреман да уважи и неке чињенице, од тога да су сада глобалне околности промењене, до тога да та такозвана држава Косово не функционише, да је положај Србије промењен, али и да српски аргументи и политика дају одређени резултат“, сматра Миливојевић.

Интересантно је, по његовом мишљењу, то што Србија има подршку у критици понашања приштинских власти, и то не само око такси, већ генерално.

С друге стране, Миливојевић не мисли да је тиме што Америка помиње признање Косова прејудициран исход преговора.

Признање, али какво

„Из саопштења Стејт департмента јасно је да Америка не мења став око признања независности Косова и да рачуна на неко коначно решење то подразумева. Не бих рекао да је то прејудицирање, већ потврда њихове позиције. Они Србију виде као део ЕУ, и њихов је прагматизам да се ово заврши како би се избегао тврди став Србије и могућност да се то не реализује“, објашњава Миливојевић.

Остало је отворено, додаје он, да се види у којој мери Трампова екипа подржава дијалог и у којој је мери спремна да га на одређени начин, модификује.

„Дакле, није поента да је у коначници неопходно само признање, него која врста признања и у ком обиму. Да ли то значи признање Косова и Метохије у садашњим границама, или то значи на неки начин и отворена врата за неку корекцију граница или размену територија. Или нешто што би подразумевало и уступак Србије везано за север Косова“, примећује Миливојевић.



Разграничење, размена или…

Наш саговорник признаје да му није јасно о каквом се узајамном признању говори ако је Србија призната држава, те се њено признање ни у ком смислу не отвара као питање.

„Србија је пуноправна чланица УН, а имајући у виду и Резолуцију 1244, то обухвата и територију Косова и Метохије. Једино ако се рачуна на неки пристанак Србије да се доведе у питање тај део територије, и да се о статусу тог дела прича. Али, у правном смислу, међународно-правни субјективитет Србије не поставља се као питање. Е сада, да ли то све укључује и идеју о некој корекцији територије, па да имамо неке потпуно нове државе са новим границама и нечим скроз новим, то је друго питање“, напомиње Миливојевић.

Амерички секретар Мајк Помпео, током разговора са председником Србије Александром Вучићем у Њујорку, поновио је да обе стране треба да избегавају провокације које ометају процес нормализације и да се ангажују у духу компромиса и флексибилности, неопходним за постизање споразума, како би се „искористили потенцијали обеју земаља“. Помпео је похвалио и снажну везу између САД и Србије и подржао интеграцију Србије у ЕУ. Председник Србије је наговестио да би обновљени разговори са Приштином могли да почну у децембру.

(Спутњик)

KOMENTARI



9 коментара

  1. Miraš says:

    Sad igraju nešto mekše i sa malo više uvažavanja stavova Srbije da bi konačno postigli ono što žele a to je da Srbija konačno prizna Kosovo. De jure samo Srbija može da da život njihovom čedu Kosovu, a dotle tkzv. Kosovo je mrtvorodjenče, bez obzira na dosadašnji silni trud SAD, NATO-a i celog Zapada.

  2. Miraš says:

    Ako Srbija prizna Kosovo dobiće sveopšte planetarno priznanje da je veoma retka budala.

  3. rajko says:

    Hahahaha! Koje sibicarenje! Sta ce nama priznanje od siptara? Nama ni od njih ni od zapada ne treba nista osim da nam vrate nasu zlocinackom ratnom akcijom otetu teritoriju. Uostalom, iz ovog ovde navedenog jos jednom se jasno vidi da amerika Srbiji nista ni ne nudi. Mozda je ponudila neke pare manitom, ali za Srbiju nema nista. Ponuda je po principu kupovine/uvaljivanja cigle. Dzaba se maniti kezi. Kad dodje kuci shvatice da nema nista od njegovih snova o velikoj lovi iz amerike.

  4. Miroslav says:

    Ако призна Косово, Србија ће добити прилику да призна и Војводину и Санџак и свако село и бензинску пумпу која бусе тражила независност.

  5. Dragi says:

    Evo ja ću vam reći šta će Srbija dobiti za priznanje tzv. Kosova, a Lale će to odlično razumeti, jer se kod nas kaže "dobiće suv u du'e".

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u