Палеозоик као тема

Палеозоик као тема

23 маја 2018

НОВИ Истраживачки центар „Милутин Миланковић“ у Старом Сланкамену, могао би будућим научницима врата да отвори већ током следеће године. У току је израда пројектне документације, а овај центар биће круна дугогодишње сарадње општине Инђија са Универзитетом у Новом Саду, Природно- математичким факултетом и удружењем „Mилутин Миланковић“ у Београду и Инђији.

ЛОКАЦИЈА на којој ће се налазити истраживачки центар, већ је одређена, једино још није дефинисано да ли ће се постојећи објекат реконтруисати или градити из темеља.

– Истраживачки центар, који ће носити име нашег великог научника Милутина Миланковића, биће смештен на самој обали Дунава, у објекту некадашњег дома културе, који већ више година није у функцији. Ми ћемо за веома кратко време, установити да ли он може да се адаптира, што би било боље јер би и пре био завршен. Овај центар треба да окупи научнике, али и ученике из инђијских школа, као и студенте из целе наше земље ради истраживања лесних профила, палеозоика и осталог што им је интересантно – појашњава Милан Предојевић, председник Скупштине општине Инђија.

КАКО најављују у овој локалној самоуправи, план је да се организују научни кампови за ђаке и студенте, а сагледавају се и могућности боравка ученика и студената који ће посећивати истраживачки центар у Старом Сланкамену.

– Општина Инђија већ више година сарађује са Природно-математичким факултетом из Новог Сада на истраживању старосланкаменачких лесних профила, који су један од најлепших како у региону, а и шире – истиче Предојевић, додајући да је лесни профил Чот одличан пример теорије коју је Милутин Миланковић доказао пре више од једног века.

Манифестација која се две године уназад организује у част Милутина Миланковића ове године одржаће се 25. маја. Тада ће Стари Сланкамен посетити бројни професори са београдског и новосадског универзитета, који ће говорити о лику и делу чувеног српског научника.

СПОМЕНИК ПРИРОДЕ

ЛЕСНИ профил у Старом Сланкамену већ пуних 280 година је предмет истраживања научника из различитих делова света. Увидевши његов изузетан научни значај 1975. године, проглашен је спомеником природе, а 2007. године сврстан у прву категорију природних добара Србије.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u