СРБИЈА ЈЕ ШАМПИОН ЕВРОПЕ! Млади кошаркаши су поново владари континента!

5 августа 2018

Јуниорска кошаркашка репрезентација Србије одбранила је титулу шампиона Европе пошто је у финалу победила селекцију Летоније 99:90 и то усред Риге.

После одличних партија током целог турнира, изабраници Александра Бућана успели су да пред крцатом Ареном у Риги дођу до злата и титуле најбоље селекције Европе за играче до 18. година у мечу у којем су већим делом доминирали.

Прву четвртину наши момци су одлично отворили и већ од самог старта показали да титулу најбоље екипе Европе у овом узрасту, освојену на прошлом турниру у Братислави, не желе да предају. Овај део игре Орлићи су добили са 32:20, а тандем Пецарски-Петрушев поново је одлично функционисао.

До полувремена Србија играла баш онако како уме. Концентрисано у нападу и одбрани уз добар избор шутева и одличан скок. Колико су били доминантни у овом делу игру говори и податак да су пред крај полувремена имали чак 33 скока у односу на 13 ухваћених лопти Летоније.

Ипак, када се дошло са одмора само 2 минута било је довољно домаћој селекцији да се потпуно врати у меч. направили су серију 10-2 и опасно се приближили Србији. „Црвена лампица“ је брзо упаљена па су изабраници селектора Бућана успели да смире налет домаћина и до краја 3. четвртине врате и за пола коша увећају предност са полувремена.

До краја утакмице Летонци су пришли на само -4, али то није било довољно за преокрет. Србија је сачувала предност вредну титуле шампиона Европе! Да подсетимо, ово је седма медаља за Србију, а укупно двадесета ако се у обзир узму сви наступи од 1964. године.

Пре Летоније, до трофеја су дошли победама над Великом Британијом (102:71), Црном Гором (97:95), Украјином (121:47), Немачком (92:86) и Француском (78:67), уз пораз на старту такмичења од Литваније (92:87).

Прваци Европе постали су: Павле Кузмановић, Алтин Исламовић, Лука Церовина, Богдан Недељковић, Марко Пецарски, Богдан Рутешић, Зоран Пауновић, Аријан Лакић, Тома Васиљевић, Далибор Илић, Урош Трифуновић и Филип Петрушев, са тренером Александром Бућаном.