
АНАЛИЗА – ПУТИН НЕ ЗНА ЗА ДЕФАНЗИВУ: Русија успешно разбија офанзиву запада на њене границе (ВИДЕО)
4 децембра 2020Упркос успеху Запада да створи низ криза и жаришта на границама Русије Путин се успешно одупире таквим нападима и нема говора да се Русија налази у дефанзиви или повлачењу, сматра Душан Гујаничић са Института за политичке студије.
Коментаришући покушаје нове прозападне власти у Молдавији да изазове нову кризу у Придњестровљу захтевима на повлачење руских трупа, Гујаничић каже да је Молдавија толико сиромашна земља да нема капацитета за оружани сукоб са било ким, а по најмање са Русијом. Он сматра да је Белорусија успешно одбрањена и да се Запад помирио да је то питање које не може да се решава без Москве.
Он је објаснио зашто губитак дела територија Нагорно Карабаха није геополитички пораз Русије и зашто Јермени нису добили подршку у овом рату.
Гујаничић се посебно осврнуо на понашање Турске која постаје регионални хегемон указујући да нема проблема на Кавказу, Балкану и Блиском Истоку у који Турска није уплетена. Он је објаснио компликоване односе Турске са Русијом и тачке сукоба интереса две земље.
Гујаничић коментарише и кризу Запада, односе унутар Европске уније, безбедносно стање у Француској, као и стање на Блакану међу бившим републикама СФРЈ.
– Хрватска се налази у економској и демографској катастрофи – каже Гујаничић додајући да се Србија упркос свим поразима 90их показала много жилавија од осталих република некадашње Југославије.
(Правда)
test01 says:
Rusija je stalno u DEFANZIVI - imaju sve vise i vise problema na samim granicama Rusije koje mogu da ugroze Rusiju. Ako se bolo sta desi u Belorusiji imace bombe nad Moskvom !!! Putin i njegovi partneri i Zironovski-Seselj sa cipovanjem beba - sve su to ista g...
Milan says:
Rusija nije u defanzivi, nego zašto je NATO u tolikoj ofanzivi. Ovo pre liči na gubitnički grč NATO-a. Kao da žele da pridave Rusiju, ali u zadnji čas. Boje se da nikad neće osvojiti Bliski istok i rasparčati ga po svojim starim planovima, a u taj veliki posao su krenuli intenzivno pre tri decenije. Smeta im prisustvo Rusije u Siriji i njen rastući uticaj na Bliskom istoku. Kako će u napad na Iran, ako je Rusija tamo sve više prisutna. Hoće li izgubiti i Irak kog odavno lome.
ja says:
hahahaha naslov je smešan,dobrih 30 godina ameri postavljaju raketne instalacije na samu rusku granicu,a rusi ćute i trpaju im se u guzove,sa rečenicom naši partneri,hahahaha.ma daj.
Kulak says:
U ovom tekstu je jedino sigurno da se hrvatska nalazi u demografskoj i ekonomskoj katastrofi.Sve ostalo je za diskusiju.Veliku.
Slobodanka says:
NATO se nada da na moru ima neku prednost, ali uzalud. Zatim gledajući celokupnu kopnenu granicu Rusije za NATO je šteta da rizikuju sa Norveškom (219,1 km kopnene granice sa Rusijom) i Finskom (1.325,8 km) jer narodi ovih država su plave evropske krvi. Estonija Letonija i Litvanija već može biti lako "topovsko meso", ali ipak ne odgovaraju jer lako mogu da budu odsečene izmedju Belorusije i Kalinjingradske oblasti, dakle beskorise za NATO. Ukrajina ima dužu kopnenu granicu i prema Rusiji i prema Belorusiji, pa još njen deo Crnog mora, zato je ona i dalje idealan prostor za provociranje Rusije. A s druge strane Crnog mora prisutna je i veoma samovoljna Turska, natovci su bebe naspram vojnika Turske. Eto tako Stoltenberg navija za prisutnost NATO-a u crnomorskom regionu. Druge granice Rusije zasad su prilično stabilne. Jermenija sad nema kud nego da ostavi se uzaludnog i za nju veoma štetnog lutanja po zapadnim centrima moći.
Slobodanka says:
U julu ove godine i krajem oktobra Kijev je objavio Krimsku platformu o povratku Krima Ukrajini, ali zapravo to je plan Vašingtona. Navodno Kijev je taj koji formira platformu po pitanju Krima, a ukrajinska vlada očekuje da će u "konsultacije" uključiti Veliku Britaniju, Francusku, Nemačku i Sjedinjene Američke Države. Prema rečima predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog, Evropska unija spremna je da se pridruži ukrajinskoj inicijativi, a spremnost da učestvuje u projektu takođe je izrazio i turski lider Erdogan. Eto na tome će raditi NATO. Ali zašto u narednih 10 godina? Zato što je glavno svetsko ratište bliskoistočno ratište. Crnomoriski region u odnosu na to glavno ratište je pomoćni, s poslužio bi za izbacivanje Rusije sa Bliskog Istoka. Na taj način lakše bi porazili i Iran. Za nas ovo znači da i u narednih 10 godina migranti će ovuda ići ka Evropi.
Слободанка says:
Ирачко-ирански рат вођен je од 22. септембра 1980. до 20. августа 1988. године, a у њему итекако има умешаности САД и Израела. У исто време економски је тонула бивша СФРЈ притиснута захтевима ММФ-а и Светске банке и других западних центара моћи, нимало случајно. Ирачка инвазија Кувајта и заливски рат од 2. августа 1990 до 28. фебруара 1991. завршила се победом коалиције коју је предводио САД. Тада почиње и крвави распад СФРЈ, такође нимало случајно. Дуго су се заглавили овде, на крају морали су да пожуре да би се вратили на главно блискоисточно ратиште.
Zorana says:
Fascinantno kako neki ljudi ne prezaju od laganja uprokos ociglednom. SVi vidimo da je Rusija u defanzivi, jer je napadnuta sa svih strana. Maksimalni uspesi su joj da ugase neko zariste i to samo privremeno. To je totalno gubitnicka politika. A ovo Srbija zilava hahahahaah, ajooooj Boze oprosti mu.
Миле says:
Биће да твој деда из Босне поносне ОФАНЗИВНО је отишао у Сирију али зашто у руске војне базе. Затим шаље оружје и војне стручњаке до Венецуеле, испоручује најсавременије наоружање Кини, Индији, Ирану, Египту, Алжиру, Вијетнаму итд.
M says:
Nema šanse da neka neprijateljska sila(a zapravo ni bilo koja strana)metne iole značajnije snage svojih oružja-vojske u dvorište USA,čak ni u južnu Ameriku,a kamo li u Mexico ili Canadu!Čak ni"partners"!USA dvorište je USA dvorište,"private",nema ni rasprave o tome,i točka!Tako se to radi!A rusko"Njet"će jednog dana biti preskupo!Ako uopće uspiju i izgovoriti to famozno"Njet"!
Милан says:
Смањи бајке о УСА дворишту. Kоме је то двориште потребно? Најчешће тешкој сиротињи из Централне и Јужне Америке. Само ту сиротињу је значајно стварао амерички експанзионистички капитализам. Хиперсоничне ракете Циркон се постављају на бродове и корвете. То значи да територија САД може бити гађана и са Северног Атлантика и са Северног Тихог океана (Пацифика). А тек подморнице.