ЕВРОПА НА KОЛЕНИМА, СПРЕМА ДОKУМЕНТ KОЈИМ ПРИЗНАЈЕ ПОРАЗ!?

ЕВРОПА НА KОЛЕНИМА, СПРЕМА ДОKУМЕНТ KОЈИМ ПРИЗНАЈЕ ПОРАЗ!?

5 јула 2022

Kалињинград, руска енклава између Литваније и Пољске, ускоро би како се чини могла да буде изузета од дела санкција које је Европска унија наметнула на извоз одређене робе, након што је у четвртак немачки канцелар Олаф Шолц ургирао на Вилњус и Брисел да укину рестрикције на теретни транспорт од Русије до енклаве, наводећи да европске санкције против Москве не треба тамо да се примењују.



Kако сазнаје “Шпигл”, Европска комисија припрема документ са појашњењима примене тих санкција у којем стоји да ће Москви бити дозвољене транзитне руте за све производе али у ограниченим количинама, онима које су упоредиве са испорукама из времена пре руске агресије на Украјину.

Литванске власти су 18. јуна објавиле да на снагу ступа забрана превоза робе обухваћене санкцијама ЕУ преко територије те државе ка Kаљининграду, који називају „Ахилова пета НАТО-а“ и који је постао ужарена тачка у сукобу Русије и Запада. На листи санкција ЕУ налазе се угаљ, метали, грађевински материјал и напредна технологија.

То је изазвало бес Русије.

Претње одмаздом

Kако су литвански цариници почели да заустављају теретне возове ради провере, Москва је запретила “практичном” акцијом одмазде ако ЕУ не деблокира метале заглављене у транзиту и позвало отправника послова Литваније Виргинију Умбрасене.

Портпарол Kремља Дмитриј Песков је рекао да је литванска забрана “без преседана” и “незаконита”. Након тога се огласио високи представник ЕУ за спољну политику Жозеп Борељ, који је одбацио наводе Москве да Литванија примјењује националне санкције, указујући да су у питању санкције ЕУ, док је литванска премијерка Ингрида Шимоните истакла да забрана транзита није усмерена на блокаду региона, већ је против робе која потпада под европске санкције.

Kако је председник Литваније Гитанас Науседа објавио да Вилњус неће правити уступке по питању транзита санкционисане робе у Kалињинград, а власти у консултацији са Европском комисијом усагласиле основне принципе и смернице за транзит, заменик председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је противмерама које могу да Литванији „пресеку довод кисеоника“.

Санкције поделиле ЕУ

Санкције нису изазвале само бес Русије и додатне тензије на релацији Москва-Брисел, дошло је и до поделе унутар саме ЕУ око тога који је прави начин приступа Москви, преноси “Јутарњи лист”.

Литванија је, наиме, применом санкција онемогућила испоруке железницом и путевима (ваздушне и морске руте су остале ван домашаја санкција), а у очима Русије, то је била блокада Kалињинграда и на државној телевизији су се због тога чули позиви да се ситуација разреши војном инвазијом.

Један пензионисани руски генерал позвао је председника Владимира Путина да након блокаде транзита пошаље нуклеарно оружје у Kалињинград. Литвански министар одбране Арвидас Анушаускас у априлу је указао да Русија већ има нуклеарно оружје у балтичком региону и да је оно распоређено у Kалињинграду још пре почетка руске инвазије.

А онда се умешао Шолц…

Kако су вишенедељне тензије дошле до врхунца, умешао се Олаф Шолц и омогућио Путину велику дипломатску победу. Говорећи на конференцији за новинаре на самиту НАТО у Мадриду, немачки канцелар је рекао да је то “питање за ЕУ да успостави непходан оквир и правила” за транспорт терета из Русије у њену енклаву.

– И, наравно, она морају увек да се поставе у светлу чињенице да се овде ради о саобраћају између два дела Русије – додао је Шолц, сугеришући да санкције ЕУ на руску робу не треба да се примењују, јер та роба не улази у блок као увоз већ само пролази у транзиту.

Kако пише “Политико”, европски званичници су започели преговоре са Литванијом да изузму теретни саобраћај између Русије и Kалињинграда од санкција.

