Ruska armija sprema odgovor na američki „globalni munjeviti udar“

Ruska armija sprema odgovor na američki „globalni munjeviti udar“

12 decembra 2013

putin-rogozin-640x450Rusija – kako je saopštio potpredsednik njene vlade Dmitrij Rogozin – neće ostaviti bez odgovora američku stratešku koncepciju „munjevitog udara”.

Rogozin je u vladi Dmitrija Medvedeva zadužen za nacionalnu vojnu nauku i industriju, a istovremeno je otkrio da Rusija „razrađuje sistem pariranja američkoj koncepciji”.

Prema njegovim rečima, za razradu odgovora na „munjeviti udar” biće zadužen Fond za perspektivna istraživanja od kojeg se očekuje „vojno-tehnički odgovor na američku strategiju”.

Fond je zbog toga već razmatrao „više hiljada naučno-tehničkih projekata i predloga” i odabrao 52 koji su ocenjeni kao perspektivni. A od njih – osam koji su proglašeni za prioritetne.

„Nemam pravo da bilo šta otkrivam, ali mogu da kažem da jedan od projekata podrazumeva pripremu odgovora na koncepciju globalnog „munjevitog udara” koji je danas glavna strategija Sjedinjenih država”, naglasio je Rogozin.

Da podsetimo: brzi globalni udar (ili „globalni munjeviti udar”) je projekat armije SAD u čijim okvirima se radi na sistemima koji će omogućavati udar konvencionalnim oružjima po bilo kojoj tački na planeti u toku jednog jedinog sata.

Imajući ovo u vidu, Rogozin je naglasio da Rusija ne može sebi dozvoliti da naučno-tehnološki zaostaje u vreme kada se forsirano razvijaju visokotačna oružja i hipersonične tehnologije i novi materijali.

Još je istakao da je ambicija Amerikanaca da sa „munjevitim udarom“ – zahvaljujući njegovoj tehničkoj superiornosti, posebno brzini leta raketa-nosača – steknu prenost nad svim drugim nuklearnim silama. Jer, kako je rekao, SAD rade na raketama koje će se kretati 6-20 puta brže od zvuka.

Posle Rogozina „munjevitim udarom“ se pozabavila i ruska diplomatija. Iz svog ugla i sa svojim procenama i upozorenjima.

Razvoj sistema „globalnog munjevitog udara“, na kojem rade SAD, može dovesti do konflikta sa apokaliptičnim posledicama – ocenio je zamenik ministra inostranih poslova RF Sergej Rjabkov.

„Američki „globalni udar“ računa sa konvencionalnim naoružanjem na balističkim raketama, ali je to put ka konfliktima sa najtežim mogućim, u suštini – sa apokaliptičnim posledicama. A ako se još govori o novim hipersoničnim nosačima – i sa takvim motorima i bez njih – tek treba razjasniti i kakve će biti njihove tehničke karakteristike i varijante primene“ – naglasio je Rjabkov.

On je podvukao: da će pojava hipersoničnih platformi suštinski uticati na stratešku ravnotežu i stabilnost u svetu.

Rusija će – ukazao je visoki ruski diplomata – proceniti kako sve to može uticati na njenu bezbednost. Kao i Rogozin pre njega, Rjabkov je otkrio da je za Moskvu pariranje takvim supertehnološkim sredstvima jedan od glavnih prioriteta.

Svi dalji razgovori o kontroli naoružanja u svetu, moraće – istakao je Rjabkov – da najzbiljnije uzmu u obzir i „munjeviti udar“.

(Fakti.org)

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *