ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ БРИСЕЛА: „Косово може да угрози целу Европу“

DRAMATIČNO UPOZORENJE IZ BRISELA: „Kosovo može da ugrozi celu Evropu“

29 decembra 2021

Velika potražnja za električnom energijom na Kosovu i Metohiji mogla bi da ugrozi snabdevanje strujom širom Evrope, upozorila je Evropska mreža operatera prenosnog sistema sa sedištem u Briselu.

Operatori prenosnog sistema u regionalnoj grupi za kontinentalnu Evropu pozvali su Operatera prenosnog sistema na Kosmetu ( KOSTT), da održi svoj sistem električne energije u ravnoteži, što je njihova ugovorna obaveza, prenosi Rojters.



Uvoz struje na Kosmetu ugrožava i druge zemlje Evrope

Zemlje širom Evrope, kako navode, suočavaju se sa rastućim cenama gasa i struje delimično zbog porasta potražnje usred ekonomskog oporavka zemalja od pandemije. Ovo je posebno izraženo na Kosovu i Metohiji, gde je došlo do smanjene proizvodnje struje zbog tehničkih kvarova u sred zimske sezone. Sve to, kako navode, primorava da se uvozi više struje nego što je uobičajeno na teritoriji Kosova i Metohije.

Navode primer preduzetnika Dželjalja Gašija koji razmišlja o zatvaranju svoje pekare u Prištini jer ne uspeva da pokrije troškove goriva za generator.

„Obično plaćam oko 300 evra račun za struju, ali sada trošim 100-110 evra dnevno da kupim gorivo za agregat“, rekao je Gaši u čijoj pekari radi 10 radnika.

Mnoga preduzeća i domaćinstva na Kosovu nabavila su prenosive generatore električne energije otkako su počele restrikcije struje.

Rojters navodi i da je premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti govorio o drastičnom porastu cena struje, a navode i da građani na Kosmetu plaćaju najjeftiniju struju u Evropi jer su tarife za domaćinstva u velikoj meri subvencionisane.

Većina energije na Kosmetu proizvodi se u dve termoelektrane na ugalj, izvan Prištine, i obično se uvozi od 10 do 15 odsto energije koja se troši u južnoj srpskoj pokrajini, ali tokom ove krize uvoz je skočio na 40 odsto.

„Kao rezultat toga, za Kosovo i Metohiju uvozi se energija koja nije bila planirana na tržištima, pa bi ta povećana tražnja mogla da ugrozi snabdevanje strujom širom Evrope“, navodi Rojters.

U tekstu se podseća i da elektrane na Kosmetu rade na lignit, meki ugalj koji proizvodi posebno toksično zagađenje prilikom sagorevanja, a zvanični podaci pokazuju da su na Kosmetu pete najveće svetske rezerve lignita, između 12 i 14 milijardi tona, prenosi Kosovo onlajn.

Pomoć iz Albanije

Albanska vlada obezbediće za Kosovo i Metohiju 7.680 megavata električne energije za 31. decembar i 1. januar, u pokušaju da pomogne prevazilaženje energetske krize.

„Posle dogovora koji smo imali sa čelnicima Kosovske energetske korporacije uspeli smo da obezbedimo 3.600 megavata za 31. decembar, a 4.080 megavat sati za 1. januar“, rekla je ministarka za infrastrukturu i energetiku Albanije Beljinda Baluku.

Energija će biti data bez finansijske nadoknade, a biće vraćena tokom leta, prenosi Kosovo onlajn pisanje medija u Prištini.

(Sputnjik)

KOMENTARI



10 komentara

  1. Pendrek says:

    Da Bog da nikada ne imali struju u otetom Kosovom.

  2. miki says:

    Znači struju nije plaćao, pekao na struju. Sad treba plaćati!

    • Pijandurista says:

      Ovi sto dolaze po celoj Srbije su jos bolji, oni ne placaju ni porez ni kiriju.

