ZAŠTO MAKRON BAŠ SAD DOLAZI U BEOGRAD?
24 avgusta 2024Najavljena poseta francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji biće bez sumnje sadržajna: francuski lider dolazi u Beograd u osetljivom trenutku kada se mnoge stvari lome, vezano za američke izbore, KiM, a posebno za Evropu i sukob u Ukrajini koji se ne odvija na način koji odgovara Zapadu. U raspletu svega toga Srbija dobija na značaju.
Ovako diplomata i spoljnopolitički analitičar Zoran Milivojević komentariše posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji, koja je najavljena za 29. i 30. avgust. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće francuskog kolegu pet meseci nakon što je bio u zvaničnoj poseti Parizu, a to će biti druga Makronova poseta Srbiji u poslednjih pet godina.
Prilikom otvaranja Olimpijskih igara Vučić je rekao da bi Makron mogao da poseti Srbiju početkom septembra, a Jelisejska palata je najavila da će teme razgovora biti saradnja na poljima ekonomije, zdravstva, energetike, kulture i veštačke inteligencije.
I Vučić i Makron su u ranijim izjavama sugerisali da bi jedna od glavnih tema susreta mogla da bude kupovina francuskih borbenih aviona Rafal, za šta je Vučić još prošle godine rekao da se radi o najvećem izdvajanju srpskog vojnog budžeta u iznosu i do tri milijarde evra.
Francuska Srbiju vidi kao ključnog partnera u regionu
Prema Milivojevićevim rečima, Srbija kao dominantna država regiona dobija na značaju kada se uzmu u obzir krizna žarišta u Evropi i svetu, kao i to da se stvari ne odvijaju u skladu sa zapadnim interesima, posebno u Ukrajini. Zato, kako kaže, nije slučajno što je Beograd posetio i direktor CIA-e Vilijam Berns i što će krajem avgusta doći Makron. Uticaj Srbije jača kako jača kolektivni Jug, a kolektivni Zapad ima sve više problema.
Makron neće odustati od priznanja kosovske nezavisnosti – od toga ne odustaje ni mađarski premijer Viktor Orban, pa se ponaša kao da Mađarska nije priznala nezavisnost južne srpske pokrajine, ističe naš sagovornik.
„To je prosto stav koji se ne menja i (Makron) neće odustati od onih strateških stavova vezanih za ovaj region i za poziciju Srbije kada je reč o evro i evroatlantskim integracijama. Ali, rekao bih da je težište na evrointegracijama. Francuska razume stav da je Srbija vojno neutralna i da nema nameru da ulazi u NATO. I mislim da je to jedan od elemenata uspona naših političkih odnosa“, kaže on.
Da će težište razgovora biti na evropskim, a ne na atlantskim integracijama Milivojević potkrepljuje stavom da i sama Francuska ima drugačiji, kako kaže, iznijansiraniji stav prema NATO i američkom mešanju u evropska pitanja. Makron, kada je reč o odbrani, pokušava da se vrati degolovskoj politici francuske autonomije o odbrambenim pitanjima.
„Drugo, ono što je nesporno, Francuska vidi svoj interes na ovim prostorima, želi svoje mesto u evropskoj politici, nije spremna da prihvati dominaciju Nemačke u EU, a Srbiju kada je reč o tome, u ovom regionu vidi kao ključnog partnera. To treba da se materijalizuje kroz jačanje političkih odnosa, ali i ekonomskih“, smatra Milivojević.
Šta motiviše Srbiju i Francusku da sarađuju
S druge strane, Srbija u Francuskoj vidi jednog od boljih sagovornika među zapadnim silama – tu su prisutni i elementi tradicije – ako izuzmemo agresiju NATO-a iz 1999. i priznanje kosovske nezavisnosti, dve zemlje nemaju istorijskih opterećenja.
„Treba podsetiti da je Kraljevina Jugoslavija uporište tražila u francuskoj politici i bila je oslonjena na francusku politiku. Tako da su to koreni na koje se i jedna i druga strana pozivaju u građenju političkih odnosa“, napominje Milivojević.
Osnova savremenih francusko-srpskih odnosa je sporazum o strateškom partnerstvu, dodaje on.
„Poseta francuskog predsednika bilo kojoj zemlji ima težinu i značaj. Ne treba da zaboravimo da je kineski predsednik u Evropi upravo posetio Pariz i da je iz Pariza došao u Beograd, a odavde u Budimpeštu. Kada to uzmete u obzir, vidite da francuska pozicija ima određene nijanse i razlike u odnosu na ponašanje užeg jezgra kolektivnog Zapada, na čelu da Sjedinjenim Državama“, ocenjuje Milivojević.
Upravo te razlike su motiv i za jednu i za drugu stranu za saradnju. U slučaju Srbije, stvari su jasne – ona traži sagovornika među zapadnim silama, a Francuska je ipak kakva-takva vrsta garanta srpskih interesa – moglo se videti da je francuski stav imao uticaja kada je sprečen hitan prijem tzv. Kosova u Savet Evrope.
„Kada je reč o ekonomiji, ona ide po principu spojenih sudova. Dobri politički odnosi podrazumevaju i dobre ekonomske odnose i obrnuto. Bilo je ranije reči o vojnoj saradnji, energetici i nekim drugim pitanjima. To će sigurno biti na dnevnom redu. Trebalo bi očekivati da se sve ono što je ranije potpisano ovom posetom valorizuje, a i dopuni nekim drugim sporazumima“, zaključuje Milivojević.
(Sputnjik)
Mija says:
ne razumem tekst, bilo bi dobro pojasniti ga. ovde se vidi interes francuske, a koji je interes srbije. sto se kraljevine srbije tice, petar I je bio njihov oficir. oni su bili u ratu sa nemackom i naravno da im trebao saveznik koji vezivao solunski front. hrvati su kupili i dobili odmah polovne rafale i radare. ovi mogu biti isporuceni kako pise stampa, tek za 5-6 god. i tada ce biti prevazidjeni jer ce se pojaviti avioni 6-te generacije. a za ovu cifru mogu se kupiti PVO sistemi i npr.ruski su-35.daleko povoljnije. ako francuska ne povlaci priznanje kosova, ne nosi datum prijema u EU, kako stoji, onda se objektivno ne vide neki bitni pomaci, osim francuskog interesa (dobili aerodrom), verovatno metro i sad da radi njihova vojna industrija?
Beli Orao says:
Pa taj interes ne postoji jer Vučić puni džepove a narod Srbije treba da plaća,što god da ugovori izdajnika radi protiv nas Srba !
Slobodan says:
Kristalno jasno...
Miki says:
U srpsko-francuskim odnosuma Makron je svakako višak delova. On je i u samoj Francuskoj u ovom trenutku polu mrtva figura. Dobre odnose sa Francuskom treba posmatrati samo kroz benefite u odnosu na RS i Kosovo. Uz opasku da li je to uopšte moguće? A priča o ekobomskoj saradnji je samo u domenu trange za kukuriku.
Mija says:
namerno nisam ulazio u polit. kontemplacije. u dobrom delu ste u pravu. u izgledu levicarska vlada melansona (koju makron odlaze), a od ranije poznati stavovi LePen bili bi spremni na nasu tvrdu inicijativu da otpriznaju kosovo. to bi bila apsolutna vecina. zato opravdano pitanje tajminga zasto sada i zasto se ne saceka formiranje nove F.vlade, koje mora da bude odmah posle paraolimp.igara i to nece moci vise da odlaze. ovako kako stoji u tekstu M. ce moci da se vrati u francusku jer bi dobio mnogo, a mi kako ste primetili, bez bitnih koristi za RS i Kosmet (clanstvo u EU ili otpriznanje Kosova)? ili mozda postoji nesto drugo, van teksta?
Paja says:
pije mu se vino i sve šta uz to ide...
