Priština pravi vojsku i zvecka oružjem

Priština pravi vojsku i zvecka oružjem

19 jula 2013

Ratko PaićPiše: Ratko Paić

Albanski zvaničnici otvoreno najavljuju stvaranje vojske Kosova u narednim mesecima, a takođe zabrinutost izaziva i nedavno potpisani sporazum između kosovskih bezbednosnih snaga i Vojske Albanije o međusobnom prelasku granica i saradnji. Pa ipak, to u beogradskim medijima nisu teme od preterano velikog značaja, već se u okviru bezbednosnih tema pre svega govori o aktuelnoj smeni komandanta Žandarmerije i posledicama tog čina.

Parafrazirajući staru narodnu izreku – «Selo gori, a baba se češlja», moglo bi se reći da «Priština pravi vojsku Kosova i zvecka oružjem, a Beograd se češlja».

Naime, kako je pre dva dana konstatovao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin, «veoma smo zabrinuti zbog zveckanja oružjem kojem Priština ovih dana pribegava – polaganjem nekakvih zakletvi nečega što se naziva budućom vojskom Kosova», a osvrnuvši se na vojni sporazum koji je potpisan u Prizrenu početkom ovog meseca, Vulin je izjavio da je taj sporazum za Srbiju apsolutno neprihvatljiv i sigurno ne vodi miru i stabilnosti na prostoru Kosova i Metohije».

On je tom prilikom podsetio da je Srbija od NATO-a tražila i dobila garancije da se u narednih 10 godina na severu Kosova neće pojaviti kosovske vojne formacije, ali tamošnje srpsko stanovništvo strahuje da će zato na primer to moći da uradi vojska države Albanije.

I mada je Vulin izjavio da Srbija odlučno protestuje protiv sporazuma između takozvanih kosovskih bezbednosnih snaga i Vojske Albanije o međusobnom prelasku granica i o uzajamnoj pomoći i saradnji, čini se da se po tom pitanju nije otišlo dalje od gunđanja sebi u bradu.

Iako se i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjasnio da je pomenuti vojni sporazum između Kosova i Albanije veoma ozbiljan problem, te da Srbija radi zaštite svojih građana mora o tome da razgovara sa Evropskom unijom i na drugim mestima, javnosti nije poznato da li se ta tema našla na dnevnom redu međusobnih razgovora tokom mnogobrojnih susreta sa evropskim predstavnicima, kao ni njihov eventualni rezultat.

Podsetimo, Bezbednosne snage Kosova vuku korene još iz takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, odnosno potonjeg Kosovskog zaštitnog korpusa, a već tada se među Albancima govorilo o tome da se zapravo radi o njihovoj budućoj armiji.

A na još ranije najave prištinskih čelnika o stvaranju vojske Kosova, stručnjaci iz oblasti bezbednosti su dali svoje mišljenje da Srbija tu pojavu ne bi trebalo da posmatra skrštenih ruku, jer bi takva vojska Kosova, pored još jednog simbola državnosti, predstavljala rizik za region, te su zbog toga predlagali da Beograd taj problem predoči centrima moći u svetu, odnosno da se to pitanje iznese na međunarodnu scenu i spreči namera Prištine uz poštovanje domaćeg i međunarodnog prava.

S obzirom na to da, kako se upravo izrazio Vulin, „Priština zvecka oružjem“, a sa druge strane nema vidljivijih reakcija Beograda na tu zabrinjavajuću pojavu, možda je zaista najbliža istini narodna izreka u kojoj se pominje baba koja brine o češljanju kose, u trenutku kada se u selu pojavio piroman sa upaljenom šibicom.

(Glas Rusije)

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *