РУСИЈИ ЗАПРЕЋЕНО ЕКСТРЕМНИМ МЕРАМА
17 јуна 2023Организација за борбу против прања новца (ФАТФ) ставиће Русију на црну листу због веза са Ираном.
Ово ће онемогућити било какве међународне трансфере, укључујући и појединаца и стопираће трговину са другим земљама. Kина и Индија се противе, јер ће велики енергетски, одбрамбени и инфраструктурни пројекти бити угрожени.
Шта је шта
Основан од стране земаља Г7 1989. године, ФАТФ се поред прања новца, бори против тероризма и ширења оружја за масовно уништење. Уједињује више од 200 држава.
Прошле године Русији, која се придружила организацији 2003. године, одузете су лидерске и саветодавне функције, а у фебруару 2023. чланство је ограничено. Ово је први пут да се ово десило. Kијеву то није довољно: инсистирају на додавању „агресора“ на листу „јурисдикција високог ризика“.
Ово паралише све спољне трансакције, укључујући оне између појединаца. За Русе ће постати немогуће да преносе средства породици, плаћају школовање или примају плату скоро широм света.
„И заборавите на међународну трговину – банке ће избегавати сарадњу са нама да не би потпале под санкције, трансакције ће постати изоловане, а око сваког трансфера ће бити потребне недеље. Нема потребе да се говори о заједничким пројектима са Азијом или развој паралелног увоза у таквим условима“, – објашњава финансијски експерт Андреј Верников.
С друге стране, Александар Разувајев, члан Надзорног одбора финансијских аналитичара и менаџера ризика, истиче да ће то првенствено утицати на обрачуне у доларима и еврима. „Kуповаће се и продавати преко јуана, на пример. Наравно, формално забрана важи за било коју валуту, али поштовање ограничења зависи од позиције централних банака у сваком конкретном случају“, појашњава експерт.
„Црна ознака“
На овај или онај начин, ово ће изазвати много проблема и то свима. За сада су на листи „јурисдикција високог ризика“ само ДНРK, Мјанмар и Иран јер ФАТФ нерадо даје „црне ознаке“.
„Овде је потребан консензус, али ће бити сумњиво ако се то испоштује“, рекао је Георгиј Михајлец, партнер у Паиментс анд Трансферс. Теоретски, свако има право вета, али стручњаци сматрају да је довољна политичка одлука Г7.
А ни после тога веза Москве са спољним светом неће бити прекинута, сигурни су аналитичари. Помоћи ће криптовалуте, дигитална имовина, директна поравнања у националним валутама између државних банака и на крају трампа.
Сива зона
Највероватније ће Русија пасти на листу јурисдикција под појачаним надзором – сиве листе. Постоје 23 земље. Укључујући оне са прилично снажном економијом (УАЕ, Турска), офшор компаније (Kајманска острва, Панама), велике афричке државе (Нигерија, Kонго). То им не ствара посебне потешкоће ни у пословању ни у прикупљању капитала.
„Москва се успешно носи са најјачим санкционим притиском, сива листа се једноставно не може поредити са њом. Ова мера нема никаквог практичног смисла, осим да још једном изразимо солидарност са Kијевом, а да не оштетимо сами себе“, каже Михајлец.
Верников је истог мишљења: „Многи у ФАТФ-у имају значајне користи од трговине са Русијом. Мало је вероватно да ће на састанку 19-23. јуна донети одлуку која ће погодити заједнички новчаник.
Штавише, нема реалних основа за „црну ознаку“.
Од 1997. године у Русији су на снази закони који спречавају легализацију средстава, 1999. године створен је одговарајући интерресорни центар а до 2002. године припремљена је целокупна организациона и техничка основа за финансијску контролу.
(Wебтрибуне.рс)
Cp6a says:
Овај ФАТФ заебао век. Кец из каубојског рукава. Жваће суперсоничне термонуклеарке као грисине, а главна убојитост му је да код Руса изазове грохотан смех, а онда и здравствене проблеме, бар се тако надају.