Kosovac says:
Srbija ne kupuje oružje od Zapada. To Srbija samo plaća reket. Kakav je to reket, ne može se saznati zato što je to Tajna. Sve to nas podseća da Srbija tako plaća članarinu u NATO, ne u suvim parama nego izokola fol kupuje zastarelo oružje i avione rafal i tako uplaćuje keš lovu, higijenski opranu. ………………..Zamisli da si kupio neku raketu ili avion od Zapada. Zamisli da je Zapad toliko glup pa da u opremi ne ugradi mikro čip koji će da primi naredbu preko antene, pa da onda Srbija rokne raketu prema Zagrebu, a raketa u vidu lastinog repa zaokrene pa „padne“ na Beograd?
Duca says:
Da smo nešto, dočekao bi ga drugi zamenik ministra za evropske integracije u majici i bermudama, ali nismo...
rade n says:
Sa ovakvim elementima i uslovima bilateralne saradnje što se tiče uloge Srbije može da bude zadovoljan samo mazohista.Kad bi se realno gledalo na profil saradnje Francuska bi se trebala tretirati kao ordoksni neprijatelj.
milorad5 says:
hoće koncesije posle nemca odma su dotrčali amerikanci pa zatim evo francuzi...sad bi trebali da se pojave još i englezi..verovatno čekaju da dodju zadnji da vide šta su ovi "nudili"...pravo da vam kažem slaba vajda od ovih lešinara iz EU treba im tražiti MAX,jer je sasvim svejedno...pošto oni opet žele da dobiju to zlato i ostale djindjuve za DŽ...za "prijem u EU" i za "garancije" našim srbima u kosovskom getou da neće biti pobijeni od podivljalih šiptara koje puckaju non-stop...prete i ratom, sankcijama itd uvijeno, ali ja to ne bih uzima za ozbiljno u ovom momentu jer su nisu us tanju da to ponove trenutno, i nude NIŠTA kao i pre...sve u svemu magarac u rim magarac iz riam,treba ih otpraviti kulturno i sačekati da se raspadnu a to je sad jako blizu...neće biti posla sa njiam koliko vidim a baš sam mislio da su se opametili:)...najavio sam vam ovo beogradsko kanabe,šolc je dotrčo nedelju dana posle tog mog komentara,ako se sećate,pa sad da vidimo koliko je ovo tačno što sam sad napisao...A TAČNO JE....
Zeka says:
"...ako izuzmemo agresiju NATO-a iz 1999. i priznanje kosovske nezavisnosti, dve zemlje nemaju istorijskih opterećenja." - reče Milivojević i ostade živ. Otprilike kao što i organizam nema zdravstvenih problema ako izuzmemo činjenicu da ga je napao rak, a metastaze se proširile.
Duca says:
Da se setimo da je Ruski Car morao da zapreti francuzima da će izaći iz rata, pa su tek onda pokupili našu vojsku sa Krfa, inače nas verovatno ne bi ni bilo. Ali to očito nije "istorijsko opterećenje".
Rostand says:
Vala baš,koji rezon ovog Milivojevića da te bog sačuva.Razvalili bombama Srbiju,oteli KiM,ali nećemo se baviti sitnicama,moramo gledati,jelte,u svijetlu budućnost,nemožemo kvariti odlične odnose tim tričarijama.
Nikola says:
Za koga je Kraljevina Jugoslavija bila vezana više, Francusku ili Englesku? Princ Pavle je bio engleski čovek! Veličanje Francuske u Prvom svetskom ratu je naduvano i lažno? Francuska konjica nije mogla stići srpsku pešadiju? A ko je više evakuisao vojske i naroda iz Albanije? A ko je pitao ko će taj prevoz da plati? Puno je pitanja, sve se zna ali i dalje lažu narod i lažiraju povjest!
Gagi says:
Neko je pisao i ispravljao tu zabludu o Francuzima. Postoje tvrdnje da su nas vise prevezli i spasavali Italijani. Naravno, u ratu takodje postoji "elita", oni su verovatno plovili za Francusku.