БАЛКАН ОПЕТ ГОРИ: Ко је коме дао зелено светло?

БАЛКАН ОПЕТ ГОРИ: Ко је коме дао зелено светло?

28 маја 2020

Са смиривањем пандемије државе почињу да отварају границе. Ипак, не за све, те се и повела расправа да ли су неке одлуке у региону политички мотивисане.

Црна Гора и Хрватска најавиле су отварање својих граница у наредном периоду према другим земљама, међу којима се није нашла Србија.

Прве земље према којима Црна Гора отвара границе су Хрватска, Словенија, Аустрија, Немачка, Мађарска, Албанија, Грчка… али не и Србија. Kако је црногорски премијер Душко Марковић рекао, ове државе испуњавају одговарајуће епидемиолошке критеријуме Института за јавно здравље, односно имају највише 25 заражених на 100.000 становника. Из Србије су дошле критике на ову одлуку да је политички мотивисана, да се критеријуми и подаци не уклапају, и да би један од разлога био проблем у Црној Гори са Српском православном црквом.



Представници власти у Србији више пута су нагласили да неће узвраћати истом мером на одлуку Црне Горе.

Мада је прва међу побројанима земља према којој је Црна Гора отворила границу Хрватска, комшије им нису узвратиле истом мером. Хрватска је такође остала врло селективна па оставила спуштену рампу и за Црну Гору, и за Србију.

Хрватска се отворила пре свега ка ЕУ и остала недоступна за остатак Балкана. Границе су јој сада слободне за туристе из Словеније, Мађарске, Аустрије, Чешке, Словачке, Естоније, Летоније, Литваније, Пољске и Немачке.

Ипак, има земаља где су грађани Србије у случају отварања граница у предности, над држављанима неких других држава. Последња вест јесте да Босна и Херцеговина отвара границе за само три државе – за Србију, Црну Гору и Хрватску, с обзиром на то да је епидемиолошка ситуација у региону последњих дана све стабилнија, како је рекао председавајући Савета минситара БиХ Зоран Тегелтија.

Тегелтија је казао да се ова мера односи и на држављане Црне Горе и поред тога што та земља, како је рекао, нема сличан третман према грађанима БиХ.

Бугарска је најавила отварање границе са Србијом и Грчком од 1. јуна.

Албански премијер Еди Рама најавио је отварање копнених граница, и већ од 1. јуна отварања плажа.

Границе за све грађане наше земље отварају се од 15. јуна у Грчкој, која од тада неће захтевати обавезан тест и карантин од 14 дана. Од овог датума Грчка отвара границе само за грађане из Немачке, Израела, Kипра, Балкана и балтичких земаља.

„Грађани Србије у овом тренутку без негативног резултата теста на коронавирус (ПЦР) могу путовати у Мађарску, Румунију, Бугарску и Грчку“, одговорио је Удружењу новинара Србије Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије YУТА.

Отварање граница Северне Македоније предвиђено је до 10. или 15. јуна. Сада је на снази мера карантина. После 15. јуна најављено је да неће бити потребан негативан тест или карантин.

Границе Грчке за све грађане отварају се од 15. јуна. Грчка од тада неће захтевати обавезан тест и карантин од 14 дана.

Према досадашњим најавама, граница Румуније биће отворена од 15. јуна.

Србија је прошле недеље отворила своје границе, а на уласку у земљу није потребан негативан тест на коронавирус ни посебна дозвола за домаће и стране држављане.

Поред тога, путници више неће морати у самоизолацију при доласку у Србију.

Међутим, свима који буду ушли у државу биће уручена здравствена упозорења.

У њима се наводи да улазе на територију на којој вирус још циркулише, као и начини превенције инфекције коронавирусом.

KOMENTARI



8 коментара

  1. VRSK says:

    Zato će im biti 25 turista iz Srbije ove godine na moru u CG a u Kromanjoniji još manje. Kalimera parakalo! Živela Grčka!!!

  2. ClLE says:

    Tegeltija je kripto-jevrej sefard.

  3. Slobodanka says:

    Još jednom se otkriva da postoji OSOVINA Crna Gora-Hrvatska koja radi protiv svih Srba i protiv Srbije. Šta je u tome novo? > Milonegro? Milova privatna država je na toj liniji više od dve decenije, zatim povremeno se otvoreno potvrdjuje naprimer 2008, itd. . ... Države stari susedi: Madjarska, Rumunija, Bugarska i Grčka već sad znaju da gradjani Srbije za njih ne predstavljaju zdravstvenu opasnost i da se njihove granice otvaraju za nas. Države novi susedi: 1) BIH upravo izjavili da otvaraju granice prema Srbiji i prema Crnoj Gori i Hrvatskoj, ali Crna Gora i Hrvatska zasad ne otvaraju granice prema BIH, 2) Makedonija nam najavljuje ubrzo otvaranje granica od 10 ili 15 juna. Od svih pomenutih jedino Grčaka i Rumunija nisu priznale nezavisnost Kosova, i BIH ali samo zbog Republike Srpske.

  4. Miraš says:

    "Crna Gora da iskoristi litijanje za letovanje" kaže novinar Mihajlo Medenica. Crna Gora je prva „korona fri“ država u Evropi, ali sve ostalo kod Mila nije „fri“ i debelo se plaća, a najskuplje je biti Srbin. Prema njegovim rečima, „Milo bi da dođemo na letovanje ali se plaši da ne dođemo na litijanje“. Zato je želeo da predupredi tu situaciju, a da je pametan, iskoristio bi potencijal litija u ovoj (turističkoj) sezoni, smatra Medenica. „Ne, dođite na letovanje, nego - dođite na litijanje. U svakom slučaju, to je najmasovnija manfestacija koja se dogodila u Crnoj Gori i koja će se, hvala Bogu, još dugo događati. Da im je imalo pameti, pa da iskoriste pun potencijal toga, i bog da ih vidi“, kaže Medenica. Međutim, Đukanović po svom starom dobrom običaju suzbija sve što valja u Crnoj Gori, dodaje on.

  5. Kulak says:

    Veliki pozdrav i svako dobro svim našim Srbima u Šibeniku,Drnišu,Kninu,Benkovcu i Obrovcu.

  6. Miraš says:

    Vlada Crne Gore objavila je proširenu listu zemalja za čije građane otvara granice, a među njima su Kosovo i Bosna i Hercegovina. U objavi na zvaničnom Tviter nalogu crnogorske Vlade se navodi da je Nacionalno koordinaciono telo za zarazne bolesti, na predlog Instituta za javno zdravlje Crne Gore , odlučilo da je od 1. juna dozvoljen ulazak stranaca u Crnu Goru bez karantina i samoizolacije za državljane i rezidente zemalja u kojima je stopa aktivnih slučajeva koronavirusa manja od 25 na 100.000 stanovnika. Među zemljama koje, prema saopštenju, ispunjavaju taj kriterijum je i tzv. Kosovo za koje piše da ima 11,99 slučajeva zaraze na 100.000 stanovnika, prenosi Tanjug. Od zemalja regiona, na spisku su Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Severna Makedonija, Albanija, Gračka i Mađarska.

  7. Milan says:

    Crna Gora je samo kupila neko vreme uspostavljanjem kriterijuma najviše 25 zaraženih na 100.000. Verovatno su ga namerno odredili na tom nivou da bi odložili eventualne ulaske iz Srbije. U narednim nedeljama treba očekivati nove mutne i drastične poteze u Crnoj protiv SPC, sveštenstva i vernika, a i protiv lidera opozicije! Ne bih se iznenadio da sad krenu u preotimanje pravoslavnih crkava, a zatim zna se da će biti nemira? Slutim da napraviće scenario u kom će se kao rušitelji Crne Gore pojaviti i neki gradjani Srbije slično kao u aferi državni udar. Na osnovu toga uveli bi nove zabrane prema Srbiji. ... Naime da bi dobili slobodan ulaz u C.G. broj aktivno zaraženih treba da se spusti ispod 2.000. Ispunićemo mi ubrzo taj uslov. Samo gledaj šta će se dešavati u Crnoj u narednim nedeljama, a i odmah posle dobijanja dozvole za slobodan ulaz u Crnu Goru.

    • Milan says:

      "Kad krenu u preotimanje pravoslavnih crkava, a zatim zna se da će biti nemira?" > Milov režim očekuje da će se tako desiti. Imam utisak da ubrzo će se ustremiti na preotimanje Ostroga.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u