НА ПОМОЛУ ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: Немачка се мења по питању КОСОВА!

НА ПОМОЛУ ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: Немачка се мења по питању КОСОВА!

17 маја 2020

Расправа у Бундестагу о продужењу мандата немачким војницима Кфор-а претворила се у критику Ангеле Меркел и тврдог става да нема промена граница. Опозиција подсећа да је Немачка учествовала у рату на Косову, а да Кфор чине исте снаге које су некада ратовале у корист Приштине на страни ОВК. Спрема ли се велики заокрет Немачке по питању Косова.

Ову тему покренуо је посланик Алтернативе за Немачку (АфД) Антон Фризен који је рекао да би требало да њихова влада подржи идеју о размени територија. Придружио му се посланик левице „Ди Линке“ Александер Ној додајући да је идеја о решењу косовског проблема кроз размену територија наишла на на подршку САД, као и појединих чланица ЕУ.



Немачка опозиција хоће Трампово решење за Косово

Спољнополитички аналитичар Слободан Зечевић каже за Спутњик да би промена курса Немачке по питању Косова променила и став ЕУ. Он подсећа да, за разлику од Немачке, Француска није била тако ригидна по овом питању – није отворено подржавала промену граница, али је увек била за алтернативна решења.

„Проблем је што је у немачком парламенту владајућа коалиција ЦДУ-ЦСУ доминантна и у савезу са Социјалдемократском партијом владају Немачком. Алтернатива за Немачку је трећа по снази странка у Бундестагу, а „Ди Линке“ је на петом месту. С тим што АФД има јако добру изборну динамику кад је реч о локалу и прете коалицији Демохришћана да их у појединим немачким покрајинама и претекну по броју гласова. С те стране ово је за нас интересантно јер се једна од странака која има позитивну изборну динамику залаже за промену немачке политике према Косову,“ истиче Зечевић.

Он напомиње да Ангела Меркел која има тврд став о Косову ускоро одлази са функције и да се још не зна ко ће је наследити, па и да ли ће, евентуално бити расположен за промену курса по овом питању.

Зечевић каже да га не чуди став АФД јер је, како каже, у питању десничарска странка попут странке Марин Ле Пен у Француској, а донекле и странке Бориса Џонсона, премијера Велике Британије, који су на линији Трампа.

Шанса за јачу позицију Србије

Зоран Миливојевић дипломата у пензији оцењује да је и последња дебата у Немачкој показатељ да је дошло до преиспитивања на глобалном плану става о Косову и Метохији и то по више основа.

„Очигледно је да неуспех косовског пројекта показује да се политичко јавно мњење, после Америке, мења и у Европи. Показује се и колико је овакво Косово проблематично за оне који су га и створили. Ми сад на немачкој политичкој сцени и у парламенту имамо нове актере и снаге које критички гледају на пређашње понашање Немачке по питању Косова и захтевају преиспитивање,“ објашњава Миливојевић.

Овај догађај у Немачкој је за нас изузетно важан јер је то водећа земља који стоји на тврдој позицији да се ништа по питању Косова не мења, односно, да је само потребно да се од стране Србије призна независност Косова. Промена политичке климе, оцењује наш саговорник, Србији ствара позицију да буде још чвршћа него пре.

„Ово ће свакако имати утицаја на политику Немачке, али не моментално, бар не док је ова владајућа коалиција на власти коју предводи Меркел. Немачкој предстоји председавање ЕУ и завршетак политичког мандата Ангеле Меркел и савим је сигурно да ће она покушати да своју политику у наредном периоду верификује. Шта ће после бити то ћемо видети јер се политичка клима мења,“ додаје он.

Ненад Радичевић дописник РТС из Немачке каже да је у овој држави већ неко време познато да се десничари и левичари залажу за промену политике Немачке према Косову.

„Оно што је на немачком унутрашњем плану интересантно је да је левица, која је углавном антиамерички настројена, сада ближа америчким предлозима о евентуалној размени територија. Али, критике на рачун власти и од левице и деснице су константа када се у Бундестагу прича о продужењу мисије немачких војника у Кфору,“ истиче он.

Хоће ли САД окупити европске снаге

На страни званичног Берлина, кад је реч о Косову, су странке које су и током деведесетих биле на власти и биле непосредни учесници у свему што се дешавало око Косова, па је логично да не одустају од свог става.

„Они сматрају да би било какво померање граница изазвало домино ефекат на Балкану, а пре свега нестабилности у БИХ и Северној Македонији.“

По његовим речима, није немогуће да ће Америка покушати да око себе окупи или боље речено ободри и ојача европске, па и немачке политичке снаге које имају сличан став по питању решавања косовског проблема, како би омекшала тврде позиција као што има званична Немачка.

(Спутњик)

KOMENTARI



5 коментара

  1. Zorana says:

    Smrdljivi nacisti i lgbt-ci raspravljaju o srpskoj zemlji. Kako su bolesni i bahati. Treba njih jos jednom poraziti kao u drugom svetskom ratu, ali ovaj put ozbiljnije i uz vece gubitke, bez prastanja i ostalih gluposti koje su cinili Rusi. Pa da onda mi lepo raspravljamo o statusu Luzice i Pomeranije za srpsku manjinu, Slezvig Holstajna za danksu manjinu, o nezavisnosti Bavarske i Badena itd

    • Mirjana says:

      "...bez prastanja i ostalih gluposti koje su činili Rusi" - ovo što si napisala ne može se potvrditi istorijskim činjenicama. Bez pomoći Rusa mi se taj put ne bi oslobodili od nacista, a ti pričaš da su Rusi glupaci. Svaka čast, ženo. Ti si mrakača, a ne zorana.

      • Zorana says:

        Umesto sto meni delis epitete, uputi se malo u to sta se tada desavalo. Nakon svih zverstava kojima su izopaceni i kvarni nemci pobili 27 miliona Rusa, ti isti Rusi su prema njihovim civilima bili milosrdni prilikom oslobadjanja istocne Nemacke. I ne samo da su pazili civile, nego su i izbegavali da unistavaju gradove. Bas zato truli Nemci i dan danas preziru Ruse iz dna duse i ne bi se libili da ih istrebe do zadnjeg! Daleko si ti od shvatanja situacije i kako stvari stoje.

  2. XXX says:

    Razmena teritorija? Po principu nase za nase? Malo tu svi prave racun bez krcmara. Srbija treba da ceka pravi trenutak i izvrsi reintegraciju Kosova i Metohije vojnim putem. A siptari, koji nece da budu gradjani Srbije, volja ih Albanija, volja ih Makedonija, volja ih Hrvatska. Platicemo im karte i selidbu.

  3. milorad2 says:

    sad će da napravimo razmenu , nama NAŠA teritorija a albaniji će biti vraćeni njihovi državljani sa kosova,po mogućstvu u ispravnom stanju, ali može i drugačije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u