РУСИЈА ОПТУЖЕНА – ПУТИН ЈАСАН: „Немамо никакве везе“

РУСИЈА ОПТУЖЕНА – ПУТИН ЈАСАН: „Немамо никакве везе“

18 новембра 2021

Пољска тврди да су мигрантску кризу организовале тајне службе у Москви и Минску.



Kремљ то демантује. Али немачка штампа преноси тврдње бивших белоруских службеника који потврђују наводе Варшаве.

Москва с тим нема никакве везе, изричито је нагласио руски председник Владимир Путин коментаришући крајем прошле недеље ситуацију на граници Пољске и Белорусије. Немачки лист Зидојче цајтунг преноси међутим изјаве пољске владе и бивших белоруских званичника који кажу нешто друго.

„Организација комплетне вештачки створене избегличке кризе договориле су тајне службе у Минску и Москви, она се формално води под именом ‘Операција брана'“, цитира немачки лист белоруског опозиционог политичара Павела Латушку. „У томе учествују војне тајне службе (ГРУ) руског и белоруског генералштаба, те белоруски KГБ и руске тајне службе СВР и ФСБ“, тврди Латушка.

Павел Латушка је, пише минхенски лист, раније био министар културе Белорусије и дугогодишњи амбасадор, али је, након лажираних председничких избора 9. августа 2020, прекинуо сарадњу с властодршцем Александром Лукашенком и прикључио се (вероватној) изборној победници Светлани Тихановској.

Зидојче цајтунг у чланку спомиње и потпуковника Александра Азарова, који „није више хтео да ради за режим“, и који је побегао у Варшаву. Он и други чланови грађанске иницијативе „Бипол“ бележе репресије Лукашенковог режима, тврди се у чланку немачког листа. Информације, према сопственим наводима, добијају од још увек активних белоруских официра који, како кажу, имају симпатије за њихов рад.

Бивши амбасадор Латушка, како пише лист, тврди да су руске и белоруске тајне службе у априлу и мају ове године постигле договор око покретања акције масовног доласка миграната у Белорусију, односно њиховог даљег транспорта ка ЕУ. Циљ акције: да Лукашенков режим, који се налази у финансијским проблемима, добије више новца, односно вршење притиска на ЕУ како би она укинула санкције против Минска.

Преноси се и Лукашенкова изјава од 26. маја, након постизања договора о којем пише лист, према којој је властодржац из Минска рекао да је Белорусија до тада заустављала дрогу и мигранте који се крећу према ЕУ, а „сада ћете их сами јести и хватати“.

Оружје постаје све оно што спаја свет

Тензије на истоку Европе анализира и немачки недељник Цајт: „Kонфликт с Русијом и Белорусијом, стационирање трупа на украјинској граници, мигранти и избеглице на пољској граници – све то изгледа лоше, али ЕУ се брани“, пише хамбуршки лист о ситуацији коју описује као „ретро-филинг Хладног рата“.

„Само неколико стотина километара од Берлина заоштрава се нови облик геополитичког конфликта. Kако он функционише и како му се супротставити – решење се не назире“, пише Цајт и указује да је „лудорија“ оцењивати да је ограда која се подиже на источној граници нека нова гвоздена завеса.

„Kомплетно источно суседство ЕУ, од Балтика, па до Црног мора, мета је вишеструких напада. Украјина се скоро осам година бори против сепаратиста које наоружава Kремљ. Балтичке земље и Пољска свакодневно су изложени кибернетичким нападима и кампањама лажних вести. Мала Молдавија има осећај да је, откако је тамо изабрана проевропска влада, уцењује руски енергетски концерн Газпром. У ту слику уклапа се и беда миграната у Белорусији која је намерно проузрокована. Право на азил постаје инструмент геополитичког сукоба. Такве нападе на шавовима умреженог света политиколог Марк Леонард недавно је назвао ’ратовима повезница’ (цоннецтивитy wарс). У њима оружје може да постане све оно што спаја свет – финансијски токови, подаци, технологија, миграције“, пише немачки лист Цајт.

Пољски премијер критикује немачку канцеларку

Таблоид Билд објављује интервју с пољским премијером Матеушом Моравјецким, који каже да Белорусија користи мигранте на граници као оружје и додаје да су њихов крајњи циљ земље попут Холандије, Немачке или Француске. „Ми на нашој граници бранимо читаву Европу“, каже пољски шеф владе и најављује да ће то наставити да ради „свим средствима“.



На питање немачког новинара којег се сценарија прибојава, Моравјецки одговара: „Јасно је да ће, ако не будемо били у стању да зауставимо неколико хиљада миграната, ускоро доћи стотине хиљада, па чак и милиони. У Немачкој живи 80 милиона људи – да ли бисте ви дозволили да дође додатних 50 милиона? Мислим да људи у Немачкој не би били срећни због тога, јер желе да одрже свој животни стандард, и да очувају своју културу“, каже премијер Пољске.

На питање да ли је Ангела Меркел заказала у избегличкој политици, Моравјеци одговара: „Да, апсолутно. Мислим да политика од пре пет или шест година није била примерена. Она је угрозила суверенитет бројних европских држава и створила вештачки мултикултурализам. То је била опасна политика за Европу и свет.“

На критике упућене пољској влади и тамошњим законима према којима је враћање миграната са границе, тзв. пушбекови на границама легализовани, што је супротно праву Европске уније, пољски премијер наглашава: „Заштита граница мора да буде ефикасна. И зато морамо бити у стању да враћамо људе који крше правила на граници.“

KOMENTARI



2 коментара

  1. Vjatič says:

    Čudna izlapela Evropa-sa kaubojima uništila Irak, Pakistan, Afgan. Siriju, Libiju, Liban,Jemen, uvela o b a v e z u j u ć e kvote za prijem izbeglica, koje je sama napravila, a l i, brani se od tih istih izbeglica, ako lete "aeroflotom", i ulaze iz Belorusija. ALSCHAJMER?

  2. Nikola says:

    Tu sanažnu EU, Poljska brani od, čak dve tri hiljade, goloruke sirotinje, koju su oni tu doveli?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u