ODLIČNA za disajne puteve, najbolja za infekcije u ustima, smanjuje temperaturu i bolove, a povećava i koncentraciju. Žalfija je višegodišnja biljka koja može da se gaji u bašti, ali i na prozorskoj dasci, pa nema razloga da se u kući, u svakom trenutku, ne nađu listovi sveže ili sušene žalfije.

Osetljiva je na mraz, pa se seje u aprilu, pokrije zemljom i zaliva. Listovi žalfije se beru pre cvetanja, a cvet se otkida u maju i junu, a pošto stalno rastu novi izdanci, cele godine u kući ili u bašti širiće se mirisi.

Kadulja ili žalfija preporučuje se studentima, jer stimuliše koncentraciju i poboljšava pamćenje, a smatra se i biljkom dugovečnosti. Pre otkrića antibiotika, čaj od žalfije je korišćen za upalu grla i ždrela, a ublažava i promuklost. Dobra je za ispiranje sluzokože, a leči i gljivične infekcije. Žalfija je, dakle, antibiotik širokog spektra. Dobro je poznato i da reguliše znojenje, naročito kod talasa u klimaksu i poremećaja menstruacije. Žalfiju ne smeju je koristiti trudnice, dojilje i epileptičari , jer dugotrajna interna upotreba može dovesti do povećane sklonosti ka konvulzijama.

Ravnoteža hormona

Kašičicu suve žalfije treba preliti sa dva decilitra ključale vode. Kada odstoji pola sata – popije se. Čaj se pije 21. dan, a reguliše hormone u pubertetu i u klimaksu.

Oblozi za rane

Listove sveže žalfije treba izgnječiti i staviti na čistu lanenu krpu ili sterilnu gazu. Rana ili čir se previjaju uveče, a ujutro treba skloniti oblogu.

Bolovi u želucu

Kašiku svežih cvetova žalfije treba preliti litrom provrele vode. Ohladi se i procedi, pa se pije po kašičica pre jela.

Sapun za lice

Oko 150 grama dečjeg sapuna sa izrenda, pa ugreje i dodaju tri kašike limunovog soka i dva decilitra hladnog čaja od žalfije. Sve se to neprestano meša drvenom kašikom. Kada se smesa ohladi, treba dodati dve kašike usitnjenog suvog lišća žalfije i deset kapi žalfijinog, maslinovog ili bademovog ulja. Od smese mogu da se oblikuju dva-tri sapuna i njime se ujutru i uveče pere lice.

Oblog za akne

U pola litre kipuće vode treba popariti tri velike kašike žalfijinog lišća, poklopiti i ostaviti da stoji preko noći. Ujutro se tečnost procedi i sipa u čistu staklenu flašu sa poklopcem. Ovom tečnošću se umiva lice sa ekcemima i aknama, ali i čiste rane ili čirevi.

Vino protiv anemije

Kašičicu žalfije treba prokuvati u šolji crnog vina, procediti i piti nedelju dana. Ovo piće će okrepiti rekonvalescente, a odlično je za anemiju.

Grčevi u stomaku

Deset grama suvog cveta treba preliti litrom provrele vode, poklopiti i ostaviti da se ohladi. Kada se procedi pije se jedna kašičica pre jela, a napitak se priprema svakodnevno dok traju grčevi.

Urinarni problemi

Veliku kašiku mešavine jednake količine žalfije, breze, medveđeg grožđa, belog sleza i preslice treba popariti sa pola litra provrele vode. Ostavi se preko noći i pije narednog dana umesto vode.

Protiv stresa

Suva žalfija pomaže ljudima pod stresom i onima koji su doživeli šok. Kašičica suve žalfije posle jela se žvaće i proguta, a delovanje će se osetiti već posle sat vremena. Žalfija ne sme da se žvaće duže od sedam dana.

Protiv gripa

Dve šolje toplog žalfijinog čaja dnevno sprečavaju grip ili prehladu. Takođe, u litar slatkog vina može da se potopi 80 grama žalfije, ostavi se deset dana i povremeno meša. Pola čašice svakog jutra ojačaće organizam i sprečiti grip.

Jače desni

Svežim listovima žalfije treba trljati desni i prestaće krvarenje. Takođe, usta sa ranicama mogu da se ispiraju čajem od tri velike kašike žalfije, koje se preliju sa pola litre prokuvane vode. Tečnost treba da odstoji preko noći, ujutru se procedi i koristi kao vodica za usta.

Protiv noćnog znojenja

Čaj od mešavine žalfije i srčenjaka smanjiće noćno znojenje u klimaksu i rekonvalescentima. Pomoćiće i ako se pre spavanja uzme 50 kapi žalfije.

Upala grla

Napraviti šerbet od dve kašike šećera i mleka i dodajte dva-tri žalfijina lista. Kada odstoji nekoliko minuta i malo se ohladi, izvadite listove i popijte dok je toplo. Pije se ujutru i uveče.

Ispiranje starih rana

Gnojne rane će brže zarasti ako se ispiraju i stavljaju oblozi od žalfije. Veliku kašiku korena i listova žalfije treba umočiti u šolju hladne vode. Voda se kuva oko 15 minuta, zatim procedi kada se ohladi. U ovu tečnost treba umočiti gazu ili lanenu krpu, ocediti i stavljati na ranu.

Drhtanje ruku

Žalfija može da zaustavi i drhtanje ruku, smiri živce i očisti krv. Lišće žalfije treba skuvati u pola litre crnog vina. Kada se ohladi i procedi, piju se po dve kašike ujutro i uveče dok se ne oseti poboljšanje. Napitak se ne sme piti duže od mesec dana.

Dijareja

Žalfiji treba dodati smrekine bobice i pelin, pa kuvati u pola litre vode i pola litre vina. Kada se ohladi i procedi, pije se tri puta dnevno jedna šolja pre jela.

Sirup za sok

Treba prokuvati 400 grama šećera i četiri litre vode, pa dodati sok od deset limunova. Kada se tečnost ohladi, treba ubaciti sto cvetova žalfije. Kada odstoji dva dana, tečnost se procedi i sipa u sterilisane staklene flaše.

Mast za kožu

Dve-tri kašike suve žalfije treba staviti u 250 grama vruće masti i kuvati deset minuta na laganoj vatri. Smesa se ostavi preko noći, a ujutro podgreje i procedi, pa sipa u kutijice iz kojih će se mazati na kožu.

Ulje od žalfije

Kapi žalfije treba ubaciti u četiri decilitra maslinovog ili suncokretovog ulja, dodati kukuruzne klice i bademe. Ostaviti da odstoji dve-tri nedelje na suncu, procediti i ubaciti u staklenu flašicu. Koristi se za masažu obolelih delova.

Rakija za imunitet

Oko 250 listića žalfije se potopi u litar i po rakije i ostavi tri nedelje da odstoji. Procedi se i pomeša sa kilogram i po meda i rasporedi u tegle ili flaše. Posle tri nedelje, uz povremeno okretanje, spremno je za upotrebu.