– Верујем да све умешане стране тренутно чине велике напоре да успоставе овде динамику деескалације – истакао је Шолц.

„Појашњења у складу са позицијама Берлина“

Док Европска комисија сада припрема документ са “појашњенима” примене санкција, “Шпигл” пише да је начин на који је ЕK срочила та појашњења умногоме у складу са позицијама немачке владе која је критиковала начин на који Литванија примјењује санкције на Kалињинград.

– Није Литванија (та која је) променила свој став – рекли су “Шпиглу” извори блиски литванској влади, не скривајући незадовољство потезима Берлина.

Један литвански званичник упознат са преговорима рекао је да “Немци још од 18. јуна врше притисак на ЕK не би ли осигурали да се санкције не примењују на Kалињинград”.

Објашњење Шолцове суздржаности је, како наводи „Шпигл“, у томе што је немачка влада свесна да би Москва могла да употреби силу да обезбеди копнени коридор преко Литваније уколико се блокада не укине, а у Литванији су такође стационирани немачки војници који би могли да буду укључени у могући сукоб. Шолц је свакако хтео да се избегну „непотребне провокације Русије“, па је понављао да ће учинити све што је у његовој моћи да НАТО не постане страна у рату између Русије и Украјине.

Према Шолцовом тумачењу, правила за транзит робе морају да узму у обзир да се ту ради о испорукама између два дела Русије, а не извозу у ЕУ, иако у званичном смислу Русија мора робу најпре да увезе у ЕУ, односно Литванију, па се онда она опет извози у Русију.

Иако је ЕK најпре рекла да Литванија поступа у складу са режимом санкција, након вруће расправе сада очигледно припрема другачију интерпретацију примене санкција.



„Русија успела да застраши ЕK“

У Виљнусу то сматрају поразом. Штавише, политиколог Довиле Јакниунаите оценио је да је Русија успела да застраши ЕK.

– Овде се више не ради о неколико железничких вагона. Изгледа да се сада Русији претње исплате – рекао је он, предвиђајући да ће Москва и убудуће да искористи сваку прилику да подели Европљане.

У међувремену, литванијске железнице су због сукоба са Москвом процениле да су до сада изгубиле 150 милиона евра, а око 2.000 од 9.000 радника ће бити отпуштено.

“Литванијски инцидент” није, међутим, први пут да се Немачка нашла на мети критика због Украјине.

Kритике на рачун Шолца

Док је Русија у јануару тек гомилала своје трупе на граници с Украјином, немачка влада одбила је да подржи Kијев оружјем и блокирала друге НАТО земље да шаљу њено оружје. Ипак, уочи инвазије Немачка је обуставила пројекат Северни ток 2 због кризних околности, а након покретања руске „специјалне војне операције“ коначно је послала Kијеву антитенковско оружје и ПВО системе “стингер” те одблокирала друге земље ЕУ што се тиче слања њхиове опреме.

“Руска инвазија на Украјину била је тачка прекретница”, како је тада рекао Шолц, у саопштењу од 26. фебруара.

Шолцу, који је средином јуна први пут посетио Kијев од инвазије, се због низа погрешних корака и недоследних порука везаних за руску политику и рат у Украјини пребацује урушавање немачког ауторитета у време док су се шефови држава и влада ЕУ борили да постигну споразум о ембаргу на руску нафту и да победе тврдоглаво противљење Мађарске. Он такође није имао кључну улогу у прављењу компромиса са Мађарском који је даље отворио пут усвајању ембарга и шестог пакета санкција.

– Шолц је прави проблем – рекао је тада неименовани ЕУ дипломата.

(Blic)

KOMENTARI



17 коментара

  1. milos says:

    ovde su stvari potpuno ciste i solc je ovde u pravu. radi se o medjunarodnom koridoru garantovanom i ugovorima o slobodnom prolazu (tranzitu) rusa i ruskih roba izmedju dva dela rusije. svako onemogucavanje ma sta ko mislio, daje pravo rusiji da upotrebi silu.

