ЂОКОВИЋ ДИГАО ГЛАС – ТЕНИСКИ СВЕТ У ШОКУ: Третирају нас као животиње у кавезима

ЂОКОВИЋ ДИГАО ГЛАС – ТЕНИСКИ СВЕТ У ШОКУ: Третирају нас као животиње у кавезима

19 јануара 2018

Најбољи српски тенисер Новак Ђоковић жестоко је критиковао челнике АТП и то због стања у професионалном тенису, као и условима током одиграња мечева.

– Знате, ми смо део индустрије. Наш спорт је постао индустрија као већина глобалних спортова. Више је бизнис него спорт и признајем, то се мени не допада. Као некоме ко је почео да се бави овим спортом и још се бави због сврхе играња и страсти према тенису. Сви смо захвални на сјајним новчаним компензацијама и одличном животу. Наравно да сам на томе захвалан, али је најважније здравље играча и оно што се дешава после каријере, пошто напуните 30 или 35 година. Постоје многи бивши тенисери који се муче – физички не могу да ходају, трче, џогирају или нешто друго. Муче се на овај или онај начин, здравствено или психички“, започео је Новак и наставио:

– Тема је веома комплексна, морате разумети кроз шта играчи пролазе. Када сам рекао да смо део индустрије, мислио сам на то да се турнири само гомилају. Не постоји ни најмања индиција да ћемо имати било какву врсту дискусије о скраћивању сезоне. Само додајемо турнире – званичне и незваничне, и чини се из перспективе играча да смо увек у некој јурњави. Имамо обавезне турнире, обавезу да бранимо освојене поене јер то утиче на све – константно смо, недељу за недељом, део тако динамичног спорта што, с времена на време, може да буде превише. Истовремено, то је наш избор, да ли ћемо играти или не. Зато не желим да звучим незахвално, сасвим супротно, веома сам захвалан. Али такође мислим да би требало да постоји рационална комуникација о правилима која су можда наметнута или о стварима које брину играче“.

Ђоковић и Монфис су играли на температури од 40 степена Целзијусових.

– За све постоје границе прихватљивости, треба узети у обзир здравље играча, али је очигледно је да у данашњем свету спортске индустрије то секундарно. Примарно је да се продају карте, заради новац, да се испуне телевизијски захтеви, па се тек на четвртом-петом месту налази мишљење играча. На неки начин сте посматрани као животиње у кавезу, али опет без жеље да звучим незахвално, имам право и сматрам да је исправно да јавно кажем да су овакви дани нешто о чему треба да се разговара. Не кажем то због себе, него и због других играча. Потребно је дати мишљење и истаћи одређене ствари које нису коректне. На крају крајева, играчи су ти који праве шоу – без нас они не могу да зараде новац који им је примаран овде. О тим правилима за временске услове које су поставили пре неколико година треба више разговарати, али се враћамо на почетак – суштински, играчи немају довољно утицаја и снаге иза својих гласова.

Српски тенисер је коментарисао и разлику између гренд слема и осталих турнира.

– Разговарало се када су доношена правила, али морате разумети да су на турнирима који су под патронажом АТП другачија правила него на Гренд слемовима. Гренд слемови имају апсолутно право и слободу да доносе одлуке без питања било којег играча. Као и сви остали, ја сам само преко медија био информисан да ће од ове године, на мечевима главног жреба Аустралијан опена, можда бити озваничено коришћење ‘сата’ који мери време између поена. Мало је фалило да и то прогурају. Да ли је неко питао играче? Не. Они имају потпуно право и слободу, с чим ја имам проблем. Искрено. Не мислим да је то коректно. Ако су играчи ти који стварају неки њихов интерес и квалитет, све оно што они желе да имају, сматрам да глас тенисера мора да има вредност – навео је Ђоковић и додао:

– Ако се гледа специфично наш меч, онда можда да. Али морате узети у обзир све остале терене и све остале играче који пролазе кроз оно што ми пролазимо. Да ли је онда фер и коректно према њима затворити нама кров? То су све питања која се морају поставити, није све толико једноставно. Мада, било је у прошлости примера када се кров затварао на захтев играча – сећам се још 2009. године када сам предао Родику, после мене су играли Серена Вилијамс и Светлана Кузњецова. После сет и по је затворен кров. Сигурно би Монфису и мени било лакше да је био такав случај, али би било теже другим играчима – вероватно би осули паљбу и по нама, и по турниру. Дошло би се до ситуације ‘зашто ми, а зашто не они’. Разумем тај став, иако играчи који су у врху имају привилегован третман јер су то заслужили својим резултатима.

Он је имао решење и за овај проблем.

– У оваквим условима или сви излазе на терен или нико не излази. По мом мишљењу не треба ризиковати. Турнир траје две недеље – може да се одигра сутра, да се са мечевима крене касније, није проблем. Свуда има рефлектора, нек се заврши у 1-2 после поноћи. Три-четири сата може да се сачека, дешавало се то у прошлости, али у овом случају није – закључио је Ђоковић.

KOMENTARI



15 коментара

  1. Velika Metla says:

    Плаћено вам је,а и нисам приметио да вам је неко заврћао руку у лакту да морате! Србију третирају не као животињу,јер су на западу животиње боље третиране од тог истог запада,него горе од животиње,тај исти запад,а није јој плаћено ништа,него напротив опљачкали су Србију и још увек је пљачкају!

    • goran says:

      Промашио си тему. Новак не говори о односу према појединим земљама него о односу финансијера према професиоиналним спортистима.

      • Velika Metla says:

        Горан,поента мојег коментарлука је да тим "професионалним спортистима"нико није руку у лакту заврћао да морају бити то што су! А ако те неко финансира онда је логично да финансијери хоће резултате својих финансија! Узми или остави!

        • hary neron says:

          Ne samo sportisti nego se i narodi sami odlučuju što oče da rade u svom životu. Sami birate svoje vođe u poslendjih 200 i kusur godina i sami ste kreatori svoje sudbine.

        • Za Srbiju says:

          Новак је хтео да каже да спорт више није спорт, већ бизнис, профит и само профит. А да се они који доносе профит, не питају ништа, већ их третирају као живориње. О овоме је говорио и Дуци. А ја бих додао да је спорт политика и профит.

          • Zoran says:

            Pa i on se obogatio od tog biznisa. Iskreno ja ne znam sta je hteo da kaze.

            • goran says:

              Hteo je da kaze da se profit moze praviti i na plus 20, te da nema potrebe igrati na temperaturama koje su opasne po zdravlje igraca.

    • RASPUCHIN says:

      Да , у праву сте. Радници у Србији и Р. Српској постављају врели асфалт на 40 и више степени и то читав дан , немају носача лопате (торбе) , нико им не држи сунцобране а мјесечно зараде као професионални тенисери за одиграни гем. Жали се на третман животиње у кавезу а крстари морима јахтом једући кавијар и пијући шампањац. Било би много тога још за поређење али мислим да је сваком паметном и ово доста.

  2. Zoran says:

    Pa ono jeste tacno da svaki sport trazi sve vise i vise od takmicara kako vreme ide, ali to ti je tako. I od djaka u skoli se trazi sve vise i vise, nasi dedovi uceli mnogo manje. Ne znam sta da ti kazem....

    • Popara Dorcol says:

      Не иде то баш тако, ако ти се не свиђа , одлази. Ја бих драге воље отворио фабрику где се производе а и да сви морају да купе и носе Вучићеве пелене док раде, али, не постоји фабрика где радници раде на +40ц , не постоји фабрика где су обавезне Вучићеве пелене, осим Србије и Африке, па ни псето се несме везати на сунцу ради чувања куће. Некада су на западу деца од 8 година радила по рудницима, да би богаташи били богатији, Ђоле, је у праву, системи организованог спорта су све богатији , тојест моћнији, кажњавају кога и било зашто, хоће. Живи били и видели, Ђоле неће дуго, ишутираће га, али опет то је боље него убијање попут Ивановића

      • Zoran says:

        Pa dobro, neka menjaju onda, samo ne vidim d aga iko podrzao.

  3. Nićifor says:

    Sve što je o sportu govorio Duci Simonović konačno je potvrdio Novak Đoković.

  4. Sančo Pansa says:

    Velika Metla je nerazumna...intervju je jasan i za one zaostale u razvoju, ali Metla ništa ne shvata...

  5. triglav says:

    pa ... gladiatori su paradigma robova u monetarnom robovlasništvu

  6. Nemanja Vlahović says:

    To bi trebalo da pričaš pre šest-sedam-osam godina, mislim da si tada već verovatno skontao o čemu se radi. Ali to nisi učinio. O tome pričaš sad kada si i ti postao konkretna žrtva sportskog biznisa. Da se razumemo, ja poštujem tvoje rezultate, tvoja dostignuća, tvoje ponašanje na terenu, ali ti u stvari nisi teniska zvezda, naprotiv, ti si rob, sluga i klovn u sportskom biznisu za one koji su gazde u istom. Meni je žao tebe. Oni koji tebe visoko plaćaju tebe u stvari prezire. Gde počinje profesionalni sport tamo se završava zdravlje. I ja sam se bavio sportom ali tada kada je to uglavnom bio još sport, postojao je sportski duh, sportsko prijateljstvo, sportsko viteštvo. Danas to ne postoji. Da li bi ti dao savete svom protivniku kako da igra bolje protiv tebe - to nije bio neobično pre sezdeset-sedamdeset godina. Da li bi ti obukao dres "Kosovo je Srbija" ako bi zbog toga bio isključen sa svih turnira sledećih pet godina. Neki vrhunski sportovi su postali odvratni. Ja, bivši sportista, i moja žena odlučili smo da naša deca neće da se bave profesionalnim sportom jer je to nezdravo, opasno i odvratno. Odavno je poznato da su životni izgledi vrhunskih sportista lošiji nego životni izgledi običnih ljudi. Ja sam uvek smatrao da je uloga vrhunskih sportista u društvu uporedivo sa ulogom glumaca. Međutim, karijera vrhunskih sportista je kraća i opravdano je da oni za vreme svoje karijere zarađuju toliko koliko je potrebno za celi život, pa da rade sa tim parama po svom nahođenju i sposobnostima. Zaraditi toliko para koliko mnogi vrhunski sportisti zarađuju danas, po meni je krivično delo. Pokojni Sokrates, fudbaler iz Brazila, svojevremeno jedan od najboljih igrača na svetu, došao je u Fiorentinu na godinu dana jer je najbolje dečja klinika u Italiji bila upravo u Firenci, gde je on, kao diplomirani pedijatar, uz igranje fudbala radio i usavršavao svoje znanje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u