Evropa kao alibi

Evropa kao alibi

7 avgusta 2013

Dejana-Ivanovic-Piše: Dejana Ivanović

Priča o elektronskim zdravstvenim knjižicama već pomalo liči na špansku seriju: tek što smo uspeli da raščivijamo da one nisu uslov Evropske unije, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje vraća nas na početak zamenom teze: elektronske kartice nisu uslov, već standard EU koji mi moramo da ispunimo.

U Zakonu o zdravstvenom osiguranju jasno piše da se elektronske zdravstvene kartice moraju uvesti i tu je profesor dr Momčilo Babić potpuno u pravu. Zašto mu je onda bila potrebna priča o tome da su elektronski dokumenti uslov Evropske unije, kad je dovoljan argument bio pozivanje na postojeći zakon koji se mora poštovati?

Nije direktor RFZO jedini koji je pokušao da nas ubedi da je uslov EU nešto što Evropa nije tražila od nas. I ranije su se razni direktori, ali i političari pozivali na „uslove” unije. Svojevremeno se mogla čuti i tvrdnja da su pojedine odredbe Zakona o informisanju obaveza bez koje ne možemo u Evropu, ali se kasnije pokazalo da ni to nije tačno.

Gospodinu Babiću u celoj priči nije lako – RFZO duguje više od četiri miliona evra za 1,2 miliona odštampanih elektronskih knjižica, pa ostaje pitanje ko će pokriti taj dug ako zakon bude izmenjen. Ipak, tvrdnja da građani moraju da plate 500 dinara za novu elektronsku knjižicu zbog uslova EU, koju smo i mi objavili u dva teksta, dovela je građane u nedoumicu – da li moraju da izdvoje novac za elektronski dokument zato što to od njih traži Evropa ili zbog toga što to zahteva srpski zakon. Delegacija Evropske unije razjasnila je sve – elektronske knjižice nisu uslov za ulazak Srbije u EU niti ih imaju svi građani u zemljama članicama ove zajednice.

Ni ovaj odgovor zvaničnika EU nije, međutim, bio dovoljan direktoru RFZO, koji se sada poziva na evropske standarde koje bi Srbija trebalo da ispuni. Podsećamo ga još jednom, pozivanje na zakonske odredbe sasvim je dovoljan razlog da se ono što je propisano realizuje.

Ova priča ima i druge aktere, pa da podsetimo i na njih. Pre tri godine, kada je u vreme vlade Mirka Cvetkovića usvajan pomenuti zakon, u skupštini su bili sadašnja ministarka zdravlja Slavica Đukić-Dejanović i zaštitnik građana Saša Janković. Njih dvoje su nedavno stopirali odluku o uvođenju elektronskih knjižica tvrdeći da u zdravstvu postoje daleko preče brige nego što je davanje 20 miliona evra za ovaj posao. Saša Janković je tom prilikom tvrdio da je namet od 500 dinara koliko treba da izdvoje građani za knjižicu presudan za njegov zahtev da se ceo projekat odloži.

Iz svega toga nameće se pitanje zašto ni ministarka zdravlja ni zaštitnik građana nisu reagovali u vreme kada je zakon usvajan? Nedorečeno je ostalo i zbog čega ministarka zdravlja nije odmah po usvajanju odluke o stopiranju uvođenja elektronskog dokumenta, predložila vladi da traži izmenu zakona. Jer, ukoliko se zakon ne promeni, RFZO mora da uvede elektronske knjižice.

(Politika)

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *