ХРВАТСКИ МЕДИЈИ О ОВОМЕ ЋУТЕ: ЕУ их опоменула да морају Србима вратити отето!

ХРВАТСКИ МЕДИЈИ О ОВОМЕ ЋУТЕ: ЕУ их опоменула да морају Србима вратити отето!

21 септембра 2016

croatia-eu2-720-th

Европска комисија опоменула је недавно Загреб лупивши пацке хрватском правосуђу због лоших и спорих суђења по тужбама за отету имовину српских предузећа и грађана.

У Хрватској се о овоме не пише иако би та тема требало да се нађе на дневном реду Савета Европе већ у новембру.

Поставља се питање шта за Загреб значе ове пацке и да ли Брисел и Стразбур имају потенцијала да приволе Хрватску да испуњава своје међународне обавезе. Наиме, док је Хрватска била кандидат за чланство у ЕУ било је реално очекивати да Загреб испуњава захтеве Брисела, међутим, сада када су чланица постоји опасност да би ове пацке могле остати мртво слово на папиру.

Саво Штрбац, председник удружења Веритас, каже за „Вести“ да Брисел и Стразбур немају механизме којима би могли да натерају Хрватску да потпише билатерални споразум са Србијом.

У Хрватској није само проблем имовина коју потражују Срби, већ и јеврејска заједница врши сталне притиске им се врати одузета имовина из Другог светског рата. Бројни хрватски политичари су обећавали да ће све то бити решено, али помака нема.

Међутим, адвокат Зоран Ристић, који заступа српске фирме против Загреба пред Европским судом у Стразбуру, мисли другачије и каже да ће на новембарској седници Савета Европе Хрватима бити наложено да врате имовину српским фирмама.

У изјави за „Вести“ он каже да ће најмлађа чланица ЕУ бити присиљена да потпише билатерални споразум о сукцесији са Србијом, којим би коначно заживела примена Анекса Г на основу кога се признаје право српских фирми на одузету имовину.

– Фрањо Туђман, тадашњи председник Хрватске, наложио је 1991. да све српско мора бити хрватско и од тог тренутка је почела отимачина имовине српских фирми и појединаца, која је трајала годинама. Споразум о питањима сукцесије бивше СФРЈ коначно је потписан у Бечу 2001. године, али Хрватска га никад није поштовала – истиче Ристић.

У време распада бивше државе, према тадашњим проценама Републичке дирекције за имовину, вредност зграда, станова и одмаралишта српских предузећа и општина у Хрватској је износила 1,8 милијарди евра. Када се томе дода вредност имовине грађана, сума расте и до 30 милијарди евра.

– Билетарелни споразум о сукцесији Србија је потписала са Македонијом, Словенијом и БиХ. Иако Хрватска одбија да потпише споразум са Србијом, наша земља поштује Бечки договор и враћа имовину хрватским предузећима – каже адвокат Ристић.

Продато руском тајкуну

– У периоду између 1997. и 1999. године хрватска држава је национализовану вилу Владе Војводине у Новом Винодлском продала руском тајкуну за два милона марака. Нови власник се уписао у катастар и сада Влада Војводине нема шансе да поврати имовину. Наравно постоји могућност да хрватска обештети руског држављанина, али они то избегавају – закључује Ристић.

KOMENTARI



10 коментара

  1. Hrvoje says:

    Srpsko vlasništvo? Mo'š mislit! Kako u socijalizmu došlo tako i o'šlo. Zanimljivo kako se samo hrvatsko "bratski" dijelilo drugim republikama, a obrnuto nikako. No riječ o tzv. društvenom vlasništvu pa mi nije jasno kako Vojvodina potražuje nekakve nekretnine na moru kad ona nije pravni subjekt ni u Srbiji. Za tzv. stanarska prava su Srbi već p....... na Europskim sudovima jer su takve socijalističke gluposti nepoznat pojam na zapadu. Ili si vlasnik ili nisi. S privilegiranim pravima poput stanarskih možeš obrisati .... Privatno vlasništvo je svetinja svugdje i nitko vam ne može uzeti i tu u Srbiji manipuliraju, jer se to ne može nikome "oteti". Osim toga pitajte hrvatske Srbe za obnovljene kuće, a u Srbiji kukaju kako im je sve oteto. Također, u Slavoniji u gradovima dobivaju stanove na korištenje s mogućnošću otkupa u kojima uopće ne žive.

    • Srbin says:

      Vrtićete bogme i to sve. Do evrića.

      • Hrvoje says:

        Ne sjećam se da si mi nešto posudio.

        • živorad says:

          pa niko ti nije ništa posudio... Sam si uzeo...

          • Hrvoje says:

            Kako mogu uzeti nešto što je već moje? Ja to koristim. Zanima me samo kome što trebamo vraćati. Temeljem vaših mokrih snova? Imate lijepe slike s mora svojih roditelja i djedova iz tzv. bratstva i jedinstva, ali to niste kupili i nije uknjiženo na vas (a i kako bi, na Vojvodinu koju ste vi ukinuli). Sad se pitate zašto su Hrvati pobjegli od vas, a vi tako krasni i nebeski narod po načelu što je moje moje, što je tvoje naše.

  2. milojko says:

    Što ste donijeli na opancima, to možete i dobiti natrag.

  3. Mlax says:

    Vojvodini ce biti vracena sva imovina iz svih bivsih SFRJ republika.Vojvodina ce biti ,,evropska regija,, van Srbije jer tako Nemci hoce.1999 za vreme bombardovanja nisu padale bombe sa osiromasenim uranijumom samo po Vojvodini .... Zasto!?????

  4. tinman19 says:

    Prema međunarodnom pravu i zakonima sva imovina nakon raspada neke države postaje vlasništvo nove države nastale na teritoriji prethodne. U Jugoslaviji nije postojalo vlasništvo hrvatskih ili srpskih firmi, sve je bilo državno, odnosno društveno, kako se to tada nazivalo. Na temelju toga ništa nije niti moglo biti oduzeto vlasniku koji nije ni postojao, ništa od toga nije upisano u katastar jer je vlasnik bila Jugoslavija. Sva potraživanja po toj osnovi su besmislena jer ni Srbija ni Hrvatska nemaju što vraćati jedna drugoj budući da nisu ništa ni uzele jedna drugoj. Prema tome, ovaj naslov je glupost, a argumenti u tekstu su još veća glupost. Nikakva EU ne može opominjati nikoga za vraćanje nepostojeće imovine. Još jedan falsifikat Intermagazina. Druga je stvar s privatnom imovinom građana, ali tu je Hrvatska po osnovi zahtjeva i naloga EU obnovila sve porušene srpske kuće. U tim kućama nema nikoga i mogle bi se upotrijebiti za smještaj sirijaca, ogromni prostori u Hrvatskoj su prazni i nenaseljeni. Bolje je da u tim kućama budu makar sirijci nego da propadnu ogromne pare u obnovu kuća koje ne služe ničemu.

  5. Marko says:

    smrdijanci vi cete bit pokrajina velike gospodarske Hrvatske. Kako mislite da svojim slugama dajemo neka prava? Ostavit cemo vas u zivotu,da radite poslove za nas,svoje gospodare. Hahaha

    • Milan+ says:

      Leba ti, ne seri...pokatoliceni Srbine !!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u