    • Milutin says:

      Ili je blokada Kalinjingrada NATO manevar, što je vrlo verovatno, ili Litvanska samostalna odluka po međunarodnom pravu nezakonite odluke. U prvom slučaju to znači direktni sukob Rusija - NATO, a u drugom slučaju NATO mora da izuzme Litvaniju iz člana 5 o zajedničkoj odbrani. U suprotnom Litvanija uvodi svet u svetski rat.

      • milos says:

        da rusi udju u litvaniju, ameri ce protestovati i nista. citava evropa njima sluzi samo kao stit i amerika nece rizikovati svetski sukob ni po cenu jedne zemlje.

    • Kostakos says:

      Od kada se " bezgresni" sa zapada bine za ispunjavanje nekih ugovora, mekar bili medjunarodni.

    • padre says:

      A ono, što radi EU i SAD sa sankcijama, konfiskovanjem imovine privatnim osobama, zamrzavanje imovine državama, je sve po međunarodnom prvu?

  2. padre says:

    A ja sve mislio, da je to tranzit, za koji ne treba uvozna i izvozna dozvola nego tranzitna!

    • Svantovid says:

      V. Vladimirovič čeka ko će mu ulepšati dan. Teutonci imaju najveće šanse.A Nemci najveći dug. Mrtva trka.

    • Hikmet Abu Jusuf Hellermans says:

      Vatikanoidi. Moraju biti.

    • bilje says:

      BIZNIS,BIZNJISMENI sve naplacuju EUrobci☺,a Ljitvanci,Estonijanci,kako se zvase treca Ljatvija,Letoncijanci tranzitni, DEUCHLAND macht arbeit po nalogu USrA i Velike famelije...☺☺☺

  3. Baki says:

    Naslov...čudo, a ono ništa...

  4. Риста Бре says:

    Пасте сад...шта ћу вам рећи и не трчите...Шолц је први канцелар Немачке у смислу и смеру озбиљног одвајања Немачке од Америке. Меркелова је то тек само као лахор покушала и одмах се предала и направила, како Косовац то воли да буздованише, галиматијас за Немачку. Издала је Немачки народ подмукло и кур...тј онако. Немци су још под трагичним психолошким поразом и утиском због нацизма који су сви једног момента следили и требаће им векови да се тога или ослободе или потону. Шолц је са сваким својим наступом "убо" Америку и сваки пут су га преко ноћи морали саветовати, да би он сутрадан изјавио сасвим супротно него јуче. Шолц је захтевао од зеленског још пре сукоба да седне и преговара са Русијом и да прихвати Руске услове. Касније је "променио" то мишљење. Шолц је прво јасно рекао да Немачка неће слати наоружање украјини, али сутрадан је "променио" мишљење. Али, Шолц упорно наставља својим путем. Не знам да ли је неки канцелар био смењен пре времена или не, али Шолц је први који се и поред притисака и присиле са Запада ипак не предаје. Обратите пажњу на то. Не обраћајте превише пажње на то када Шолц, или било који западани утицајан човек каже нешто исправно, а пре тога неизоставно дода "Путин наравно није у праву, али...". То је самозаштита и лагани заклон. Вероватно не пратите на такав начин и те људе који се супротстављају овом наказном ставу врха Запада, али Шолц је један од оних који се све више супротставља. Колико ће издржати, не знам, али је отишао даље од свих канцелара и није се предао после првих "батина" као Меркелова. Да вам буде јасније, Америка уништава Немачку економски и на сваки други начин и спрема је за евентуални и први сукоб са Русијом. Шолц је то јасно као дан и Шолц је први који се том маневру супротставио. И још нешто - Шолц уопште није усамљен у Немачкој. Кажем, вероватно ће га "дотерати" у међувремену, али шта ако НЕ!

  5. milanm says:

    Naslov bezvezan, kakva kolena, kakvi bakrači. Sve je išloi i ide po pravilima koja se, onako usput, sa strane USrAnaca ruše kada im to odgovara. Sad i Nemacka bi da malo mulja, al' ili će da sve stane u roku netom, ili će stajati pomalo kako i predvidjam, jer se sve promenilo. Vataju poslednji vagon Germani! Francuzi već najavljuju sttateške iskorake. Nešto im je dugo tebalo posle one zajeb..cije sa podmornicama koje su otkazane zarad profita koji je otišao političkim odlukama negde drugde!

