НОВИ ПРИТИСАК НА СРБИЈУ – СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не ослањајте се на руску војску!

НОВИ ПРИТИСАК НА СРБИЈУ – СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не ослањајте се на руску војску!

7 децембра 2019

Вашингтон преко изасланика најавио нове притиске на Србију после сусрета председника Путина и Вучића . Палмер: Ослањање на руску војску није добро за ваш пут у ЕУ. Вучић: Не треба нам признање Приштине.

Посета председника Александра Вучића Сочију и поруке које су послате после његовог двочасовног сусрета са руским колегом Владимиром Путином, очекивано, најјаче су ођекнуле у Вашингтону, одакле месецима стижу вишеслојно „упакована“ упозорења због јачања веза Београда и Москве.



Први човек Србије није ни слетео на београдски аеродром, а већ се огласио изасланик државног секретара САД за Западни Балкан Метју Палмер, опоменувши наше званичнике да „ослањање на руску војску није добро за наш пут ка ЕУ“. Он је нагласио и да Америка очекује да се договор о нормализацији односа Београда и Приштине заврши међусобним признавањем и изнео став да су САД за све на Западном Балкану „бољи партнер од Русије“.

Дакле, дијаметрално супротно од јасног и пријатељског става руског лидера који је у Сочију поновио да ће Москва стати иза става Србије и да је спремна да подржи компромисно решење ако оно буде постигнуто између две стране.

Палмерово виђење нормализације односа са Приштином у четвртак је прокоментарисао председник Вучић, јасно ставивши до знања да је Србија међународно призната држава и да јој признање Приштине не треба:

– Нормализацију и ја очекујем, али Приштина опструише дијалог. Београд је увек спреман да настави разговоре са албанском страном, иако нисам превелики оптимиста. Знају пут, нека укину таксе, па да почнемо да разговарамо.

За дипломату Зорана Миливојевића примедбе САД на нашу војну сарадњу с Русијом нису изненађење, јер је Вашингтон, како објашњава, веома фокусиран на регион, пре свега у контексту сузбијања онога што они називају „малигним утицајем“ Москве:

– Палмерово иступање није случајно и треба рачунати на то да ће Србија и у наредном периоду бити под притисцима и да ће добијати различита упозорења из САД. И није проблем само наша сарадња са Русијом, већ и са Kином. Наша земља, а то је Вучић поновио и у Русији, неће одустати од своје политичке и војне неутралности.

Миливојевић указује да су, без обзира на последње спекулације о односима Србије и Русије и шпијунску аферу, поруке са састанка Вучића и Путина показале да није дошло до промене на релацији Београд – Москва:

– Напротив. У Сочију је недвосмислено потврђено да је наше стратешко партнерство стабилно, а направљени су и важни договори у области енергетике, инфраструктуре и војне индустрије. Путин је у порукама око KиМ отишао и лествицу више, поручивши да ће подржати свако компромисно решење између Београда и Приштине које одговара Србији.



Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже да се Америка према нама понаша као нека врста агресора:

– Сада спроводи тиху мирнодопску агресију, подржавајући албански сепартизам. Делује цинично када нам Америка, која ради против наших интереса, дели савете на који начин треба да сарађујемо са онима који су нам пријатељи и подршка. Србија, ако је суверена земља, не сме да се обазире на такве ставове Вашингтона, јер бисмо тиме само ослабили нашу одбрамбену позицију.

ГОДФРИ И БО

Непуна 24 часа по завршетку разговора са Путином у Сочију, Вучић се у четвртак пре подне у Београду састао са америчким амбасадором Ентонијем Годфријем и кинеском амбасадорком Чен Бо.

Дипломата Зоран Миливојевић наглашава да су ови сусрети важни и да показују да Србија разуме да је свет мултиполаран и да се све на глобалном плану одвија у троуглу Вашингтон – Москва – Пекинг, да на основу тога пројектујемо нашу политику и да нам не пада на памет да доведемо у питање наше односе са Русијом и Kином.

