НЕСТАШИЦЕ ПОТРЕСАЈУ АМЕРИКУ

НЕСТАШИЦЕ ПОТРЕСАЈУ АМЕРИКУ

15 новембра 2021

Аутор: Геворг МИРЗАЈАН

„ЉУДИ виде да цене расту, а не могу ни да нађу оно што су увек радо куповали у продавницама“.



Овај цитат није опис совјетских несташица по продавницама у време владавине Горбачова. Овом изјавом је амерички председник Џо Бајден означио велике проблеме који сада раздиру америчку економију. А то су и његови политички проблеми.

Једно време је на YouTube био веома гледан видео који је наводно прво приказиван у Северној Кореји чијим грађанима је требало да представи савремену Америку.

Ти кадрови САД представљају као земљу бескућника, коју Црвени крст снабдева грађевинским материјалима из Северне Кореје“.

Следи и снимак завејаних стабала који прате речи: „Још увек има птица на овом дрвећу, али ће бити поједене у уторак. Птице су укусне. Људи такође могу јести снег којег у САД има у изобиљу.“

Упућенија публика се наравно смејала, али се одједном појављује, додуше мало, зрно истине. Данашњи Американци почињу да уче две нове речи – инфлација и несташице.

Wall Street Journal пише: „Зараде расту 5 одсто годишње, расте и број радних места, цене акција су рекордно високе (С&П 500 раст за 39 одсто откад је Бајден на власти)… Међутим, Бајденов рејтинг је на дну, а демократе су недавно изгубиле државу у којој су имале јаке позиције – Вирџинију… Делом и због необичног економског проблема – инфлације, као и свакодневних несташица хране изазваних епидемијом корона вируса“.

Да, проблем није настао данас. Цене су расле током целе године, али су у октобру оправдања престала да функционишу…

У том месецу су потрошачке цене скочиле 6,2 одсто, што је рекорд за последњих 30 година. А тешко да ће се ситуација радикално поправити у новембру или децембру.

Главни проблем није у томе што становници САД такве цифре нису видели 30 година, већ у томе што је култура потрошње један од темеља америчког начина живота.



Стуб на коме почивају амерички патриотизам и друштвени уговор између становништва и власти.

„Људи веома добро разумеју шта се дешава када виде стотине камиона које нема ко да растовари. То угрожава не само садашњи ниво продаје робе широке потрошње, већ доводи у питање и продајну сезону која се очекује на крају године“, пише New York Post.

Јаја и риба су у САД поскупели за 11 одсто, а сланина и говедина – 20 одсто.

„Све је поскупело: воће, поврће. Господе, чак су и јабуке поскупеле – а сада је сезона јабука“, огорчени су амерички купци.

Цена бифтека се скоро удвостручила за две године. Најсиромашнијих 25 одсто домаћинстава вероватно неће јести шницле – али сада ионако троше 36 одсто свих прихода на храну.

Анкете зато показују да 62 одсто Американаца за пораст инфлације криви Бајденову администрацију, а да 68 одсто испитаних сматра да се економска ситуација у земљи погоршава.

САД сада дневно производе два милиона барела нафте мање него 2019. године, за шта је, према бројним коментаторима, крив Бајден.

„Наравно, не тврдим да је председник Бајден луд, али понекад сумњам да он и ја живимо у истој стварности“, рекао је конгресмен из Тексаса Мајкл Берџес.

Незадовољне су и демократе које не желе да заједно са Бајденом иду на изборно дно.

„Вашингтон више не може да игнорише економски бол који Американци свакодневно доживљавају“, огорчен је сенатор Западне Вирџиније Џо Манчин.

Бајден је објавио да ће проблем снабдевања решавати и инвестирањем 17 милијарди долара у лучку инфраструктуру. Међутим, ефеката неће бити пре наредног пролећа.

То значи да ће неки грађани САД заиста имају прилику да провере колико су птице укусне.

KOMENTARI



7 коментара

  1. Ovcoizovani covid idioti says:

    Pa nek jedu gowna onda.

  2. milorad5 says:

    ovo je sasmo početak totalne degradacije ekonomije u USA koja je posledica pljačkaškog špekulativnog bankarstva bez granica i kontrole.Čista pljačka amerike je na delu i sada je stanovništvo došlo na red da im se odere koža sa ušiju.Imovina i nekretnine će ići budzašta,uštedjevine će biti obezvredjene a dobrim delom već sada ogroman broj ameirkanca i NEMA uštedjevinu.Polako ta država klizi u anarhiju meksika i ostalih latino sapunica,kako su tamo pljačkali ,pa zašto to ne bi ponovili na debeloj i utovljenoj americi.Pare su pare,jbš patriotizam,kod bankara i lopova toga nema.REALNA američka inflacija na godišnjem nivou je SADA najmanje oko 60%,i zasada se to blokira štampanjem para pa izgleda da ima novca ali šta će se desiti kada presuši štamparija.Pa desiće se NAGLI skok inflacije a ako ne pripaze uleteće u hiperinflaciju i potpuno će kroz tu hiperinflaciju naglo i brzo da opljačkaju stanovništvo,mislim da je to i plan jer lažnu berzu i dugove koji su tamo nagomilani mogu samo da otpišu i da bankrotirtaju, ili da OPLJAČKAJU nekoga i napune kasu bankarima, trećeg nema.SVE smo to mi videli ikroz tzv."tranziciju" e sad će tranziciju da nauče i američki poreski obveznici.Ćutali su na diktatorske ispade svoje vlade svuda po svetu sada će njihova draga vlada da im pokaže šta su sve naučili ubijajući i pljačkajući po celom svetu u zadnjig 50god.Iskustvo je obimno i zastrašujuće, jadni amerikanci.

  3. Petar says:

    Zelim im da se zabave "o svom jadu", samo nas neka ostave na miru....

  4. Зунзара says:

    Све је то увод у програмирану кризу из које следи "орвеловско" друштвено уређење. Они могу то да спрече али сада им треба народ као робље а не новац.

  5. Čist je ko Suza says:

    Pa jeste, a Srbija grca u obilju. Evo šta kaže Bajden sa slike:"Eh, uh, uh, ta demencija, opet napunih gaće."

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u