
“KO NEMA GROBA – NIJE UMRO … KO NIJE UMRO – NIJE NI ŽIVIO”
17 avgusta 2014Pripremajući obilježavanje devetnaeste godišnjice Velikog krajiškog egzodusa, poznatog pod kodnim nazivom “Oluja”, ponovo otvorih roman “Jadovnička žmižda”, autora Dušana Đakovića, izbjeglice iz Like, zadržavajući se na odlomku u kojem glavni likovi, gospićki prota i dječak, koji su živi bačeni u jamu, dok oko njih stotine nedoklanih žrtava– djece, žena i staraca – ječe i zapomažu danima, mada i sami čekaju čas u kome će ih stići smrt, ne odustaju od Boga, moleći se za oproštaj grehova žrtava, ali i krvnika, koji iznad jame izgovaraju rečenicu: „Ko nema groba – nije umro… ko nije umro – nije ni živio!“
Čitajući ovu posljednju rečenicu kroz glavu su mi prolazile brojke i imena stradalih sunarodnika u “bljeskovima i olujama” devedesetih ali i u “jadovnima i jasenovcima” četrdesetih godina prošlog vijeka. Žrtve iz rata devedesetih na području Hrvatske i bivše RSK i sam popisujem duže od 20 godina, za koje vrijeme sam ih imenom i prezimenom popisao 7.136, među kojima je još 1.916 na spisku nestalih. Nažalost, ni ovaj spisak nije konačan, pošto smo ga samo u posljednjoj godini dopunili sa nekoliko desetina novih imena. Vjerujem da smo mi u Veritasu uspjeli da popis mnogo više približimo realnoj brojci žrtava, nego popisivači srpskih i inih žrtava iz Drugog svjetskog rata. Po podacima istoričara Đure Zatezala u kompleksu logora Jadovno (Gospić – Jadovno – Pag) stradalo je preko 40.000 ljudi a tek desetak hiljada ih je popisano imenom i prezimenom, dok ih je u kompleksu logora Jasenovac, prema izvještaju Zemaljske komisije Hrvatske iz 1946., stradalo izmedju 500 i 600 hiljada, od kojih je, prema podacima Muzeja žrtava genocida u Beogradu, popisano pod imenom tek oko 83.500. Šta je sa nepopisanima i gdje su posmrtni ostaci pobijenih? Možda je odgovor u već citiranoj rečenici iz romana “Jadovnička žmižda”? U nadi da ću nešto više saznati o toj rečenici, sa autorom sam pričao ovoga jula i avgusta nekoliko puta. I evo što sam doznao:
Autor je 80-ih godina prošlog vijeka, u toku pripreme svoga magistarskog rada pod nazivom “Srpsko pitanje u Hrvatskoj”, iz Istorijskog arhiva u Gospiću, zahvaljujući rodbinskim vezama sa direktorom, dobio dosije “Logor Jadovno” (“stub visine preko 2 metra i sa oko 60.000 složenih listova papirusa”) u kojem se, između ostaloga, nalazila i izjava jednog ustaše kojemu se po završetku rata sudilo za zločine počinjene u ratu, u kojoj je i našao osnovu za pomenutu rečenicu. Naime, opisujući odakle ustašama ideja da se Srbi, Romi i Jevreji bacaju u jame, ustaša je ispričao da su Pavelić, Budak i izvjesni Marić, Srbin iz Like, koji je bio Pavelićev pratilac i savjetnik, ubrzo po uspostavi NDH, sa papinim nuncijem u Zagrebu, otišli u posjetu papi Piju XII. Kada su poveli razgovor kako što više likvidirati nepoćudnih sa što manje tragova, papa ih je upitao gdje bi sakrili leševe da kojim slučajem žive u Finskoj, našto su mu gosti uzvratili da bi ih bacali u jezera kojima obiluje ta država. A pošto živite u Hrvatskoj, gdje nema jezera kao u Finskoj, bacajte ih u ličke škarpe, sugerisao im je papa (papa je riječ “škarpa”, što je inače naziv za kraške jame na području Like i Dalmacije, izgovorio na čistom hrvatskom jeziku). Pričalo se još i o tome kako će se logoraši iz svih logora na području NDH dovoziti ili dovoditi do Jadovna gdje će ih žive ili mrtve bacati u velebitske škarpe. Dogovoreno se odmah počelo i realizovati i ko zna koliko bih ih još bilo bačeno i ličke škarpe da se Talijani nisu pobunili na svirepost i monstruoznost ustaša.
Autor je ovaj dosije dao na čitanje gospićkom profesoru Milošu Počuči, čijih je nekoliko rođaka skončalo u velebitskim škarpama, od kojeg je, zbog “dugog jezika” njegove žene, oduzet u decembru 1991. godine. Ako ovaj dosije nije fizički uništen, danas bi se mogao nalaziti u Muzeju Like u Gospiću, smatra gospodin Đaković, koji se od 1991. nije vraćao u taj grad, a kako stvari sada stoje, mala je vjerovatnoća da će ga uskoro posjetiti.
Toliko me je opčinila citirana rečenica i objašnjenje autora, da sam je za vrijeme ovogodišnjeg obilježavanja jedne od najvećih tragedija krajiških Srba izgovarao u više prilika: i u porti hrama Hrista Spasitelja u Banja Luci, gdje su 3. avgusta Krajišnici sa obje strane Une zapalili 7.000 svijeća u pomen stradalih Srba u Hrvatskoj i bivšoj RSK u ratu devedesetih prošlog vijeka; i na parastosu za 1853 žrtve “Oluje”, čija su imena dan kasnije pročitana u istom hramu; i na daći u Kolu srpskih sestara, gdje se svih “postolujnih” godina svraća sa parastosa i polaganja vijenaca na čašicu za pokoj duša; i na okruglom stolu u hotelu Bosna i javnoj tribini u Banskom dvoru, održanim 5. avgusta, pod nazivom “Oluja pred Međunarodnim sudom pravde”, na kojima se razgovaralo o glavnom pretresu i skorašnjoj presudi po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije o genocidu; i na “mostu spasa” na rijeci Uni na granici između današnje RH i BiH, preko kojeg je oko 100.000 Kordunaša i Banijaca u avgustu 95. prešlo u Republiku Srpsku i sa kojeg su dan kasnije spušteni vijenci za stradale i u Drugom i u posljednjem ratu i na kojem je krajiški pjesnik Mićo Jelić-Grnović, nedaleko svoje rodne kuće, u koju nije navraćao svih ovih “postolujnih” godina, recitovao svoje rodoljubive pjesme; i malo kasnije u Svodni, mjestu između Novog Grada i Prijedora, gdje su 8. avgusta 2 hrvatska MIG-a granatirala izbjegličku kolonu i ubili troje a ranili više desetina izbjeglica, a dan kasnije i na Petrovačkoj cesti, kojom je u nekoliko avgustovskih “olujnih” dana prošlo više od 100.000 Dalmatinaca i Ličana i na kojoj je 7. avgusta hrvatski avion ubio 9 ljudi, među kojima četvero djece, a oko 50 ih ranio i gdje je bihaćko- petrovački vladika g. Atanasije (Rakita), sa svojih desetak sveštenika i đakona, pored spomen obilježja u obliku stilizovanog srpskog pravoslavnog krsta, služio parastos.
Čini mi se da sam u zlokobnoj rečenici „Ko nema groba – nije umro… ko nije umro – nije ni živio!“ pronašao odgovor na srpska postradanja u prošlom vijeku.
(Veritas)
Pingback: KO NEMA GROBA – NIJE UMRO … KO NIJE UMRO – NIJE NI ŽIVIO | SRBski FBReporter
Pingback: KO NEMA GROBA – NIJE UMRO … KO NIJE UMRO – NIJE NI ŽIVIO | Jadovno 1941.