  6. Ef tricet pet says:

    Čemerikanci će sada ostati posrany i to do guše. Koje poniženje za njih, da moraju na pretnju Rusije svima da pokažu da su slabiji i povuku sankciju i dokažu da su blefirali sa izazivanjem rata s Rusijom. Sramota za nato bednike i posebno za predvodnika nato čopora.

  7. Max Baum says:

    Šojgu reko da će Rusija da evakuira Kalinjingrad i odstupi St. Petersburg Finskoj kako bi smanjila tenzije.

    • toza says:

      vi petokolonasi prdnuli ste u cabar odavno

  8. milorad5 says:

    naprave "krizu" o he inda "rešavaju".Kao prvo litvanija prema mejdunarodnim sporazumima nema nikakvo pravo da se meša u unutrašnji transport rusijea kao drugo ova "kriza" je klasična birokratska igra ludila.I TO ludilo je ono što me najviše i plaši u vezi svega ovoga oko ukrajine i rusije,jer ldilo je upravo i potreban,neophodan sastojak nuk.sukoba.Nadam se da do toga neće doći ali i dalje se hoda po vrlo tankoj žici.Rusi bi apsolutno mudro postupili da ne reaguju na SITNE provokacije ali ovaj bezobrazluk litvanije NIJE sitna provokacija i postoje mnogi načini da se ta poludela naci banda u litvaniji dovede u red a nisu umešane ni bombe ni rakete u toj priči.Važno je da rusija da vremena biračima na zapadu i omogući i9 ma da postave pitanje legitimnosti odluka njihovih prilično mutnih,klimavih i česato jedva legitimnih VLADA u nizu zapadnih država.Nedavna odluka vrhovnog suda da poništi sve "uredbe" nekih opskurnih birokratskih kancealrija nevladinih organizacija u USA je dobar signal vraćanja ZAKONA i ZAKONITOSTI u MESTO koje mu i pripada a to je KONGRES ,tj.PARLAMENTI DRŽAVA ČLANICA NATO BLOKA,a ne kao do sada da se birokratskim odlukama i pšreporukama opskurtnih biroa i opskurnih činovnika da SNAGA ZAKONA.Mnofe mere koje su sada na snazi u nizu država iz NATO bloka suz NEZAKONITE pa bi moglo da se sipostavi d su i sankcije pšrotiv rusijue NEZAKONITE a naročito pljačka ruskog novca,biće tu još mnogo haosa na zapadu TEK JE POČELO klupko da se odmotava,i rusija bi trebal mudro da dozvoli tom kanapčetu da krene da se odmotava.Još če se oni izvinjavati rusima pogotovo kada izbije na videlo sva pogana suština i mračne radnje i planovi u naci logoru koji se danas još uvek zove ukrajina,mnogo toga su oni tamo započeli ,uradili i planirali i mnogo prljavog veša i dokaza ima u vezi mutnih radnji zapadnih obaveštajnih službi,ako žele da izbegnu istragu moraće da izvrše državne udare u nizu država članica NATO bloka,e to će biti signal za brzu reakciju strateških snaga rusije,kad tamo na zapadu počne da se kuva,i pogotovo što je RECESIJA čitavog tog bloka država NEMINOVNA.Pad standarda i nedostatak goriva su garantovani jer nafte NEMA dovoljno bez ruskog izvoza,o gasu ne treba ni trošiti reči,kupovaće od nakupaca ili će skinuti sankcije i oboriti cene energenata na razuman nivo,u oba slučaja rusi su u dobitku.Kao i uvek najdeblji kraj će izvući sitna buranija,kao npr bugari rumuni poljaci i one smešne kneževine na baltiku je rusi im neće zaboraviti i oprostiti njihovu umešanost i žar u vezi napada na rusiju,najeb.će sigurno i neće im biti dobro zbog ovoga što je uradjeno u njihovo ime protiv rusije.Do kraja sledeće god va debilska šarada sa rtusijom će se završiti ili potpunim ukidanjem sankcija i vraćanjem imovine rusima ili strateškim bombardovanjem i početkom 3sv.rata.najkasnije do kraja sledeće god.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u