ПОВЛАЧИ СЕ ОДЛУКА: Србија не протерује црногорског амбасадора

ПОВЛАЧИ СЕ ОДЛУКА: Србија не протерује црногорског амбасадора

30 новембра 2020

Председник Србије Александар Вучић састао се вечерас са премијерком Аном Брнабић и министром спољних послова Николом Селаковићем.

Састанак је почео око 18 сати на Андрићевом венцу, а после састанка новинарима се обраћа премијерка Ана Брнабић.



„Јуче смо заражили да амбасадор Тарзан Милошевић напусти територију Републике Србије. То смо учинили након што је наш амбасадор проглашен перосном нон грата“, каже премијерка Ана Брнабић, и додаје:

„Председник је мене и министра Селаковића позвао да се консултујемо око ове одлуке Владе. Он разуме и подржава одлуку, реаговали смо у складу са Бечком конвенцијом, потпуно нормално и природно“.

Kако наводи, Вучић је замолио да се консултује око ове одлуке, па је донета одлука да ће Србија унилатерално, једнострано повући одлуку о протеривању црногорског амбасадора.

Она је цитирала изјаву амбасадора Владимира Божовића и навела да се Влада Србије слаже са његовом изјавом, и додала да то никако није повод за такву одлуку Подгорице да се амбасадор Србије избаци.

„Ми не желимо да имамо такав непријатељски акт према Црној Гори, из тог разлога смо данас донели ову одлуку. Мени је жао што се све чешће у Црној Гори прекраја истина и говори се да је Србија била окупатор у Првом светском рату“, каже Ана Брнабић.

Нада се и да ће се ово схватити као акт добре воље и навела је да ће одлука бити повучена већ вечерас.

Председник, премијерка и шеф српске дипломатије размотриће и друге спољнополитичке теме, пре свега односе са земљама у региону. Састанак је уследио дан након што је Црна Гора прогласила амбсадора Србије Владимира Божовића персоном нон грата у тој земљи, због, како је образложено, континуираног мешања у утрашња питања Црне Горе.

Србија је синоћ одговорио реципрочном мером, ускраћујући гостопримство амбасадору Црне Горе Тарзану Милошевићу.

Председник је састанак заказао у жељи да се спусте тензије, сазнаје Тањуг, у складу с његовом регионалном политиком, која се увек држала идеје да Србија мора да води рачуна да не отежава положај Срба у земљама региона.

Селаковић: Пружили руку ЦГ, нова влада о Божовићу

Министар спољних послова Никола Селаковић рекао је вечерас да је на новој Влади Црне Горе да одлучи о томе да ли ће поништити одлуку о протеривању амбасадора Србије у Подгорици Владимира Божовића, а да је

Србија поступила достојанствено, пружила руку Црној Гори са којом жели најбоље могуће односе.

„То је унутрашње питање владе Црне Горе. Ми се у то питање не мешамо као што се нисмо мешали ни у друга питања“, казао је Селаковић за РТС, упитан да ли очекује да ће и Црна Гора, попут Србије, повући одлуку о проглашењу амбасадора Србије у Подгорици „персоном нон грата“.

Званичан Београд повукао је данас поподне одлуку о протеривању црногорског амбасадора Тарзана Милошевића с образложењем да не жели тензије, већ стабилност и сарадњу са Црном Гором.

Одлука важи од вечерас што значи да у уторак амбасадор Тарзан Милошевић не мора да напусти Србију.

Одговарајући на јучерашње званично саопштење Министарства спољних послова Црне Горе да је Божовић дуже време омаловажавао државу Црну Гору, Селаковић је рекао да то не види тако, већ да је управо супротно.

„Уверен сам да амбасадор Божовић није учинио дипломатски прекршај, а и ако га је учинио, то није разлог да буде проглашен “персоном нон грата“ у држави у којој је акредитован као амбасадор. Он није говорио у највишем законодавном телу већ о одлукама Велике народне Скупштине из 1918, у помирљивом и једном мирољубивом тону“, оценио је Селаковић наводећи да је српски амбасадор у Подгорици чак истицао да „и ако се разликујемо у неким тумачењима догађаја из прошлости, то није разлог да не сарађујемо и не будемо блиски“.

Указује да тумацење историјских догадаја ван контекста тог времена не може да не доведе до размимоилажења.

Селаковић је додао да је Србија данашњом одлуком да повуче одлуку о протеривању црногорског амбасадора показала да „има достојанство“.

„Показали смо колико смо велики као држава и колико је важно да имамо најбоље могуће односе са Црном Гором, показали смо пружену руку. Спремни смо да улажемо у то“.

Према његовим речима, то је важније од сваког прописа и сваке конвенције.

Министар је указао и да се не може прећи преко чињенице да готово 30 одсто становника Црне Горе „јесу наши сународници“.

„Ништа што би држава учинила не сме да буде на штету њих“, оценио је Селаковић.

Он напомиње да је Србија најпре реаговала реципрочно, дајући рок црногорском амбасадору 72 сата да напусти Србију, али да је ту одлуку данас повукла.