О састанку са српским председником амбасадор Годфри је рекао да су тема, између осталог, били заједнички кораци који се могу предузети у циљу даљег економског развоја Србије и кратко поручио:

– Фокусирани смо на напредак.

(Новости)

KOMENTARI



8 коментара

  1. petrovgrad says:

    Ja se više oslanjam na S-400. Mogu da zamislim krenu masovne ubice iz Avijana sa par stotine aviona kao 1999. Čim nam se približe na 400 km, negde iznad Zagreba, a mi bum i sve ih prizemljimo u delove. Onda neka domoljubi skupljaju čaure od NATO olupina. Taj film voleo bih da gledam.

    • Istina says:

      Desiće se i to, uskoro ima da prete i uslovljavaju ali beznačajno, jer Srbija ima pravo da se oslanja samo na Rusiju, kad smo se oslanjali na NATO ubijali su nas...

  2. Slobodanka says:

    Evropska unija je otvorila pregovore o prijemu Srbije u uniju, ali veoma je moguće da celo vreme uopšte nema nameru da nas primi. Evo dokaza: dosad zatvorena su samo 2 poglavlja od 17 otvorenih, a de fakto ti pregovori su već mesecima prekinuti. Zašto onda Srbija i dalje priča da ide u uniju? Zašto s druge strane Palmer (i ostali) goori o putu Srbije u uniju kao da je on otvoren, on ne pominje da je to putovanje prekinuto? Rezolucija 1244 čuva KIM u sastavu Srbije, ali ona smeta. Ovaj put dok kobojagi putuje u EU, a za razliku od 1999 godine, Srbija da potpuno preda Kosovo (koračić po koračić, mic po mic, na kraju i sa poklon mašnom), i naravno bez borbe što je za NATO ubedljivo najlakši način.

  3. Slobodanka says:

    Palmer: Oslanjanje na rusku vojsku nije dobro za vaš put (put Srbije) u EU. Ovo se čita ovako> Palmer: Оslanjanje Srbije na rusku vojsku neće biti dobro za naš boravak na Kosovu.

    • Rafmanjinov says:

      Srbija i da ispuni sve uslove,ako ne ispuni 35.poglavlje,koje je napisano pod "ostalo",a gde jasno pise da bez priznavanja Kosova i Metohije kao drzave,nema nista od ckanstva eu,znaci nema veza koliko poglavlja je zatvoreno i otvoreno,bez priznanja nema nista! Sto znaci nikada necemo biti clanica,jer mi nikada necemo priznati Kosovo i Metohiju!

      • Filip says:

        Čak i da je tačno šta amerikanci tvrde (u praksu se potvrđuje sasvim suprotno) oni nas svojim ponašanem guraju Rusima Od njihovog okrilja Srbe će da zaboli glava Oni jednostavno nemaju milosti prema svojim sugrađanima a kamoli prema nama Nama su odredili ulogu žrtve i tako se treba ponašati

  4. Laki says:

    Ameri znajući šta jih čeka u Bondstilu, uporno hoče da promene usmerenje Stbije ka Rusiji, posle 99' godine kada je naša zemlja bombardovana, Srbija nema na koga da se osloni sem na Rusiju i Kinu. Nato je pokazao svoj pravi obraz, nisu u stanju da prime sve zemlje balkana zajedno nego su napravili dvojne aršine i standarde. Smeta jim Srbija kakve god veličine i jačine. Za NATO je crna rupa u Evropi jedina Srbija koja mora da padne pod raznoraznim pritiscima kako oni to zamišljaju. Sve se svodi na BG-Šumadija bez Kosova, Vojvodine, Raške i Vlaslške republike, mislim da će se Srbija i dalje boriti dignute glave, nepredajući ni jedan metar svoje teritorije, pa makar i bez ulazka u EU sa Rusijom i Kinom na čelu...

  5. persida says:

    Ma, da, oslonite se na nas koji smo vas bombardovali i koji vas ucenjujemo i ponizavamo na dnevnoj bazi. To mozemo samo mi, vas idealni saveznik u potpunoj propasti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u