
BRITANCI POSLALI u Pacifik eskadru sa nosačem aviona da plaši Kinu i demonstrira „Globalnu Britaniju“
1 maja 2021PRVI put posle više decenija, Velika Britanija će pokazati svetu da je i dalje „gospodarica mora“.
Udarna grupa britanske mornarice predvođena nosačem aviona krenula je u daleku plovidbu – na drugi kraj planete, u vode Pacifika.
Koje će zadatke rešavati ova eskadra i kolika je njena stvarna udarna moć?
Uz nosač aviona su dva razarača klase „Daring“ sa zadatkom da eskadri obezbede PVO-podršku (zaštitu), plus dve fregate za protivpodmorničku odbranu, nekoliko brodova za snabdevanje i atomska podmornica.
Sa vojno-političke tačke gledišta, to je zaista demonstracija snage.
Britanski ministar odbrane Ben Valas sa ponosom je objavio da će ta udarna grupa svetu „pokazati britansku zastavu, moć i uticaj zemlje“. U interakciji sa saveznicima.
Valas je čak upotrebio izraz „Globalna Britanija“.
Britanski mediji su objavili da će nosač biti poslan „da obuzda Kinu“ i da će učestvovati u velikoj vežbi zajedno sa američkom i japanskom mornaricom.
To odražava ambicije Britanije da se vrati u klub velikih sila. Zato London aktivno povećava svoj uticaj u svetu. Flota kao „alat“ za to će mu biti neophodna – pre ili kasnije.
Ni Pacifik nije slučajan jer će biti centar svetskog razvoja u ovom veku.
Vojni vrh odnedavno želi da sagradi flotu nosača aviona nove klase.
Prvi projekat nije bio pogođen jer bi novi nosač aviona imao prekomplikovan dizajn i nedovoljne brzine za bojni brod. Još je bio lišen katapulta i `finišera` pa bi mogao da nosi samo avione sa kratkim ili vertikalnim uzletanjem.
Iako liči na pravu udarnu grupu – ova britanska, koja je krenula ka Kini, nije ni izdaleka moćna kao američki nosači aviona sa svojom `pratnjom`.
Britanska grupa bezmalo ne raspolaže krstarećim raketama jer ih može lansirati samo pomenuta podmornica. A i njen plotun ne može se uporediti sa udarnom moći američkih razarača.
Britanski razarači tipa «Daring» su moćno sredstvo PVO, ali nemaju rakete dometa preko 120 kilomaatara. Poređenja radi: Amerikanci sa svojim SM-6 obaraju i nadzvučne ciljeve udaljene i preko 200 kilometara.
Aamerikanci imaju izviđačku avijaciju koja im omogućava da protivničke avione presreću stotinama kilometara udaljene od njihovih brodova, a Britanci – samo izviđačke helikoptere sa znatno manjim mogućnostima.
Britanci tuđe kopno mogu tući samo avionima, a a njihovi palubni 35B, koji vertikalno uzleću, mogu da nose osetno manje raketa i bombi. A proitivbrodske rakete – nemaju uopšte.
Najveći problem vojnog vrha u Londonu je što nema svoje pilote za palubnu avijaciju, pa unajmljuje – američke.
Sve u svemu, britanska udarna grupa oko nosača aviona nije ni pola američke.
Pravu, ogromnu udarnu moć ima jedino podmornica koja plovi prema Pacifiku.
Uprkos svemu, i ovaj pomorski pohod svedoči da Britanija planira da ponovo bude svetska sila i da ponovo aktivno tvori „svetsku istoriju“.
I da, radi toga, udarnu moć svoje mornarice približi američkoj…
independend says:
Žuti su se previse osilili .Niko u aziji ne voli kineze.Ne vole njih nigde u svetu.Zaista ih treba obuzdati i smiriti.21 vek ce biti vek borbe protiv komunisticke kune.
Beli Orao says:
Pričaš za sebe ??? Ti ćeš da ih obuzaš ? Pričaš priču gdje goveda riču ....... !!!
Stevan says:
A odvratni Britanci , i pogotovo Je koji su baš svuda omiljeni u svetu...
Istina says:
Pa nema veci zlikovaca od tih tvoijeh.
Isukrst of evil says:
Svidja ti se zapadnjacki kapitalizam, usa i eu ??? Pa pogledaj svoje rvate kako kopaju po kontejnerima.
Paki says:
Ali zato vole njihove pare.
Isukrst of evil says:
Kinezi im rasture celu flotu za 5 minuta.
Beli Orao says:
Umislili Anlosaksonci da su stah i trepet a Kinezi će ih pojesti za doručak ! A za ručak i večeru vidjećemo ko će da se prijavi?!?!
persida says:
Kinezima pune gace, joj sto se uplasili.