Селаковић је рекао да се држава о овој одлуци посаветовала са политицким представницима Срба у Црној Гори, Андријом Мандицем и Миланом Kнежевицем.

„Ово је био и њихов став и зато мислим да је била добра одлука. Kад се неко са братом спорецка јер га је увредио, показује колико је велики ако каже “пружам руку“. Ми јесно заинтересовани да јацамо односе са Црном Гором, оцекујемо да такве процесе реализујемо и са новом владом. Наша је жеља да са новом владом јацамо односе. Са наше стране постоји велика спремност и никада није постојао разлог да то не цинимо“, напоменуо је шеф српске дипломатије.

Односи измеду Србије и Црне Горе, како каже, нису тек било који односи.

„Ми смо две државе које имају и те какву трговинску размену која је у озбиљној мери у корист Србије, од 857,3 милиона евра трговинске размене у прошлој години, готово 93 одсто – 787,4 милиона је Србија извезла у Црну Гору, то је наш економски интерес. Обицним људима је више од тога – порекло, родбинске, кумовске, рођачке везе, много њих има некретнине тамо“, навео је Селаковић.

Сматра и да је поништавање одлука из 1918. имало за циљ да се створи легитимни основ за обрацун са СПЦ.

„Ако поништите одлуке Подгорицке скупштине и тврдите да је била окупаторска, о чему не говоре историјске чињенице, онда је то увод за обрачун са СПЦ. Другачије приказивање и улоге и деловања државе Србије, српске војске, владе од 1914-1918. као контра ономе што наш народ посматра, није оно што ми делимо и то није наш став“, истакао је шеф српске дипломатије.

KOMENTARI



9 коментара

  1. persida says:

    Dokaz da su Montenegrini nedodirivi. Iz Srbije se mogu izbacivati samo Srbi, svi drugi su dobrodosli.

    • За Србију says:

      Slažem se, ali prekidanje dipolomatskih odnosa sa CG je upravo ono što je zapad hteo da postigne. Umesto povlačenja ambasadora, naš ljigavi predsednik je poslao bratsku poruku i ljubav, što je maksimalno iznerviralo i Đukanovića i zapad. Crnogorskog ambasadora je trebalo proterati kada su priznali južnu srbsku pokrajinu.

    • Mile says:

      "Iz Srbije se mogu izbacivati samo Srbi" > Tarzan Milošević jeste Srbin, ali nije poštedjen od izbacivanja iz Srbije zato što je Srbin. Svima je jasno da njemu u veoma bliskoj budućnosti sledi smena, zato što je kadar montenegrinskog DPS-a koji je otišao u opoziciju. Krivokapić i njegova vlada ubrzo će u Beogradu postaviti svog "tarzana", a neće se u Beogradu oslanjati na dosadašnjeg Djukanovićevog Tarzana. Crna Gora i dosad i odsada sama bira svoje ambasadore u Srbiji. Crna Gora nas optužuje za mešanje u njene unutrašnje stvari, zapravo Crna Gora je ta koja se meša u unutrašnje stvari Srbije izbacujući ambasadora kog je u Podgoricu poslala država Srbija.

  2. Косовац says:

    Убудуће би министар Никола Селаковић овакве одлуке морао доносити тек после консултовања са председником републике. Или бар после консултовања са централним комитетом Европске Уније. ..........Због његове брзоплетости, замало да останемо без Тарзана.

  3. Ramonda Serbika says:

    Није само Косово и Метохија - окупирана је цела држава СрБија.

  4. Milan says:

    Persida, površna si na skoro svakoj temi. Motenegrinska vlast proterivanjem ambasadora Srbije na prvom mestu je imala nameru da oslabe njoj suprotstavljeni pravoslavni tabor unutar Crne Gore koji čine i Srbi i Crnogorci, da naprave ili prodube podele u tom taboru. Tek na drugom mestu je Srbija, naravno što veća svadja sa Srbijom bi koristili za dalju medijsku larmu kojom se seje što više otrova i bratske mržnje, ali u većem regionu od teritorije države Crne Gore. Takav širi okvir opet najviše bi koristio da se prodube unutrašnje podele u Crnoj Gori. Ujednoj novoj Krivokapićevoj vladi tovare što više tereta. Montenegrini računaju na svoj povratak po cenu gradjanskog rata u Crnoj Gori, ujedno poželjno je da nova vlada koja za dva dana treba da zaživi bude što više opterećena i što manje uspešna. Krivokapić najavljuje ispitivanje porekla imovine, ako to zaživi kako će se milogorska svita odreći pljačkom stečenog bogatstva? Za njih je najbolje da što pre krenu unutrašnji sukobi pa da tog ispitivanja imovine nikad ne bude.

    • persida says:

      Ako sam povrsna, to je zato da se uskladim sa povrsnoscu teme. Sve su to toliko beznacajne stvari da bismo trebali da se stidimo sto uopste komentarisemo. Ako smo shvatili siru mustru, onda je smesno analizirati ove stvari koje su toliko predvidljive.

  5. test01 says:

    Banana drzava koja gaji sljive i paprike... sa okupacionim upravnikom na celu ... Mada je Tarzan uvek dobrodosao u svoju dzunglu...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u