САУДИЈСКА АРАБИЈА ДОБИЈА МОЋНО ОРУЖЈЕ: Стижу бомбе вредне 290 милиона долара

САУДИЈСКА АРАБИЈА ДОБИЈА МОЋНО ОРУЖЈЕ: Стижу бомбе вредне 290 милиона долара

30 децембра 2020

Амерички Стејт департмент одобрио је продају 3.000 прецизно вођених пројектила Саудијској Арабији, заједно са више од четири милијарде долара трансфера оружја другим регионалним државама, аргументујући да споразуми подржавају „националну безбедност“.

Продају оружја Саудијској Арабији одобрио је Стејт департмент у уторак, наводи се у саопштењу Агенције за безбедносну сарадњу у области одбране (DSCA), дајући зелено светло за пренос 3000 GBU-39 бомби у заливску монархију у вредности од 290 милиона долара.



DSCA је саопштила да ће предложена продаја „подржати америчку спољну политику и циљеве националне безбедности“ побољшањем безбедности „пријатељске земље“ која промовише „стабилност“ на Блиском истоку.

Уговор долази мање од недељу дана након што је Стејт департмент обавестио Конгрес да ће издати дозволу за продају 7.500 ракета ваздух-земља у износу од 478 милиона долара, омогућавајући „Рејтону“ да директно прода ракете саудијској влади.

Попут Конгреса, новоизабрани председник Џо Бајден имаће могућност да блокира продају након што преузме дужност у јануару и обећао је да ће „поново проценити“ америчко-саудијске односе, али остаје да се види да ли ће предузети тај корак. Администрација Барака Обаме, под којом је Бајден био потпредседник, одобрила је краљевству милијарде долара у трговини оружјем током његова два мандата, више него било који претходни председник, док је Бајденов кандидат за министра одбране, Лојд Остин у Управном одбору „Рејтона“ од 2016. године.

Трансфер оружја у Ријад нашао се на удару критика Капитол Хила и шире током последњих месеци, а сенатори попут Боба Менендеза, демократе у Комитету за спољне послове Сената, одбили су да подрже ракетни споразум од 478 милиона долара када је први пут предложен раније ове године. Вилијам Хартунг, директор Пројекта наоружања и безбедности у Центру за међународну политику, инсистирао је да се продаја „не сме дозволити“, указујући на смртоносну петогодишњу кампању бомбардовања Јемена од стране Ријада, у којем је оружје америчке производње коришћено у могућим ратним злочинима.

„Сједињене Државе тренутно не би смеле да продају прецизно вођене бомбе Саудијској Арабији, с обзиром на њихову водећу улогу у рату у Јемену у којем је убијено хиљаде цивила и продужило сукоб који је данас најгора хуманитарна катастрофа на свету“, саошптио је Хартунг.

Прошле године Трампова администрација ставила је вето на мере којима се настојала блокирати продаја оружја Саудијској Арабији, као и због убиства новинара Џамала Кашогија 2018. године, за којег се верује да је убијен и раскомадан у саудијском конзулату у Турској. Трамп је тврдио да би блокирање продаје „ослабило америчку глобалну конкурентност“ и „оштетило“ америчко-саудијске везе позивајући се на широка „хитна“ овлашћења због наводне „претње“ из Ирана, упркос крајњем скептицизму законодаваца.

Заједно са споразумом о оружју вредном 290 милиона долара, одобреним у уторак, Стејт департмент је такође дао зелено светло за читав низ других продаја наоружања суседним земљама, укључујући два трансфера у Кувајт вредна 4,2 милијарде долара за хеликоптере „Апач“ и резервне ракетне делове, као и неких 170 милиона долара за компоненте авиона за Египат. Ова продаја долази усред наглог повећања броја трговина оружјем, јер је Трампова администрација последњих месеци, одобрила пакет Уједињеним Арапским Емиратима од 23 милијарде долара и серију трансфера на Тајван, чија вредност прелази 22 милијарде долара.

(Восток)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u