ЛАЗАНСКИ ОТКРИВА: Ево зашто Сарајево жели чланство у НАТО пакту

ЛАЗАНСКИ ОТКРИВА: Ево зашто Сарајево жели чланство у НАТО пакту

17 јула 2018

Војнополитички аналитичар Мирослав Лазански оцијенио је да је позадина бошњачких тежњи за улазак у НАТО покушај да чланством у тој алијанси остваре оно што нису током рата, а то је унитаризација БиХ и свођење Републике Српске на „бањалучки кантон“.

– Сарајево сматра да би уласком у НАТО трајно цементирало границе БиХ у смислу немогућности одлуке српског народа у будућности на било какву врсту самосталности, јер се онда као чланица НАТО-а увијек можете позвати на колективну безбједност. То је тајна и то је крајњи циљ уласка у НАТО – рекао је Лазански Срни.



Реагујући на изјаву предсједавајућег Савјета министара Дениса Звиздића да очекује да ће БиХ до краја године активирати Акциони план за чланство у НАТО, Лазански је указао на чињеницу да БиХ не може ући у НАТО без сагласности Бањалуке, која свој став о томе темељи на ставу званичног Београда.

– Република Српска ће слиједити ставове Београда по питању уласка у НАТО. Звиздић може да тврди да ће до краја године бити активиран и план за улазак БиХ у нову галаксију Млијечног пута, али то су жеље и то ништа не значи у смислу неких конкретних потеза за улазак у НАТО – оцијенио је Лазански.

Према његовим ријечима, тиме се покушава купити наклоност Запада пред предстојеће изборе у БиХ, али ће свака странка из Републике Српске, уколико се изјасни за улазак или приближавање алијанси, изгубити гласачко тијело.

– Гласачко тијело у Републици Српској није за улазак у НАТО због онога што се десило и због става Србије. Мени та изјава господина Звиздића ништа не значи. Ни он, ни члан Предсједништва БиХ из редова бошњачког народа немају ингеренцију да само својом одлуком увуку БиХ у НАТО. Сада је одговорност на српском члану Предсједништва БиХ да он каже шта има поводом тога, мада су предстојећи избори релативно близу, па се чувају – рекао је Лазански.

Он је додао да БиХ кроз процес уласка у НАТО жели прије свега ријешити питање књижења војне имовине у свом интересу.

– Ако ви укњижите на Сарајево војне полигоне који се налазе на просторима Републике Српске онда то више није 49 одсто територије Српске него је мање. Тако крадете Републици Српској територију и то је јасно. Све што бошњачка страна није успјела током рата мисле да ће остварити у оквиру процеса приближавања НАТО-у – рекао је Лазански.

Он је појаснио да Бошњаци сматрају да ће, ако уђу у НАТО, онемогућити било какав референдум о одвајању Српске.

Лазански сматра да бошњачким политичарима није стало да играју неку војну улогу у НАТО-у, већ то раде зато што знају да ће их са таквим ставовима подржати за останак на власти, а са друге стране имају заштиту од било каквих идеја Републике Српске да се осамостали.

(РТРС)

KOMENTARI



Један коментар

  1. Miraš says:

    Samo veoma zaostale sredine poput balkanske vezuju se još uvek za NATO. Ne samo Sarajevo nego i Beograd i Skoplje i drugi zvanični centri na Balkanu puno kasne za bitnim dogadjajima. Kako stvari stoje naši prepametni slepci koji nas vode ne bi videli ni novo rušenje berlinskog zida, a kamoli neke bitne promene drugačijeg sadržaja. NATO služi interesima globalne neliberalne elite i tkzv. duboke države SAD, praktično NATO je njen veoma važan deo. U tu kompoziciju svetskih moćnika nastoji se ukrcati i zvanično Sarajevo, da bi ostvarilo svoje ciljeve koje Lazanski ispravno navodi. To je kao da je Barak Obama ili Bili Klinton još uvek predsednik države SAD. Medjutim dosta toga se promenilo te NATO je zastarela organizacija koja treba da se modernizuje, a pritom menjaće se ne samo način njegovog finansiranja nego i njegova uloga. Ako to promene ne uspeju NATO će biti značajno smanjen, ili će nestati, ili će ući u sukob sa Rusijom i državama koje ona podržava pa će biti vojno zbrisan. NATO je stvorio eksplozivnu situaciju - dolaskom trupa na ruske granice i stvaranjem novih baza у Полјској и Румунији. Цилј тога је povećanje napetosti između Zapada i Rusije, što je trebalo sigurno da onemogući njihovo zbližavanje i saradnju. Medjutim u medjuvremenu NATO i njegov vojno-bezbednosno-politički intervencionizam po svetu, veoma mnogo su koštali i koštaju američke poreske obveznike, a država SAD je za to vreme dospela u veoma loše stanje gledajući prezaduženost i razne druge probleme te i njima ova alijansa predstavlja sve veći teret. S druge strane Rusija je značajno ojačala svoje vojne potencijale, ali i prodaju drugim državama svog veoma efikasnog vojnog naoružanja te učinci NATO-a po svetu biće sve mršaviji i jadniji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u