  3. Gagi says:

    Videcemo da li je ovo namestena kriza ili propaganda, da bi se hitno napravila neka elektrana na KiM. To ce inace biti ekonomski opravdano jer se turizam u Albaniji strahovito brzo razvija zapadnim novcem. Moraju sutra toliki hoteli i ostali sadrzaji da imaju stabilan sistem strujnog napajanja. Tu im je naravno i njihova vojna baza koja ce sva ta ulaganja da cuva i obezbedjuje. KiM su nam upravo oteli zbog toga, jer na tom podrucju ima ogromnih rezervi uglja, taj ugalj ce se fino triplirati u turisticku zaradu. Elem, da bi se taj plan ostvario do kraja i da ulaganja budu sigurna, morace se vlasnistvo nad KiM priznati novim ulagacima. Za to problema nece biti jer i ovde kod nas postoje "savesni" politicki menadzeri, koji shvataju muku njihovih kolega i obim takvog ulaganja. Naravno, ovi "nasi eksperti" ce po obavljenom poslu otici gde ko stigne, mozda i na kurvatska ostrva. Narod ce po obicaju gledati belo jer nece svi uspeti da shvate sta su im ovi dobrocinitelji priredili za 100+30 eur. i kako su jeftino prodali svoju pradedovinu i zasluge Kralja Milutina. Doduse, ovo nece biti nista novo jer je Srbija svakodnevno na rasprodaji jos od 45-e i 90-ih. Obrazlozenje nije potrebno jer se samo treba okrenuti unazad i pogledati nase Srpske jade i sve dosadasnje gubitke pod ovim "nasim" vodjama i dobrociniteljima.

    • Mussa Kessedžija says:

      Je.o te kralj Milutin, ti pravoslavni Turski smrade.

  4. Gardista says:

    Oni su plemenska bica sa brda. Tamo nikad nije bilo struje...sta je sad. Dok je Srbija hranila i pojila KiM, pacovi se kotili, sad ih puno a Srbi zavrnuli slavine. Ma treba nasi za siptare da zatvore granice i embargo na sve da im uvedu iz Srbije.

    • Pendrek says:

      Tako je! Amin.

  5. BELI ORAO says:

    Da vidimo šta se iza ovog svega krije ? Da li je evropi dosadilo Kosovo i šiptari , da li im okreću leđa pošto ih šipci već duže vrijeme zajebavaju i ignorišu? Šta se to mijenja u totalnoj strategiji i političkoj a i vojnoj !? Pogurava li Amerika sve to da bi Evropa pukla na Balkanu ?

  6. Rocky says:

    Da što se tiče KiM vrijeme radi za Srbiju i zato treba nekako zaustaviti Vučka da ne pravi još veću štetu od one koju je već napravio.Znaju to i otimači KiM pa su sve nervozniji i zato treba biti jako oprezan i pripremljen za sve scenarije.

  7. Penzioner says:

    Kakve li ironije, o nestašici struje u Republici Kosovo, kakvom ju je nazvao briselski pregovarač, piše Kosovo onlajn (Kancelarija za Kosovo i Metohiju) sa sedištem na N. Beogradu, a njihov izveštaj prenosi Sputnjik. Uz to iznad naslova stoji naziv kakav se nalazi i na glasačkim listićima na koje izlaze Srbi koje je pregovarač usrećio. Ne prenese Kosovo onlajn da je posle izjave:"Ne dam Gazivode" pregovarač dao upravo tu hidroelektranu Republici Kosovo, koja se odmah integrisala u elektroenergetski sistem Albanije. Kad je kao predsednik Vlade izlagao ekspoze i pozivao Albance da naseljavaju i centralni deo Srbije, jer, kako je rekao, ljudi imaju novac, niko u skupštini nije zucnuo, a sad pored pripajanja Kosova Velikoj Albaniji pripaja i ostatak Srbije, genijalnom idejom "Otvoreni Balkan". Informer je objavio deo iz knjige Kremansko proročanstvo, koje svi režimski mediji horski prenesoše, u kojem Miloš Tarabić izgovara proti Zahariju još u drugoj polovini 19. veka: “Jedan koji se bude rodio mnogo ljeta pošlje tebe, biće čestit i uman, te će se s tijem narodom RAZGRANIČITI. Mi ćemo ondakar u slozi živjeti - oni tamo, mi vođe i tamo”. Režimski blatoidi su malo pobrkali lončiće u tumačenju Kremanskog proročanstva, jer je projektom "Otvoreni Balkan", pod pokroviteljstvom Soroša mlađeg, taj čestiti i umni doprineo da u slozi živimo - oni tamo i vođe, a mi samo vođe (u beogradskom pašaluku). 21.12.2001. poručuje iz Albanije: Došao sam da kažem svima da su Albanci dobrodošli u Srbiju, da je Srbija druga kuća za njih. Po drugi put solidarisa se sa EU i uvede sankcije Belorusiji, pa očekujem da neće mnogo vremena proći da to učini i prema Rusiji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *