ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У СИРИЈИ? Иза свега стоје РУСИ

ŠTA SE TO DEŠAVA U SIRIJI? Iza svega stoje RUSI

21 decembra 2018

Rusija igra važnu ulogu u namerama da se zaustavi libijska kriza i priča s učesnicima svih strana, uključujući i Seifa al Islama Gadafija, sina pokojnog Moamera Gadafija.

Moskva pokazuje novo interesovanje u Libiji, možda izazvana pitanjem da li će ta zemlja možda završiti u rukama još jednog Gadafija za promenu.

Mikhail Bogdanov, ruski zamenik ministra odbrane je 4. decembra primio je u Moksvi, libijskog izaslanika samog Gadafija. Delegaciju je vodio Mohamed al Godi, bivši ministar infrastrukture, tokom vladavine Moamera Gadafija.



Seif al Islam je bio omiljeni sin pokojnog Gadafija i njego naslednik nakon smrti 2011. godine.

Na pitanje da li je Moskva obećala podršku, dao je odgovor: “Rusi su na distanci od svih libijskih frakcija i primili su delegaciju iz Libije.”

To je bio prvi put otkako je završen libijski civilni rat da se ruski zvaničnici javno susretnu s predstavnicima Gadafija. Tokom trenutnog sukoba, od 2014. godine, državu kontrolišu grupe koje su bile opozicija Gadafiju.

Ali Moskva je uvek ostala po strani kada su u pitanju Gadafijeve pristalice. Ali Bujazija, bivši ministar informisanja rekao je: “Rusi su zainteresovani za sudbinu Libije i žele da neko iz Gadafijeve porodice poseti Moskvu”.

Bujazija je u Nemačkoj u egzilu. “Rusi nekako deluju neaktivno po pitanju bivšeg režima.”

“Otišli smo da prenesemo poruku Seifa al Islama predsedniku Putinu i da mu se zahvalimo što nas je primio da diskutujemo o situaciji u Libiji.”

Gadafi je prezentovao “svoju viziju rešavanja krize, prema planu UN bez uticaja stranih sila.”

U maju 2011. prihvaćena je ideja koju je predložio tada stariji Gadafi kako bi se zaustavio rat u Libiji. UN jedinice sada imaju sličnu ideju. Plan je da održi interlibijska konferencija sredinom januara 2019., ali nije određen tačan datum.

Sastanak bi trebao da bude sigurnosna opcija za izbore koji se planiraju za proleće.

Zvaničnici iz UN misije u Libiji našli su moguće lokacije konferencije, ukljućujući i Bani Valid, jugozapadno od Tripolija. Odabrani grad biće posebno osiguran i svi će imati jednak pristup.

Rusiji je trebalo neko vreme da oživi interesovanje po pitanju libijske krize i napravila je zanimljiv korak- ruski premijer Dimitri Medvedecv učestvovao je na konferenciji o Libiji 2. novembra u Palermu.

Rusija je održavala regularne kontakte s različitim partijama Libije, uključujući i Gadafija. Lev Dengov, koji je na čelu ruske kontakt grupe u Libiji, rekao je: “Seif al Islam Gadafi nas je danas kontaktirao kao učesnik procesa o dogovoru oko Libije.” Ambicija gadafija izgleda da igra veliku ulogu u mirenju naroda.

Drugi izbor u ruskom ministarstvu stranih poslova kaže: “Rusija misli da je Gadafi pozitivan i da ima ogromnu podršku naroda. Zato je važno da pričamo s njim i da ga uključimo u dogovor o Libiji.”

Bogdanov kaže da Gadafi i dalje mora da se bori pre nego što počne da vodi narod nakon izbora. I dalje ga traži ICC (Internacionalni kriminalni sud) koji ga optužuje za zločine protiv čovečnosti tokom pobune protiv oca.

U proteklih nekoliko godina, Rusija je bila prezauzeta krizom u Siriji, kako politički tako i vojno, ali nije dizala ruke od Libije. Tačno je da Moskva nije koristila veto da bi zaštitila Libiju kada je veće dalo odobrenje da se koristi sila protiv režima 2011. godine. NATO vojska intervenisala je i to je prolongiralo sukob i uništilo Gadafijev režim.

Podrška inostranstva Gadafiju je dugoročan proces. Ipak, ostaje nejasno da li će se Gadafi kandidovati. “Prerano je za to”, kažu iz Gadafijevog tima.

Šta god da se desi, direktni javni ugovor između ključnih zemalja kao što je Rusija i pristalica bivšeg režima je kritična za bilo kakav politički dogovor u Libiji. Pristalice Gadafija, bez obzira koliko su podeljene, su jaka sila u Libiji i uzeli su u razmatranje internacionalne interese u stabilizaciji Libije, sedam godina nakon početka haosa u ovoj zemlji.

Nejasno je da li će Gadafi igrati glavnu ulogu u novoj Libiji. Mnogo toga indikuje da uživa jaku podršku naroda, kao glas potencijalno sposoban da pomiri sve razlike u zemlji.

(Webtribune.rs)

KOMENTARI



Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *