
Matica crnogorska falsifikuje rezultate istraživanja o tome kojim se jezikom govori u Crnoj Gori
19 маја 2013
Univerzitetski profesori i predstavnici NVO sektora smatraju da je u pitanju namešteno istraživanje za potrebe vladajućih struktura, koje pokušavaju da umanje značaj srpskog jezika.
Profesor Dragan Koprivica kazao je „Danu” da je srpski jezik bio, jeste i biće većinski u Crnoj Gori, te da ga nameštena istraživanja nikako ne mogu poremetiti. On ističe da gubitnici uvek pružaju lažnu sliku stvarnosti ne bi li navikli građane na nešto drugačije što je nadasve neistinito.
– Veliki jezik, a srpski to jeste, u stanju je da se otrese veštačkih nanosa koji mu se imputiraju u vremenu. To se tiče ovakvih projekcija. Očigledno je da su naručene jer je crnogorski uveden u Ustav, a srpski i dalje dominira, jer lažne teorije su jedno, a stvarna praksa drugo. Srpskim u Crnoj Gori govore svi Srbi i veliki broj Crnogoraca, pa će on opstati uprkos svim montažama jezičkog tipa i na kraju će se otresti imputacija i dokazati svu svoju snagu. Ovo istraživanje je sijanje magle i prašine u narodu koja se kao i uvek slegne, a istina uvek izađe na videlo. Srpski je bio, jeste i biće dominantan u Crnoj Gori i time treba da se ponosimo, a na ovakva istraživanja samo da se nasmemo – kaže Koprivica.
Predsednik NVO Stop diskriminaciji Darko Rašović navodi da je Matica crnogorska objavila istraživanje verovatno za potrebe DPS-a, partije na vlasti koja ih i finansira, a služi u političke svrhe. On navodi da je i sam popis neregularan i sa ogromnim pritiskom na srpsku jezičku zajednicu koja je najbrojnija u našoj državi.
– Oglas za popisivače i instruktore je bio diskriminatorski jer prednost nije data nezaposlenim licima na birou rada, nego partijskim aktivistima koalicije na vlasti, a zadatak Monstata bio je da srpska jezička zajednica bude manjina u Crnoj Gori. Neregularnostima na popisu procenat građana koji govore srpskim jezikom je oboren sa 63,5 odsto na 42,8%, ali je srpska jezička zajednica ostala većinska. Pokušaj promene slike sa popisa je pokazatelj porazne i neuspešne diskriminatorske politike vladajuće koalicije, koja se nije pomirila sa rezultatima popisa. Na popisu se i pored pritiska Monstata i svih državnih organa 42,8 odsto građana izjasnilo da govori srpskim jezikom, ali sa punim pravom tvrdimo da je taj procenat mnogo veći i on je odraz nedemokratskog stanja u Crnoj Gori – kaže Rašović za „Dan”.
On navodi da pozadina istraživanja Matice crnogorske jeste pritisak i nastavak diskriminacije srpske jezičke zajednice.
– Moguće je da se ovakvim fingiranim istraživanjem pokušavaju raspiriti nacionalne podele. Podele, diskriminacija, nepotizam, pljačka društvene imovine, kriminal i korupcija su karakteristike koje prate ovu vlast i njene satelite istraživače, koji su odavno izgubili svaki kredibilitet kod građana – kaže Rašović.
Univerzitetski profesor Lidija Tomić kaže da Matica crnogorska saopštava podatke za koje bi želeli da budu istiniti, te da objavljeno istraživanje nema veze sa realnošću. Ona ističe da srpski jezik zvanično ima najviše govornika te da ne treba verovati nameštenim, odnosno fingiranim istraživanjima.
– I sve da hoće ne mogu prognati srpski jezik. Ne vidim nikakvu opasnost, jer su njegovi govornici postojani u svom jezičkom nasleđu, i ne očekujem da će doći do nekih promena – kaže Tomić.
Ultranacionalistima se ne može verovati
Univerzitetski profesor Dragan Radonjić ističe da je Matica crnogorska izvor kojem se ne može verovati, jer je u pitanju „ultranacionalistička organizacija”. On navodi da je crnogorski jezik doživio fijasko jer ga ne koriste ni oni koji ga najviše propagiraju. – Mi znamo kakva je ta ultranacionalistička organizacija i kakvi su njihovi podaci. Ta javna istraživanja nisu bitna, pogotovo kada je reč o nekim oskudnim organizacijama. Popis je rekao svoje i zna se da većina građana govori srpskim jezikom. Matici crnogorskoj se ne može nikako verovati, jer su se celom svojom aktivnošću pokazali kao ultranacionalisti. Prema tome, oni da kažu da je ovo mesec maj trebalo bi posumnjati – kaže Radonjić.
(IN4S.NET)