New York Times: Руси током Специјалне војне операције употребили преко 10.000 ракета

New York Times: Rusi tokom Specijalne vojne operacije upotrebili preko 10.000 raketa

3 septembra 2024

UKRAJINSKI predsednik Vladimir Zelenski ne prestaje da fantazira.

Zatražio je od zemalja Evropske unije da sa njegovom zemljom stvore kolektivnu protivvazdušnu odbranu:



„Ukrajinsko-evropsku PVO-koaliciju treba stvoriti na isti način kao na Bliskom istoku, gde zapadne zemlje podržavaju Izrael u presretanju raketnih napada“.

Zelenski se ovako razmaštao nakon poslednjih vazdušnih udara dronovima i raketama. A imao je razloga da bude uplašen.

Prema podacima američkog Instituta za proučavanje rata (ISW), ruske trupe su 26. avgusta ciljeve širom Ukrajine tukle raketama H-47M2 Kinžal; balističkim raketama Iskander-M; krstarećim raketama H-101 (lansirali su ih strateški bombarderi Tu-95MS) i krstarećim raketama „Kalibar“, H-22 i H-59.

Ukupno su lansirale više od 100 projektila, kao i vekliki broj udarnih dronova Geranj-2 orijentisanih na napad. Na 15 od 24 regiona Ukrajine.

Sledeći talas udara – 27. avgusta – uključio je više od 90 krstarećih i balističkih projektila i više od 80 dronova.

Prema The New York Times, od početka Specijalne vojne operacije, ruske trupe su upotrebile više od 10.000 raketnih projektila, 14.000 jurišnih dronova velikog dometa i najmanje 33.000 navođenih bombi.

Samo tokom protekle nedelje upotrebile su više od 200 projektila raznih tipova, 780 navođenih bombi i 400 jurišnih dronova.

Bliskoistočna PVO-koalicija, koju Zelenski želi da kopira, zasniva se na sistemima PVO SAD, Francuske i Velike Britanije. Njima su pridodati jordanski sistemi PVO. Kako potencijalni sukob preti da se prelije na Liban, Sjedinjene Države su proširile svoju podršku protivraketnoj odbrani Izraela na kopnu, moru i u vazduhu.

Pre toga, vojna misija EU, Operacija Aspides, koja još uvek traje u Crvenom moru, štiti slobodu plovidbe i presreće napade jemenskih Huta koje podržava Iran.



Međutim, kako piše belgijski specijalizovani portal Army Recognition, PVO-koalicija koju je predložio Zelenski, uz učešće Evropske unije i Ukrajine, u potpunosti je u suprotnosti sa razlozima koji opravdavaju evropsku protivvazdušnu odbranu na Bliskom istoku. Na ukrajinskom teatru vojnih operacija, koncept kolektivne PVO bi potpao pod delokrug Severnoatlantskog pakta. A to bi bila politika eskalacije, jer bi evropske jedinice PVO bile direktno uključene u agresiju na Rusiju.

Iz tog razloga, Poljska je ranije više puta odbijala zahteve Zelenskog da presreće ruske rakete, dronove i bombardere.

Zelenskom je u međuvremenu pokrenuo novu inicijativu koja takođe nema šanse da prođe. Traži da Evropska unija učestvuje u stvaranju ukrajinske rakete velikog dometa za udare po ruskoj teritoriji.

KOMENTARI



Jedan komentar

  1. FAB 9000👌👍 says:

    Da, al te rakete su veoma, veoma slične američkim i EUropskim demokratskim raketama, one su antifašističke rakete😎

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *