ШТА ТО ТРАМП СПРЕМА ЗА КОСОВО?

ШТА ТО ТРАМП СПРЕМА ЗА КОСОВО?

3 фебруара 2020

Тешко је поредити ситуацију на Космету и спор Израела и Палестине, за чије је решавање Доналд Трамп предложио „договор века“, али је чињеница да амерички председник има „јеретички приступ“ спољној политици. Зато је, каже аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић, важно да Србија пронађе начин да уђе у озбиљан дијалог с Трамповом администрацијом.

Између израелско-палестинског и косовског питања, по Кесићевом мишљењу, не треба повлачити паралелу, пре свега због потпуно друкчијег контекста и много већег значаја Израела за амерички политички живот и предстојеће председничке изборе. Као важан моменат овај експерт издваја и чињеницу да процес тражења решења за односе Израела и Палестине траје деценијама, за разлику од дијалога Београда и Приштине.



Ипак, каже Кесић, Трамп јесте политичар који искаче из оквира америчке спољне политике, од тога да је генерално много ублажено присуство САД у балканској регији, па до његовог односа према спољној политици.

„Оно што смо чули од америчког посредника за дијалог Београда и Приштине Ричарда Гренела, јесте реално стање. Американци више не намећу ни не прете онако снажно као раније. Главна претња је да ако Београд и Приштина не буду ишли ка решењу, Американци ће се повући. И то говори колико смо значајни у контексту садашње америчке спољне политике“, констатује саговорник.

Трампов јеретички приступ спољној политици

Међутим, важно је, како напомиње, разумети да се Трамп уопште не обазире на ставове званичног Вашингтона нити на мишљења стручњака из тинк тенкова.

„Трамп је редак пример америчког председника који иде контра свим саветима. На неки начин, поставио је себе као јеретика што се тиче америчке спољне политике и америчког политичког естаблишмента“, наглашава Кесић. Он ту види простор, кад је у питању Косово и Метохија, који Србија може да искористи, али је најтежи изазов да пронађе начин како да уђе у озбиљан дијалог с овим председником.

Подсетимо, Трамп је почетком недеље изнео дуго најављивани план за решавање израелско-палестинског спора који су Израелци поздравили, а Палестинци, као и велики део арапског света, дочекали на нож. Креатори плана, међу којима и Трампов зет и саветник Беле куће Џаред Кушнер, поручују Палестинцима да ће се грдно преварити ако план не прихвате.

Космет и Јерусалим ипак слични

На питање може ли Србија да извуче поуку из решења припремљених у америчкој кухињи и сервираних по систему „луд си ако га не прихватиш“, др Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду каже да су позиције Срба и Палестинаца ипак различите.

„Чак и гледано на средњи рок, Србија је у све бољој дипломатској позицији. Ми нисмо у ситуацији као Палестинци, имамо државу, упркос неким облицима ’меке окупације‘. Имамо и моћне савезнике и партнере, Русију и Кину, а ту су и друге државе“, објашњава Јанковић.

По његовој оцени, ни сами интереси Американаца нису толико велики на страни Албанаца као што су на страни Израелаца.

Међутим, у једном се косовско и израелско-палестинско питање могу упоредити, а то је духовни значај двеју територија.

„Колико је Косово и Метохија значајно за светосавски идентитет Срба, данашњи и вишевековни, толико је Јерусалим значајан за Јевреје и њихов идентитет, а делимично и за саме Палестинце“, закључује Јанковић.

(Спутњик)

KOMENTARI



2 коментара

  1. Slobodanka says:

    Grenel: "... ako Beograd i Priština ne budu išli ka rešenju, Amerikanci će se povući" > Nikad jednostavnije! Sve odbijemo i Amerikanci se povlače. Ne treba nam ni dijalog sa Trampovom administracijom, sve to ima isti cilj da se opravda spoljna politika Vašingtona uključujući i vojne intervencije. Isti kur.. (sadržaj), samo drugo pakovanje.

  2. milorad2 says:

    Ma tramp želi da otvori rudnike za američki kapital.Konačno su mu objasnili zašto je bilo bombardovanje a počeli su i da se plaše konkurencije, pa su rešili da malo olabave priču prema srbiji.Druga faza otimanja kosova je ionako predvidjala sanitarno čišćeje terena od šiptarske mafije, ono, ko hoće da radi u rudnicim dobrodošao, ko neće mrš u albaniju ali izgleda da ih u albaniji neće pa su rešili da naprave rezervat u radioaktivnoj metohiji i to je sve.Kosovo NIKADA nije bilo predvidjeno da bude dato šiptarima na suverenu upravu, oni su bili predvidjeni kao paravan marionetske oblasti pod kontolom multinacionalnih kompanija ali su se pokazali kao totalno nesposobni i opasno nepredvidljivi,pa će zato da se sada priča oko kosova i njegovih rudnh resursa rešava u beogradu.Mislim da će srbija uskoro dobiti veoma "nepristojnu" ponudu u vezi svega tog i u vezi CELE srbije i njene integracije u zapadni sistem.Oni su rešili koliko sam upućen da zaista izgrade jednu vrstu hong-kong države ovde ali sa većinkim udelom njihovog kapitala.Nas u principu vide kao radnu snagu i eventualno lokalnu upravu a u takvoj kombinaciji ni članstvo u NATO ne dolazi u obzir, u stvari kontraproduktivno je za trgovinu i zato nas neće ni zvati tamo.Sve zavisi od rešavanja situacije sa drugim silama i eventualnog postizanja nekog dugoročnog trgovinsko vojnog sistema sfera a to je trenutno u fazi pregovora.Ako se dogovore neće biti rata ako se ne dogovore biće haos i tom slučaju možemo da računamo samo na naše oružje jer će biti to teška borba i opšti rat po svetu svuda redom.U takvoj situaciji mi ćemo biti prinudjeni da makar u svom dvorištu pacifikujemo momentalno sve bitne prenje po našu naciju a one krupnije držimo na distanci koliko je moguće ali opet jednino tu posao radi armija.Zato, kako god da bude, mi treba da se naoružamo koliko je razumno moguće i da budemo spremni da se borimo za svoj opstanak, bukvalno, ako stvari kernu lošim putem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u